Güzellik

Selülit ve Mezoterapi

Selülit ve Mezoterapi

Hemen her kadının derdi olan bu yağ dokusu dejenerasyonu, dolaşım bozukluğu ve kadınlık hormonlarına bağlı olarak oluşur. Belirtisi, cildin sıkıştırıldığında portakal kabuğu gibi bir görünüm almasıdır.

Selülit sadece yağ değildir. Selülit büyük ölçüde yağdır, ancak alelade yağlı doku değildir; Vücut sistemindeki bazı aksaklıkların sonucu olarak hasara uğramış yağlı dokudur.

Ne kadar zayıf olursak olalım, hepimizde bir deri altı yağlı doku vardır ve selülit haline gelebilen işte bu yağlı dokudur. Bu hatırda tutulması gereken en önemli noktadır.

Selüliti anlayabilmek için yağ hakkında daha çok bilgi edinmemiz gerekir. Vücudumuzda yağın depolandığı yer cinsiyetimize, genetik yapımıza, yaşam tarzımıza ve hormon dengemize göre değişir. Erkeklerin çoğu elma yapısında olup yağlarını mide, kalp ve bağırsaklarının etrafında depolamaya meyillidirler. Kadınlar ise armut yapısında olup yağlarını aşağılarda, kalça ve üst bacakta depolarlar.

Yağın Depolanması ve Yakılması
Her yağ hücresinin yüzeyinde reseptör diye bilinen mikroskopik nesneler vardır ve yağın depolanması ile yağ hücresinden çıkmasını bu reseptörler kontrol eder.

Bunları açılıp kapanan ve yağ hücrelerine yağ göndermek veya onlardan yağ çekmek sureti ile vücuttaki bazı kimyasal habercilere cevap veren küçük kapılar olarak düşünebiliriz.

Araştırmalar birkaç reseptör tipi olduğunu göstermiştir, bazıları yağın depolanmasını, bazıları da yağın yağ hücrelerinden salıverilmesini kontrol eder.

Yağ Hücresi ve Kilo Almak
Yağ depolayan(alpha 2) ve salıveren(beta) reseptörlerin vücudumuzdaki dağılımı yağı nerede depoladığımızı etkiler.

Yapılan araştırmalardan anlaşıldığına göre kadınların çoğunda vücudun alt kısmında, kalça ve dizlerde her yağ salan reseptör başına altı yağ depolayan reseptör vardır. Vücudun üst kısmında durum tam tersinedir.

Selülite meyilli bu bölgelerdeki yağ hücreleri bu yüzden daha çok yağ oburdur ve bu yüzden vücudun diğer yerlerindeki yağ hücrelerinden daha çok yağ depolamaya hazırdırlar.

Bunun ifadesi şudur: 7 kilo yağ alacaksak bunun 6 kilosu vücudun alt kısmında toplanacak ve yalnız 1 kilosu vücudun üst kısmında toplanacaktır.
Tersine, eğer 7 kilo kaybedersek bunun yalnız 1 kilosunu vücudun alt kısmından ve 6 kilosunu da üst kısmından kaybederiz. Ve kadınlarda bu kilo al- kilo ver devresi ne kadar tekrar ederse o kadar armut şeklini alırlar.

Bu yüzden sadece diet ve spor yeterli değildir. Selülitin tedavisini ve bölgesel incelmeyi ancak Mezoterapi ile sağlayabiliriz.

Mezoterapide kullanılan ilaçlarla yağın yağ hücrelerinden salınmasını teşvik edebiliriz. Yağın yakılmasını teşvik etmek istiyorsak, hangi kimyasal maddelerle ilaçların vücudun doğal
hormonlarını taklit edeceğini ve böylelikle Beta reseptörlerini yağ koyvermesi için aldatabileceğini bilmemiz gerekir.

Oluş Mekanizması
Dolaşımın sağlıklı olup olmamasının Selülit oluşumunda etkisi çok önemlidir. Çünkü, dokulara verilen oksijen ve besleyici maddelerin yetersizliği ve dolayısı ile zehirli maddelerin yeterince etkisiz hale getirilememesi dokuların hasara uğraması ile sonuçlanır. Selülit dokusunun oluşmasındaki olay işte budur. Selülit dokusunun güçsüz bir dolaşımı vardır. Buna bağlı oksijen ve besleyici maddelerin eksikliği, metabolit denilen zehirli atık maddelerin birikmesine yol açar. Bu zehirli metabolitler var olan dokuyu hasara uğratmakla kalmaz, fakat aynı zamanda yeni dokunun oluşma şeklini de etkiler.

Dokuların içinde "Fibroblast" diye bilinen lif yapıcı hücreler vardır. Bu Fibroblastlar ufacık lifler üretir ve bu lifler nazikçe fakat güçlü bir biçimde--çimento gibi, yağ hücrelerinin etrafında destek bir ağ oluşturur ve bu da yapının tamamını bağlar. Ancak, fibroblastlar oksijen ve besleyici maddeden yoksun kalırsa, ufak lifler üretmek yerine yağ hücrelerini çevreleyen ve kaplayan kalın "Mucopolysaccharide" düğümleri üretirler. İşte, Selülitik görüntüyü sağlayan nedenlerden biri de bu kalın liflerin çoğalmasıdır.

Özetle, mikro-dolaşımda bir bozukluk varsa, dokulara ulaşan kan yetersiz olur ve normalde yağ lobüllerini ince bir ağ gibi saran liflerin yapısı bozulur ve yağ lobları sert fibröz oluşum içinde sıkışır, yağın yakılma mekanizması aksar. Bunun sonucu ise cilde portakal kabuğu görünümünü veren, kullanılması olanaksız olan inatçı bir yağ kümesidir.

Selülitin ortaya çıkmasının nedeni nedir?
Selülit herşeyden önce bir yaşam tarzı sorunudur ve oluşmasına neden olan faktörler çeşitlidir. Maamafih, şunu unutmamak gerekir ki hernekadar selülit bir ve belki iki hızlandırıcı faktörle başlarsa da, kısa bir sürede tek bir nihai sonuca varan bir kartopu olur.

Selülit, feminizan görünümü karakterize eden, yağ dokusunun toplu halde bulunduğu bölgelerde ortaya çıkar. Çünkü, kadınlarda selülit oluşmasını sağlayan şey hormonal yapılarıdır. Bilindiği gibi hormonlar, vücudumuzdaki yağ hücrelerinin büyüklüğünü, dağılımını ve belirli bir bölgede birikmesini etkiler. Kadınlık hormonları yağ hücrelerini kalça, baldır ve uyluk bölgelerinde toplanacak şekilde programlar. Selülit hastalığı da, vücutta yağ dağılımının değişip kadınsı görünümünün kazanılmaya başlamasıyla, yani dişilik hormonlarının faaliyete geçmesiyle ortaya çıkan bir sorundur.

Ancak, Selülitin oluşmasında kadınlık hormonlarının yanısıra, beslenme şekli, hareketsiz bir yaşam, stres, egsersiz alışkanlığı, dolaşım bozukluğu gibi unsurlar da sorumludur.
Yayın tarihi: 07.08.2001
2558
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.