Güzellik

Balın faydaları

Balın faydaları

İşte her derde deva olan balın faydaları...

Güncellenme tarihi:

Birçok yararlı vitamin ve mineral içeren gerçek arı balı sağlık için birebir ve stresin en iyi ilacı. Günümüzde ise ağır ve stresli şartlarda sağlıklı beslenmek çok daha önemli. Sağlıklı beslenmenin en iyi yollarından birisi gerçek arı balı tüketmekten geçiyor. Sağlıklı bal tüketmenin yolu ise güvenilir ve markalı süzme bal almaktan geçiyor.

Enerji veriyor

Stresten koruma ve enerji verme özelliğiyle arı balının içerisinde, vitaminler, mineraller, enzimler, aminoasitler ve pek çok elementler bulunuyor. Gerçek balı şekerli besinlerden ayıran ön önemli özellik, arının bir gram bal toplaması için çok sayıda çiçeği dolaşmasıdır.

Direnci artırıyor
Antioksidan ve antibakteriyel olan balın vücudun direncini arttırıyor. 100 gram balda 325 kalori bulunmaktadır. Bal stresin de en iyi ilacıdır. Gerçek bal bozulmaz, zamanla kristalize olur. Kristalize olmuş bal ise besin değerini kaybetmez.

Görme: Havuç suyu ile bal karıştırılıp düzenli bir şekilde kullanılırsa görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Yemeklerden bir saat önce alınması gerekir. Bal nar suyu ile karıştırılıp göze sürüldüğünde (sürme gibi) gözün görmesini keskinleştirir.

Öksürük: Bal ve zencefil suyu eşit miktarda karıştırılarak alınırsa balgam söktürmede yardımcı olur. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkanıklık, göğüs ağrısı gibi belirtileri de hemen rahatlatır.

Astım: Eşit miktarda bal, zencefil suyu ve toz karabiber karışımı en az günde üç kez kullanıldığında astım tedavisinde yardımcı olur.


Tansiyon: Bir çay kaşığı bal ile iki çay kaşığı sarımsak suyunun karıştırılıp sabah, akşam günde iki kez alınması yüksek tansiyon için faydalıdır.

Kan arıtma ve yağ azaltma: Bir bardak ılık suya bir veya iki çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyu eklenir. Bu karışım günlük alınması kan arındırmak için yardımcı bir kaynaktır. Aynı zamanda bağırsakların temizlenmesi ve yağ azaltmada da yardımcı olur. Bal iyi bir idrar sökücüdür. Bununla da kalmaz idrar yolları ve idrar torbasını da temizler.

Kalp toniği: Bir veya iki çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz anason kalp kaslarını güçlendirir ve fonksiyonları geliştirir.
Ağız ve diş: Bal kuvvetli bir şekilde diş çürüğü önleyicisidir. Bal diş etlerini ve dişleri temizler. Ağzı mikroplardan koruyarak ağız yaralarını önler.

Romatizma: Romatizmal hastalıklarda haricen kullanıldığında fayda vermektedir.

Yanıklar: Bal, zeytinyağı ve gres yağı ile karıştırılıp yanan yere sürüldüğünde iz kalmaz. Acı çekilmez ve çabucak iyileşir.

Yayın tarihi: 20.02.2014
22668
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.