Güzellik

Benlerinizi Güneşten Koruyun!

Benlerinizi Güneşten Koruyun!

Dysplastic nevus adı verilen benlerin öldürücü deri tümörüne yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, bu benlerin güneşten korunmasını öneriyor.

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ya da çoğalan benlerin deri kanserleri içinde en tehlikelisi ve öldürücü olanı melanoma kanserine sebep verdiğini belirten uzmanlar, yaz aylarında benlerin güneşten korunmasını öneriyorlar.

Her benin tehlikeli olmadığını ve kansere sebep olmayacağını da belirten uzmanlar özellikle korunma yöntemleri üzerinde duruyorlar.
Benlerden kaynaklanan melanomanın genetik olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu kanser türüne dysplastic nevus adı verilen benlerin yol açtığını ve bu benlerin derinin içinde yer alan, kenarları irregüler, iki renkli olan benler olduğunu belirtiyorlar.

Hastalık genetik olduğu için eğer ailede deri kanseri olanlar varsa dysplastic nevuslerin vücudun güneş gören yerlerinde olanlarının çıkartılması, ancak bu işlemin bilinçsiz bir şekilde benlerle oynayarak yapılmaması gerekiyor. Özellikle benleri kesmeye çalışmak en yanlış davranışlarda biri.

Uzmanlar, bu kanserin riskini azaltmak için ailesinde deri kanseri olanların 6-12 ayda bir kontrolden geçmelerini ve benlerdeki şekil ve renk bozukluğu, kanama gibi değişiklikleri dikkatle incelemelerini, gerektiğinde bir uzmana başvurmaları gerekliliğini önemle vurguluyorlar.

Bu tip sorunları olanların ise güneşin UVA ışınlarından korunmak için her sabah mutlaka güneşten koruyucu, SPF 15 veya üstü kremler kullanılması öneriliyor.

Ancak tatilde gün içinde sürekli güneş altında dolaşılıyorsa güneş kremlerinin 3-4 saatte bir sürülmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 28.05.2001
1196
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.