Güzellik
Saç

Saçlar sadece kökünden beslenir!

Saçlar sadece kökünden beslenir!

Saçla ilgili her gün yeni bir ürün raflarda yer buluyor. Saç tipine, rengine hatta cinsiyete özel sayısız seçenekten söz ediyoruz.

Güncellenme tarihi:
Saçlar sadece kökünden beslenir!

Dermatologlar ise saçın esas maddesinin, keratin denen protein olduğunu ve saçın sadece kökünden beslenebileceğini hatırlatıyor. Dolasıyla saçla ilgili ürünlerinizi seçerken, bunu göz ardı etmeyin diyorlar.

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Bölümü'nden Dr. Esra Özgüroğlu, sağlıklı saçlara sahip olmak için bildik bir tarif veriyor: Sağlıklı ve dengeli beslenin. Besin maddeleri saçınıza köklerinden ulaşacaktır.

Dr. Özgüroğlu, "Sağlıklı saçlara sahip olmak için sağlıklı, dengeli, doğru beslenmeliyiz. Dışarıdan lokal olarak uygulanan preparatlar, saçlarımıza sağlık getirmez. Bu tür uygulamalar saçların yıpranmış görüntüsüne kısa süreli değişmeler dışında yarar sağlamaz. Saçlarımız için gerekli olan besin maddeleri, sadece kan yolu ile ulaşabilir. Yeterli protein, demir, çinko, biotin, folik asit içeren beslenme şekli çok önemli" diyor.

Saç sağlığı için en önemli konu, diyetin içeriği. Protein açısından yetersiz diyetler, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak proteinden tasarruf etme yoluna gidiyor. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebiliyor.

Yayın tarihi: 10.03.2011
2176
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.