Güzellik

Kışın cilt daha çok yaşlanıyor

Kışın cilt daha çok yaşlanıyor

Kış aylarında soğuk ve rüzgârlı hava cildi kurutuyor. Kuruyan cilt kışın daha fazla yıpranıyor.

Kışın esen sert rüzgarlar ve kar, cildin daha fazla kurumasına ve tahriş olup bozulmasına neden oluyor. Daha mat bir görünüm kazanan cilt, olumsuz dış etkenlere karşı mücadele edemiyor ve yaşlanma etkileri artarak kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Cildin, yaşın yanı sıra dengesiz beslenme ve olumsuz dış etkenler nedeniyle yaşlandığını söyleyen uzmanlar, kış aylarında cildin ekstra bakım ve özen istediğini belirtiyor.

Soğuk hava cildi yaşlandırıyor

Soğuk hava ve rüzgara bağlı olarak gelişen kuruluğun özellikle hassas ciltlerde daha belirgin olduğunu ve cilt yaşlanmasını artırdığını söyleyen Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Arpi Tırpancı, soğukla birlikte kalın giysiler ve klimaların da cilt kuruluğunu artırdığını belirtiyor:

"Cildimizin doğal bir koruyucu tabakası vardır, bu tabaka hastalıklar ya da fizik şartlar nedeniyle bozulabilir. Fizik şartlar en çok sıcak, soğuk, yıkanma, giyim, yaşadığımız ortamın özellikleri nedeniyle bozulabilir. Koruyucu tabakanın içindeki yağlanma ve nemlenme oranları azaldığında geçirgenlik bozulur ve tahriş olma özelliği artar."

Soğuk havanın özellikle açıkta kalan yüz ve ellerde etkili olduğunu vurgulayan Tırpancı'ya göre, alerji de varsa bu tür tahrişler daha şiddetli gelişiyor:

"Pul pul deri dökülmesi, elimize kaba gelmesi, kaşıntı, kızarıklık, çatlama ve daha sonra egzama halini alması gibi belirtilerle rahatsızlık verebilir."

Soğuk enfeksiyonları tetikler

Mesleki olarak açık havada çalışanlar, açık havada spor yapanlar ve cildin geçirgenliğini artırdığı için sıcak suyu çok kullananlar soğuktan daha çok etkileniyor. Dr. Tırpancı, tahriş, egzema, uçuk gibi soğukla tetiklenen enfeksiyonlar ile kuruluk nedeniyle derinin PH'sı ve florası değiştiği için artan duyarlılığın kışın daha çok görüldüğünü söylüyor:

"Bir de Reynaud Sendromu var. Parmak uçlarında renk değişikliği, ağrı ve spazmla seyreden hastalıkta o bölgeler solar, kızarır ve morarır. Üçlü renk değişikliği ile seyreden hastalık kışın daha çok ortaya çıkar."
Yayın tarihi: 10.01.2007
1889
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.