Güzellik

Sigara güzelliğinizi gölgeliyor!

Sigara güzelliğinizi gölgeliyor!

Sigaranın güzelliğe de hiç azımsanmayacak kadar önemli olumsuz etkileri olduğundan haberiniz var mı?

Sigara, pek çok kişi için hayatın bir parçası... Oysa hepimiz sigaranın zararlarını biliyoruz. Satın aldığımız her pakette zararları göze çarpacak şekilde belirtiliyor. Peki ya güzelliğe zararı? Bunu hiç düşündünüz mü? Sigaranın cilde, gözlere, dudaklara zarar verdiğini, kırışıklıklara, selülite ve erken yaşlanmaya neden olduğunu biliyor musunuz?

Bir sigara bağımlısının ağız kanserine yakalanma riski çok yüksek olduğu gibi tütün ve duman da diş eti hastalıklarına yol açıyor, diş çürümesine ve nefesin kötü kokmasına kadar pek çok rahatsızlığı beraberinde getiriyor.

Sigara dumanı ve katran, cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine engel olarak cildin kuru ve cansız görünmesine yol açıyor. Ayrıca sigara tüketimi, zararlı serbest radikalleri oluşturarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatıp, cildi zamansız yaşlandırıyor.

Sigaranın vücuda verdiği zararlar

• Vücutta; yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü ve reflekslerde azalma oluşur.

• Ciltte renk değişikliği ve yaşlı görünüm başlar.

• Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma ve ses tellerinin zarar görmesinin yanı sıra kansere yakalanma riskini artırır.

• Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi hastalıklar ortaya çıkar.

• Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur.

• Akciğerlerde, kanser, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.
Yayın tarihi: 19.03.2007
1895
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.