Güzellik

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

<b>S: Yüzümdeki istenmeyen tüylerden nasıl kurtulabilirim? Seçeneklerim nelerdir?</b>

C: Kadınların yüzündeki istenmeyen tüyler genellikle dudak üstünde, çenede ve yanaklarda olur. Bunlardan kurtulmaya karar vermeden önce tüylenmenin hormonal sebepleri olup olmadığını araştırın. Eğer yüzünüzde anormal bir kıllanma varsa doktorunuza görünüp önce hormonal probleminizi çözmelisiniz.

Eğer sebep hormonal dengesizlikler değilse bir çok epilasyon yönteminden birini uygulayabilirsiniz. Kadınlar arasında en yaygın yöntem cımbızdır. En iyi yöntem bu değil çünkü uzun vadede kıl kökünün zarar görmesine ve lekelenmeye sebep olabilir. Eğer nadiren uzayan üç beş tüyden fazlası varsa cımbızı tercih etmeyin.

Tüy dökücü kremler, kıl folikülünün içindeki kılı eriterek dökülmesini sağlar. Geniş yüzeyler (örn. bacaklar ) için idealdir fakat yüzdeki deri kimysallara karşı duyarlı olduğundan yüzde problemlere sebep olabilir. Hem cildi tahriş eder hem de tüylerin hepsini dökmez.. Tüyler ortalama iki ile üç hafta sonra yeniden uzar.Avantajlı tarafı ise oldukça ucuz olmasıdır.

Diğer bir yöntem ise ağda ya da sir olabilir. Sir, tüyleri besleyen şeker içermediğinden tercih edilmelidir. Dudak üztünde ve yanaklarda kullanılabilecek en etkili çözümdür fakat çenedeki tüyler daha sert olabileceğinden burada kullanmanızı tavsiye etmem. Bir de koyu tenli kişilerde kızarıklığa ve solukluğa sebep olabilir. Tüylerin yoğunluğuna göre ağda/sir de iki üç hafta boyunca etkisini korur.

İğneli epilasyon kıl köklerine minik iğneler ile elektrik vererek folikülleri öldürmeye yönelik bir uygulamadır. İşlem hem uzun sürer hem de pahalı ama uzun vadede iyi sonuçlar alınabilir. Epilasyon sonrası ufak kızarıklıklar olabilir fakat kalıcı iz bırakmak gibi bir tehlikesi yoktur. Bu yöntem beyaz tenli ve az tüylü ciltlerde çok iyi sonuç verir.

Lazer epilasyon ise son zamanların en popüler tüylerden arındırma uygulamasıdır. Koyu renk tüyleri olanlar bu yöntemi tercih edebilir. Deri üzerine sürülen bir jel ile laser ışınları kıl köklerine ulaşır ve deriye zarar vermeden folikülleri öldürür. Yine uzun vadede sonuç veren ve pahalı bir yöntemdir.

Yayın tarihi: 29.04.2001
1515
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.