Güzellik

Güzel olmanın ilk kuralı, güzel kokmak!

Güzel olmanın ilk kuralı, güzel kokmak!

Çiçeksi notalarla sevimli, baharat kokularıyla gizemli ya da meyvemsi kokularla canlı... Her kokunun insanlarda çağrıştırdığı farklı bir özellik vardır. Üstelik nasıl koktuğunuz, en az nasıl göründüğünüz kadar önemlidir.

Güzel olmanın ilk kuralı, güzel kokmak!
Bakımlı olmak, sadece iyi görünmek anlamına gelmez. Nasıl göründüğünüz kadar, nasıl koktuğunuz da önem taşır. Bu yüzden kozmetik dünyasında makyaj malzemelerinin bile kokulu olanları piyasaya sürüldü. Kokulu rujlar, dudak parlatıcıları hatta kokulu allıklar bile var. Yani sadece parfümle değil, vücudumuza sürdüğümüz selülit kreminden tutun da vücut losyonuna kadar pek çok üründe koku karşımıza çıkıyor. Lavanta, vanilya, çilek... Üstelik aromaların da her zevke göre olanı var. Kozmetik dünyası, koku konusunda bu kadar hassasken, özellikle bahar aylarında 'mis' gibi kokmamak kabul edilemez bir hal aldı. Bu nedenle vücut losyonu hatta el kremi alırken bile aromalı olanını seçmek, yaz aylarında kokunuzla fark edilmenizi sağlayacak...

TARİHTE KOKU...
Aslında koku, günümüz kozmetik dünyasının bir vazgeçilmezi olsa da tarihi çok eskilere dayanıyor. Koku, ilk kez MÖ 5000 yıllarında Yunan, Mısır ve Roma uygarlıkları tarafından kullanılmış. Mısır'da zenginler mumyalarına öteki yaşamlarında da güzel koksunlar diye çeşitli aromatik yağlar eklerlermiş. Yunan imparatorluğunda ise güzelliklerine önem veren kadınlar, vücutlarını her gün aromatik yağlarla ovarlarmış. Parfümün bugünküne en yakın hali ise 14. yüzyılda kötü kokuları örtmek için Fransızlar tarafından kullanılmış. Daha sonra ise kokular farklı çeşitleriyle, insanları baştan çıkaran önemli bir bakım ürünü haline geldi.

FARKLILAŞAN KOKULAR
Kokular, çiçek, oryantal, baharatlı ve çiçek olmak üzere dört gruba ayrılır:
• Çiçek kokuların başlıca maddeleri, orkide, limon çiçeği, yasemin, zambak gibi çiçeklerdir.

• Baharatlı kokular, karanfil notalarını taşır. Daha çok esmer tenlilere yakışır.

• Meyve kokularının en çok kullanılan bileşenleri ise şeftali, portakal, mandalina ve limondur. Yaz için bu kokular idealdir.

• Oryantal kokular vanilya, misk ve amber içerir. Akşam saatleri için bu tarzdaki kokuların tercih edilmesi daha uygundur.

• Çilek kokusu aşkı temsil eder. Genelde karşı cins, çilek kokusundan etkilenir. Kavun ise arkadaşlığı temsil eder. Kavun kokan duş jellerini ve vücut losyonlarını daha çok genç kızlar tercih eder.

• Lavanta kokusunun rahatlatıcı özelliği vardır. Bu yüzden pek çok spa ve otelde lavanta kokusu kullanılır. Lavanta aromalı duş jellerinin, duşta rahatlamaya yol açtığı da bilinen bir gerçektir.

• Kokular tene göre değişiklik gösterir. Sarışınlar daha çok çiçek ve meyve kokularını, esmerler baharatlı kokuları tercih etmelidir. Kumrallar ise parfüm seçiminde daha geniş seçeneklere sahiptir.

• Koku seçimi mevsimlere göre de değişiklik gösterir. Kışın daha şekerli, vanilyalı ve baharatlı kokular ön plana çıkar. Yazın ise daha hafif, çiçek ve meyve kokuları tercih edilmelidir.

NE KADAR KALICI? >>>

Yayın tarihi: 17.08.2009
6150
YORUMLAR

ben artık güzel kokmak istiyorum parfüm kullanıyorum fakat yinede güzel kokmuyorum nolursunuz bana bir şeyler söyleyin

merve 10.02.2011 16:50:45

insanın kendine has kokusu vardır ya hani orijinal bu kokuyu korumakta önemli zaten temiz biriysen pis kokmana imkan yok ...parfümlerde çok iyi seçenekler var .tene uymasına dikar edebiliriz.

ZEYNA_2004 04.09.2009 15:21:09

koku herşede önemlidir ...yemek yaptığında bile mis gibi kokması iştah açar insanlarda böyle bence ne kadar güzel koku bol iştah diyelim....

hberru 29.08.2009 13:03:32

güzel kokmak güzel olmanın şartlarından,nasıl tarzımıza göre giyiniyorsak tarzımıza göre de bir kokumuz olmalı ben gündüzleri mevyeli kokuları geceleri ise biraz daha ağır kokuları tercih ediyorum,kullandığım kokularda huzuru,ferahlığı hissetmek istiyorum

kamile28 23.08.2009 11:36:47

özellikle erkekler için güzel koku baştan çıkarıcı...

mjddgtkn 21.08.2009 20:38:57

koku çok önemli en çok duştan sonraki mis gibi tazelik hissi yok mu hiçbişeye değişmem çok güzel...rahatlatıcı ...

ZEYNA_2004 17.08.2009 12:34:15

Yanınızdan geçen ve misler gibi kokan brine karşı ne hissettiğimizi, aynı şekilde yanımızda ter kokan birine neler hissettğimizi kıyaslar isek koku'nun ne derece önemli olduğunu daha kolay anlamış oluruz:)

ebrubilgili 05.05.2009 10:12:04

aynen katılıyorum .güzel kokmak bir insan için son derece önemlidir bir insanı başta çekici kılan kokusudur geri kalanlar daha sonradan gelir..

carlone 30.04.2009 22:33:14

Başlıkda doğru, tanımda. Elbette güzel kokan her her şey güzeldir çekicidir. Kötü kokanın ne yakınında nede uzağında durulmaz.

nstuzl 30.04.2009 18:35:12

Başlık son derece doğru atılmış.. bir insan ne kadar hoş ve güzel olursa olsun eğer kötü kokuyor ise herşey bitmiştir.. Herşeyin başı temiz olmak ve temiz kokmaktır.

EBC 28.04.2009 11:42:25
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.