Güzellik

Makyaj Hatalarına Özel Tavsiyeler

Makyaj Hatalarına Özel Tavsiyeler

Makyaj yapmayı çok seviyorsanız ama bir türlü beceremiyor ve yüzünüze gözünüze bulaştırıyorsunuz. Böyle bir durumda <br/>elbette ki makyaj yapmaktan vazgeçmeyeceksiniz. Eğer yaptığınız hataların çözüm yollarını bilirseniz zamanla zamanla eliniz makyaj yapmaya alışacak ve siz de yüzünüzde harikalar yaratmaya başlayacaksınız.

Göz çevresine eyeliner

Bu 80'lerden kalma bir görüntüdür. Gözün alt ve üst kenarlarına uygulanan siyah eyeliner Uma Thurman gibi büyük gözleriniz yoksa kesinlikle sınırı aşmak demektir. Göz çevresine zıt renklerle çerçeve çekmek sınırlarınızı belirginleştirerek gözlerinizin daha küçük görünmesinden başka işe yaramaz.

Tavsiyemiz: Eyeliner'a bayılıyorsanız, üst kirpiklerin üzerine çizgi çekerek kirpiklerin altını biraz renklendirin. Gözleriniz oldukça küçükse alt kenara kremrengi bir eyeliner'la çizgi çekin. Açık renkler gözün daha büyük görünmesini sağlar.

Dağılan farlar

Farınızı güzelce gözünüze sürerek dışarı çıkıyorsunuz ama aradan bir saat geçmeden farınız göz kapaklarınızın katları arasında toplanıyor. Nerede yanlış yaptınız? Bunun cevabı gerçekten çok basit. Göz bölgesinin narin derisi cildiniz için iyi ama farlarınız için kötü olan doğal yağlarla korunmaktadır. Özellikle krem bazlı farların akmasının nedeni budur.

Tavsiyemiz: Gözün üst bölümünü tamamen fondötenle kaplayın. Toz pudrayla makyaj için gerekli tabanı hazırladıktan sonra göz kapağına farınızı sürün, kaşların yakınındaki kemikli bölgeye krem farlarla sınır çekin.

Göze batan dudak kalemi

Diskoda çalışmıyorsanız ya da Addams ailesi üyelerinden biri olmak istemiyorsanız dudaklarınıza siyah kalem çekerek iç bölümünü kırmızı rujla boyamaktan kaçının. Yemek yedikten ve konuştuktan sonra rujunuz silinip sadece dudak çevresindeki, daha sert olan kalem kaldığında insanlar size güleceklerdir.
Dudak kalemi muhteşem bir şeydir, rujunuzun daha kalıcı olmasını sağlar. Her tür sıradan ruju muhteşem bir şeye dönüştürebilir. Ruju yerinde tutarak dudakların üzerindeki çizgilere akmamasını sağlar (çizgileri olanlara...). Ne var ki akıllıca kullanılması gerekir.

Tavsiyemiz: Rujunuza uyan ya da onu tamamlayan bir renk seçin. Sadece dudaklarınızın kenarına uygulamayın, dudaklarınızın tamamını dudak kalemiyle boyayın. Böylece rujunuz daha kalıcı olur ve dikkati çekecek kadar dağılmaz. Unutmayın, renk farkı ne kadar belirgin olursa etkisi de o kadar gözle görülür olur. O yüzden en iyi çözüm doğal dudak renginize yakın bir ton kullanmak ya da rujunuzu düzenli olarak tazelemeyi unutmamaktır.

Fondöten falsoları

Fondötenle ilgili sorunlar yanlış rengi seçmekten doğru uygulamayı bilmemeye kadar uzanır. Çene çizgisindeki dalgalar bu kusurları açığa vurur.

Tavsiyemiz: Doğru fondöteni seçmek için vakit ayırın, farklı dokuları ve tonları deneyin. Renk seçmek , özellikle de ten renginiz koyuysa ve çok fazla renk seçeneği varsa zorlaşır. Ancak işe yarayabileceğini düşündüğünüz birkaç rengi seçerek çenenizin hemen üzerine uygulayın.
Aynanın karşısına geçerek doğal bir ışıkta kendinize bakın, hangi rengin cildinizin içinde adeta eriyerek yok olduğuna bakın. Sizin renginiz odur. Koyu tenliyseniz birkaç ayrı tonda fondöteni karıştırmanız gerekebilir. Son kararınızı vermeden önce bir saat bekleyin, rengin cildinizdeki doğal yağlardan ötürü nasıl bir etki yarattığına bakın.

Şimdi de sıra uygulamada. Işık yeterli, ayna da yüzünüzün tamamını görebileceğiniz kadar büyük olmalıdır. Parmaklarınızdan ya da bir süngerden yararlanabilirsiniz. Fondöteni daima cildinizdeki tüycüklerin çıkış yönünde uygulamanız gerekir.
Fondöten yüzünüzde kalın, boğucu bir maske gibi durmamalı, çehrenizi güzelleştirmelidir. Pütürlük ya da çizgi kalmamasına dikkat edin. Çene çizgisinde durmayın, boynunuza kadar inin.
Kan ter içinde kalmışçasına kırmızı bir yüz
Bu maddemiz allıklarını nasıl kullanacağını bilmeyen, savaş kamuflajı uygulanmışçasına parlak suratlarla ortalıkta dolaşan kadınlar için.

Tavsiyemiz: Küçük hareketlerle başlayın, yavaş yavaş ilerleyin. Uygun bir allık fırçası kullanın. Parmaklarınız hünerliyse krem allıklardan da yararlanabilirsiniz. Ayna karşısına geçerek gülümseyin. Yanaklarınızda şişkinliğin oluştuğu yer allığı uygulamaya başlamanız gereken yerdir.

Renkleri dairesel hareketlerle yanaklarınıza dağıtın, yukarıya, çene kemiğinin dışına doğru sürün. Renkleri karıştırmak hayati önem taşır. Fazla kaçtıysa pudralı bir tutam pamuk alarak fazlalıkları nazikçe silin.
Yayın tarihi: 18.10.2002
1051
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.