Güzellik
Saç

Saç beyazlamasının nedenleri

Saç beyazlamasının nedenleri

Birçok insanın saçları yaşlandıkça beyazlayabilir veya bir grilik çökebilir. Bu durumla ergenlikte veya yaşamın erken dönemlerinde karşılaşanlar ise her geçen gün artıyor.

Güncellenme tarihi:

Beyaz ve Gri Saçın Nedenleri

• Genetik faktörler, saçların erken beyazlamasında büyük bir rol oynuyor.
• Vücutta ve saçlarda B vitamini eksikliği.
• Şampuan, klimalar veya çevresel nedenlerle kimyasala maruz kalmak.
• Sigara içmek de saç derisini etkileyebilir.
• Tiroid bozukluğu da bir neden olabilir.
• Bir olay sonrası yaşanılan şok.Gri Saçlar İçin Diyet

Doğru beslenme, saçların grileşmesini yavaşlatabilir. Bu besinler şunlardır:

1. Taze Yeşillikler: Tüm yeşil yapraklı sebzeler saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Sebzeleri buharla pişirin ya da kaynatın. Bu sebzelerin saçlar için olduğu kadar aynı zamanda cilt ve kalp sağlığı konusunda da faydaları vardır.

2. Çikolatalar: Çikolata, saçlarınızın melanin üretim sürecinde yardımcı olan bakırı içermektedir. Bu madde bozulmadan orijinal rengini korur. Çikolatanın kakao miktarının yüksek olmasına dikkat edin ve aşırıya kaçmayın çünkü çikolatanın faydaları olduğu gibi yan etkileri de vardır.

3. Çilek, Kiraz Benzeri Meyveler: C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan çilek benzeri meyveleri tercih edin. Bu meyveler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesin katkıda bulunur ve gözle görülebilen yaşlanma belirtilerini azaltır. Çilek, kiraz benzeri tüm meyveler beslenme kaynağıdır.

4. Badem: Her yerde bulabileceğiniz, saçlarınız için iyi gelen bir besin kaynağı.

Yayın tarihi: 27.12.2013
26566
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.