Güzellik

Lenslerinize gözünüz gibi bakın

Lenslerinize gözünüz gibi bakın

Göz doktoru Dr. Erdem Öztürk, lens kullanımı konusunda bilinçli olmanın önemli olduğunu vurguluyor ve lens kullanmanın inceliklerini şöyle sıralıyor...

Kontakt lensler görme bozukluklarının çoğunda mükemmel düzelme sağlaması ve kullanımlarındaki rahatlıktan dolayı pek çok kişi tarafından gözlük takmaya tercih edilmektedir.

Kontakt lensler görme bozukluklarının çoğunda mükemmel düzelme sağlaması ve kullanımlarındaki rahatlıktan dolayı pek çok kişi tarafından gözlük takmaya tercih edilmektedir. Fakat kontakt lens kullanımı temizleme ve saklama kurallarına uyulmadığında risk oluşturabilmektedir. Kontakt lenslere bağlı oluşacak göz hasarlarından ve enfeksiyonlarından kaçınmak için uyulması gereken dezenfeksiyon, saklama ve kulanım yöntemleri vardır.

Kontakt lens kullanımı gözün önündeki saydam tabakanın (kornea) enfeksiyon riskini artırmaktadır. Bu kaçınılmaz ilave bir risktir zira bütün kontakt lens tipleri korneaya ulaşan oksijen miktarını azaltır. Korneadaki oksijen miktarının azalması enfeksiyonu teşvik edebilir. Korneaya giden oksijenin azalması lenslerin iyi temizlenmesini aha da önemli kılar.

İşte bununla ilgili bazı püf noktalar:

1) Çok amaçlı kontakt lens solüsyonlarını özenle kullanın. Temizlik, dezenfeksiyon, saklama işlemlerini kombine eden bu solüsyonların kullanımı rahattır.

2) Gün boyunca takılan ve yatarken çıkarılan kontakt lensleri tercih edin zira lensin gözde kalma süresi uzadıkça enfeksiyon olasılığı artmaktadır.

3) Kontakt lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın, durulayın ve kurutun.

4) Lenslerinizin bakımı için göz doktorunuzun talimatlarına kesinlikle uyun. Kullanılan lens bakım ürününün, taktığınız lensin tipine uygun olmasına dikkat edin.

5) Kontakt lensleri önerilen sürelerde değiştirmek gerekir. Eğer lenslerinizden biri ya da ikisi değiştirme süresi dolmadan rahatsızlık vermeye başlamışsa bunları takmamak gerekir. Bu lensler kontrol ettirilmeli veya yenisi ile değiştirilmelidir.

Kontakt lens tipleri

Genel olarak iki ana gruba ayrılırlar: Yumuşak kontakt lensler ve gaz-geçirgen kontakt lensler.

1)Yumuşak kontakt lensler ince ve jöleye benzer, gözünüzün biçimine uyar. Gaz geçirgen kontakt lenslerden daha esnek oldukları için takılmaları ve alışılması daha kolaydır.

2)Yumuşak lenslerin şu anda en yaygın kullanım alanı bulan tipi aylık atılabilir (disposable) olan lenslerdir. Bu lensler günlük kullanım için üretilmiştir. Sabah takılıp akşam çıkartılır. Akşamları temizleme ve bakımı yapılmalıdır. Bir ay sonunda lens atılır ve yeni bir çift lens kullanılmaya başlanır.

3)Disposable (kullan-at)lenslerin günlük kullanılanları da vardır. Bunlar her gün değiştirilir. Temizlik ve bakım gerektirmez.

4)Yumuşak lenslerin bir tipi de uzun süreli takılan kontakt lenslerdir. Bu lensler uykuda bile korneaya yeterli oksijen sağlayacak şekilde üretildiklerinden, bir aya kadar çıkarmadan takılabilirler.

5)Gaz geçirgen kontakt lensler ise kornea düzensizliğine bağlı bir bulanık görme tipi olan astigmatizma dahil birçok görme sorununu düzeltirler. Gaz geçirgen lensler için kısa bir uyum dönemi gerekir. Bakımları kolaydır ve yumuşak lenslerden daha dayanıklıdırlar ve enfeksiyon riski daha azdır. Ortalama iki - üç yıl dayanırlar.

Kontakt lens kullanmak istiyorsanız size uygun lense bir göz doktoru ile birlikte karar vermeniz gerekir. Görmedeki değişimlerin izlenmesi için düzenli takip önemlidir. Düzenli kontakt lens kullanan biri iseniz doktorunuzun kontakt lens değerlendirmesi ve göz muayenesi için her yıl sizi görmeli. Kontakt lens kullanırken bir göz sorunu olursa derhal göz doktorunuza başvurmanız gerekir.
Yayın tarihi: 25.06.2009
1315
dahafazlası
YORUMLAR

12 YILDIR AYLIK LENS KULLANIYORUM ÇOK TEREDDÜT ETMİŞTİM. AMA ÇOK MEMNUNUM HERGÜN ÇIKARIP TEMİZLİĞİNİ YAPMAK GEREKİYOR. DÜŞÜNENLERE TAVSİYE EDİYORUM .ENDİŞELENMESİNLER ZATEN ÖNCE DENEME LENSLERİ KULLANIYORSUNUZ GÖZÜNÜZE UYGUN OLUP OLMADIĞINI KULLANIP KULLANAMAYACAĞINIZI ANLIYORSUNUZ 2 HAFTA KADAR TAKIP ÇIKARMAKTA ZORLUK ÇEKTİM AMA ŞİMDİ AYNAYA BAKMADAN TAKIP ÇIKARABİLİYORUM EN AZINDAN DENEYİN DERİM EN SAĞLIKKISI GÖZLÜK TABİ GÖZÜNÜZ KURUMUYUR ENFEKSİYON KAPMA RİSKİ YOK ZATEN DOKTORLARDADA HEP GÖ

ASYA 11.07.2009 23:44:56

kozmetik amaçlı lens kullanıyorum ve çok memnunum.insana farklı bi hava katıyor.

asevimli26 05.07.2009 01:58:49

lens kullanmadım.Ama istiyorum.

nur1288 04.07.2009 00:31:18

Ben de 2 yıl kadardır kullanıyorum.Her akşam çıkarıp temizliyorum.Ayrıca maliyeti yüksek değil.Devlet hast.gidip muayene oldum.Doktoruma danıştım.O da bana 3 çift lensi 50 TL'ye temin etti.Bir çiftini 3 ay hatta daha da uzun süre kullanabiliyorum...

Beste 26.06.2009 22:32:59

ben 5 yıldır lens kullanıyrm ama her akşam çıkarıp temizliyrm bence gözlükten çok daha rahat..

rose 26.06.2009 18:08:41

bende miyop var. yaklaşık 5 yıldır lens kullanıyorum. gerçekten rahat ve kimse gözümde lens olduğunu anlamıyor. gözlük kullanan arkadaşa öneririm. yalnız dezavantajı göz kuruluğu ve mali olarak yüklü sayıılabilecek derecede olması.

yesim 26.06.2009 17:58:28

lens kullanmak istiyorum fakat korkuyorum.takamamaktan yada gözümde enfeksiyon oluşturmasından..gözlüklerden çok sıkıldım daha hoş görünmek istiyorum..

canan 26.06.2009 12:22:46

bende bi aydır kullanıorum ama bikaç gün takmadım we temizlemedim yaa =S

7hillall 26.06.2009 12:02:53

ben 1 aylık lens kullanıyorum, ayda bir çıkarıyorum sadece, çok iyi baktığım için gözlerim de kurumuyor çok rahat, tavsiye ediyorum!

derya altın 25.06.2009 09:23:17
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.