Güzellik

Doğru Ruj Rengini Seçmek İçin 6 İpucu

Doğru Ruj Rengini Seçmek İçin 6 İpucu

Makyaj markalarının birçok ruj koleksiyonu bulunuyor. Bu kadar çok seçenek arasından seçim yapmak çok zorlayıcı olabilir. Mat, parlak, koyu ya da nude... Seçenekler arasında kaybolup yanlış seçimi yapmamanız için cilt tonunuza, kıyafetinize ve duruma göre en doğrusunu seçmenizi sağlayacak küçük tüyolarımız var!

Güncellenme tarihi:

CİLT ALT TONUNUZU BELİRLEYİN!

Cildinizi doğal ışık altında inceleyerek cilt alt tonunuzu belirleyin. Bunun için bileğinizdeki damarları da inceleyebilirsiniz. Damarlarınız mavi ve mor gözüküyorsa cildiniz soğuk alt tonlu demektir. Eğer yeşil gözüküyorsa sıcak alt tonlu bir cilde sahipsiniz. Her iki renge de sahipseniz nötr bir cilt alt tonunuz var.

SOĞUK ALT TON MU SICAK ALT TON MU?

Altın ve gümüş takıları deneyerek de cilt alt tonunuzu anlayabilirsiniz. Altın takılar daha iyi duruyorsa sıcak gümüşler daha iyi gözüküyorsa soğuk alt tonlu cildiniz var demektir. Sıcak alt tonlu bir tene sahipseniz soluk pembe, şeftali tonlarında nude, ve bronz rujlar tam size göre. Soğuk alt tonlu bir cildiniz varsa yumuşak mocha, kızılcık, şarap kırmızısı renklerini kesinlikle denemelisiniz!

Günlük ruj seçimini nasıl yapmalısınız?

Günlük bir ruj rengi seçmek için dudağınızın doğal renginden biri iki ton daha koyu rujları deneyin. Sadece alt dudağınıza uygulayarak üst dudağınızla arasında ne kadar fark olduğuna bakın. Eğer çok koyu duruyorsa aramaya devam edin.

Dudaklarınızı ince mi yoksa kalın mı göstermek istiyorsunuz?

Dudaklarınızı nasıl göstermek istediğinize karar verin. Olduğundan daha kalın göstermek istiyorsanız açık renk ve ışıltılı tonları tercih edin. Daha ince göstermek içinse koyu gölgelere ve mat bitişli rujlara başvurabilirsiniz.

Doğru kırmızıyı bulun

Kırmızı ruju çok seviyoruz. Fakat kırmızı renginin birçok tonu var. Doğru kırmızınızı bulmak için kılavuzunuz yine cilt alt tonunuz olsun.

Soğuk alt tonlar: Ahududu, şarap ve koyu şarap, metalik yakut kırmızısı.
Sıcak alt tonlar: Mercan, mandalina, mavi tabanlı kırmızı.

Kesinlikle deneyin!

Satın almadan önce mutlaka rujunuzu deneyin. Mağazanın sağlayacağı aparatlarla dudağınızda deneyebilirsiniz. Fakat alacağınız mağaza denemeniz için aparat sağlamıyorsa ya da dudağınızda denemek size hoş gelmiyorsa rujunuzu bileğinize sürerek değil parmak uçlarınıza sürerek deneyin! Çünkü parmak uçlarınızın rengi dudak renginize bileğinizden çok daha yakın tonda. Bir sonraki ruj denemesi için dudağınızdaki ya da parmak uçlarınızdaki ruju tamamen çıkarttığınızdan emin olun. Aksi takdirde birçok ruju karıştırmış olacağınız için orijinal renkleri hakkında fikir sahibi olamayacaksınız.

Kıyafetleriniz ve rujunuzu eşleştirmeyin.

Akşam dışarı çıkacaksınız. Çok şık koyu kırmızı bir elbise giydiniz. Sıra makyaja geldiğinde koyu kırmızı ruju dudaklarınızdan uzak tutun! Kıyafet ve rujunuzun aynı tonda olması boğucu bir görüntüye neden olacaktır.

Fotoğraflar: Pixabay 

Yayın tarihi: 06.08.2018
11997
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.