Güzellik

Botoks gerçeğiyle yüzleşin

Botoks gerçeğiyle yüzleşin

Botoks yılan zehri değil; özel bir bakteriden üretilen doğal ve saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır. Cilt kırışıklıklarını gideren botoks; el, ayak ve koltukaltı bölgelerinin terlemesini de engeller. Etkisi yaklaşık dört ay sürer, neştersiz ve ağrısız bir operasyondur.

İşte bugüne kadar hakkında pek çok şey duyduğunuz botoks ile ilgili merak ettiğiniz soruların tüm yanıtları...

Botoks nedir?

Botoks zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan cerrahi olmayan kolay bir uygulama.

Botoks hangi bölgelere uygulanabilir?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri botoks tedavisinde son derece iyi sonuç veriyor. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebiliyor. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde de botoks kullanılıyor.

Botoks'un etkisi ne kadar sürüyor? Uygularken ağrı oluyor mu?

Etkisi dört ay kadar sürüyor. Tekrar edilen uygulamalarda bu süre artıyor. Uygulama sırasında çok az ve kısa süreli hafif batma hissi duyuluyor. Uygulama sonrası ise hiç ağrı kalmıyor.

Doğal ve onaylı bir ilaç

Yan etkisi var mıdır?


Bilinçli ve tecrübeli eller tarafından yapılınca yan etkisi çok az. Çok nadir olarak baş ağrısı veya enjeksiyon alanında hafif kızarıklık görülebilir. Kızarıklık, makyajla kolayca kapatılabilir. Her ne olursa olsun botoks'un yan etkisi geçicidir, uygulama alanı ile sınırlıdır.

Kimler botoks ile kırışıklık tedavisi için daha uygun?

18-65 yaş aralığı içerisindeyseniz ve olabilecek en iyi şekilde görünmek istiyorsanız botoks gayet uygun.

Botox yılan zehri midir?

Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

Botoks, Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı bir ilaç mıdır?

Evet. Kaş arası kırışıklıklarının tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek nörotoksin kompleksi botoks'tur.

Botoks uygulandığında yüz ifadesi kaybolur mu?

Hayır. Bu uzmanın elinde olan ve hastanın arzusu ile gerçekleşen bir olay. Sanılanın aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmiyor. Botoks yaptıran birçok tiyatrocu var. Kırışıklıklarının giderilmesini isterken mimiklerini kullanmaya devam etmek istiyorlar. Uygulanan doz, bölge seçimi ile bunu sağlamak mümkün. Bazıları kaşlarının kalkmasını isterken, bazıları istemiyor. Bazıları için önemli olan sadece göz kenarı ve kaş arası çizgilerinden kurtulmak.

Mimikler kaybolmuyor

Botoks uygulamasında yüzde şişlik oluyor mu?


Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmekte. Botoks bir dolgu maddesi değil ve yüzü şişirmez.

Botoks uygulaması pahalı mı?

Hayır, düşünüldüğü kadar değil. Uygulama fiyatı doktordan doktora değişmekle beraber fiyat aralığı 400- 750 YTL arasında.

Botoks yaptırdıktan sonra yüz kaslarının tahrip olduğu hatta mimiklerin zamanla kaybolduğu yönünde söylentiler var, doğru mu?

Botoks kasları tahrip etmez, yüz ifadesini sağlayan mimiklerin kaybolmasına neden olmaz. Konusunda deneyimli bir doktor, doğru doz ve uygulama tekniği ile hastanın beklentileri doğrultusunda istenmeyen kırışıklıkları tedavi ederken yüzdeki kişisel ifadeyi korur.

Botoks güvenli bir metot mu?

Evet. Botoks 70'ten fazla ülkede onaylı, 2 binin üzerinde bilimsel çalışma yapılmış bir ilaçtır. Her yıl milyonlarca kişi botoksu güvenle tercih ediyor.
Yayın tarihi: 21.03.2006
1472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.