Güzellik

Meme cerrahisinin incelikleri

Meme cerrahisinin incelikleri

Kimi hastaların estetik kaygılarla kimilerinin de fiziksel sorunlarını çözmek için başvurduğu meme ameliyatlarında cerrah nelere dikkat etmeli?

Kadın memesi sembolik anlamları olan, psikolojik işlevler üstlenen ve en önemlisi "dişi"liği en iyi şekilde temsil eden organdır. İlk önce "annelik duygularını yansıtan organ" olduğu akla gelir. Ayrıca "beslenme organı" olarak görülebilir. Kadın memesi bereketin sembolüdür. En önemlisi de en belirgin dişilik organıdır. Bir genç kız ergenlik döneminde, çevresinin göğüslerindeki büyümeye ve şekillenmeye olan reaksiyonlarından olgunlaşma safhasını daha bilinçli hisseder. Bilhassa bu safhada yaşanan travmaların ileride kişinin plastik cerrahi yöntemleri ile göğsünün formunu ve büyüklüğünü değiştirme arzusunda rol oynadığı bilinen bir gerçektir. İlginç olan başka bir konu ise memenin emzirme ve cinsel işlevi arasındaki ilişkidir. Bir kadın çocuğunu emzirdiği sürece, memesi kocası için cinsellikte tabudur. Emzirme bitip sütten kesildikten sonra ise meme çocuk için tabu olmaya başlar.

Operasyonlarda hedef dezavantajları azaltmak
Anatomik olarak memenin üçte ikisi yağ dokusundan, üçte biri de meme dokusundan oluşur. Memenin şekli büyüklüğüne, yağ dokusunun miktarına, bağ dokusunun ve derinin elastikliğinin kalitesine bağlıdır. Yaş ve hormonal durum da meme şeklinde etkili bir rol oynar.

Memede sarkma genellikle hamilelik ve süt emzirmeden sonra, çok fazla kilo vermeden veya menopoz döneminin başlamasından sonra meydana gelir. Bu durumlarda deri elastikliğini kaybeder. Meme başı memealtı kıvrımının hizasına ya da daha aşağıya iner. Meme germe diye tanımlanan ameliyatla fazla olan deri çıkarılır ve meme başı optimal pozisyona getirilerek sarkmış meme dokusuna biçim verilir. Bu uygulama için değişik metotlar vardır.

Çok büyük ve ağır memeler sadece estetik bir problem değildir. Bunlar sırt ve omuz ağrılarına neden olur. Sutyen takmaktan dolayı omuzda derin doku ezikleri oluşabilir. Çok büyük memeler erkeklerin dikkatli bakışlarını üstüne çekebilir. Hassas kadınlar kendilerini bu bakışlardan koruyabilmek için göğüslerini içeri çeker veya omuzlarını önde tutar, dolayısıyla duruş rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi meme ameliyatlarında da ana hedef, getirebileceği dezavantajları mümkün olduğu kadar aza indirmektir.

Günümüzün modern estetik cerrahi tekniklerine rağmen bu tür ameliyatlar, arkasında görünebilir yara izleri bırakabilir. Bu yara izlerinin fazla dikkat çekmemesi için memeye ameliyat sonrasında güzel bir şekil verilmelidir. Güzel bir meme şeklinin tüm vücut görünümü üzerine pozitif etkisi ile hasta, yara izinin getirdiği dezavantajları çok daha rahat kabullenir.

Meme ameliyatlarında uyulması gereken temel kurallar

Meme ameliyatlarında hastaların beklentilerini ve cerrahın yerine getirmesi gereken ana kuralları şöyle sıralayabilirim.

Ameliyat edilmiş meme doğal güzellikte, kadınsı ve erotik görünüme sahip olmalıdır. Ameliyat neticesinden memnun olmayan hasta genellikle şekil bozukluğundan, asimetriden, projeksiyon eksikliğinden, his kaybından ve doğal olmayan görüntüden şikayetçidir. Bunun üzerine bir de çok dikkat çeken yara izleri gelecek olursa kadının ne kadar mutsuz olabileceğini tahmin etmek güç değildir.

Memenin duyarlılığı ve emzirme fonksiyonu korunmalıdır. Ameliyattan önce özellikle genç hastaların en çok yönelttiği soru, ameliyat sonrası emzirmenin mümkün olup olamayacağıdır. Günümüzdeki modern meme cerrahisinde süt kanallarına koruyucu teknikler uygulanarak bu fonksiyon tamamen korunabilir. Eski, meme başını tamamen çıkardıktan sonra onu yeniden nakletme tekniği çok nadir olarak yaşlı ve çok ağır memesi olan hastalarda uygulanıyor. Genç hastalarda bu tekniğin uygulanması artık tarihe karışmıştır.
Yeni memenin şeklinin kalıcılığı uzun sürmelidir. Çok kilo alıp verme veya hamilelik gibi aşırı vücut değişikliğine sebebiyet veren durumlar olmadığı sürece meme formu ameliyattan sonra fazla değişikliğe uğramamalıdır.

Formu ve büyüklüğü tüm vücut yapısı ile uyumlu olmalıdır. Çok güzel ve çekici görünümlü bir meme, ameliyattan sonra hastaya çok büyük mutluluk verir. Aradan 3-6 ay geçtikten sonra yeni görünüm alışkanlık haline gelir ve eski görünüm unutulur. Daha evvel rahatsızlık vermeyen, meme ile beraber sarkmış olan bir karnın sarkmış görüntüsünün ön plana çıkıp rahatsızlığa yol açması nadir değildir. Bu gibi durumların ortaya çıkabileceği göz önüne alınarak meme ameliyatından evvel hasta ile vücudun muhtemel genel görünümü üzerinde konuşulmalıdır.
Yayın tarihi: 01.02.2005
1036
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.