Güzellik

Riskli güzellik uygulamaları

Riskli güzellik uygulamaları

Siyah noktalara peeling uygulamalı mı ya da alerjik ciltlere bitkisel kremler kullanmalı mı? Bu gibi soruların cevaplarını ancak bilinçli bir tüketiciyseniz verebilirsiniz. Çünkü cildimiz ve kullandığımız kozmetik ürünleri zaman zaman birbiriyle tamamen zıt olabiliyor.

İşte, asla bir araya getirmemeniz gereken ikililer...

Güzellik dünyasının tüm sırları henüz tamamen çözülemediği için biz kadınlar bazen içinden çıkılmaz sorularla yüz yüze kalabiliyoruz. Örneğin maske peeling'in üzerine uygulanmalı önerileri, tamamen kişinin ve ciltlerin üründen elde ettikleri faydalara göre farklılıklar gösterebiliyor. Peki, neleri asla yapmamanız gerektiğini veya cildinizin hangi kombinasyonlara isyan edebileceğini tam olarak biliyor musunuz? Uzmanlardan hangi kozmetiklerin hangi durumlarda birbirlerinden hoşlanmadıklarını öğrendik.

Peeling'le cilt temizliği mi? Asla
Sivilce sorunu yaşayan ciltleri strese sokmak doğru değil. Dengesi bozulduğu anda kendini dış etkenlere karşı koruması zorlaşır. Bunun dışında çoğunlukla yağlı bir yapıya sahip olduğundan, alkol içerikli tonik ya da peeling'ler bu tip ciltlerin zararlı etkilere karşı hassas ve savunmasız hale gelmesine neden olur.

Bileşiminde pigment bulunan tüm ürünler, gözenekleri tıkar ve cildi enfeksiyonlara açık hale getirir. Uzmanlar, sivilce riski taşıyan yağlı ciltlerde ayrıca kapatıcı ve kalın fondötenlerin kullanımını da zararlı buluyor. Cilt kusurlarını kapatıyorlar ama gözenekleri kirletiyor ve siyah noktaların oluşumunu destekliyorlar.

Alerjik ciltlere, bitkisel ürün kullanmayın
Cildimiz bazen dengesini tamamen yitirir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Dolayısıyla sebebi olabileceğini düşündüğünüz seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Doğal içerikli kremler çoğu zaman alerji riskleri taşıyabiliyor. Bu, stresli ciltlerin kesinlikle doğal kozmetikler kullanmayacağı anlamına gelmese de yol açabileceği riskleri göz önünde bulundurmakta her zaman fayda var.

Eğer cildiniz hiç olmadığı kadar hassas hale gelmişse, o zaman hücre oluşumunu sağlayan ve cildi yenileyici etkisi bulunan AHA'lı ya da retinol içerikli kozmetiklerden uzak durmanız gerekiyor demektir. Alerjik ciltleri tetikleyen bir başka neden de alkalik veya alkol içerikli cilt temizleme ürünlerinin kullanımı... Güneşten korunmak için yağlı ürünler kullanmak da doğru değil. Ve yüksek doz vitaminler... A vitamini peeling, E vitamini de serbest radikallere zarar verici etkisi dolayısıyla alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor.
Yayın tarihi: 11.06.2007
1966
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.