Balıkların Doğum Günü Kutlu Olsun!

Balıkların Doğum Günü Kutlu Olsun!

Neptün’ün Serin Sularında Cesaretle Yüzen Balıkların Doğum Günü Kutlu Olsun! Bir balıkla nerede karşılaşabilirsiniz bir düşünün bakalım. Bir ruh çağırma seansında, bir sanat galerisinde, bir konserde, bir yatta güneşlenirken diye tek tek geliyor aklıma...

21.02.2018 10:44

Kısaca bulunduğunuz ortam her ne kadar yaratıcı ve artistik ya da ne kadar acelesiz ve özel olursa o kadar çok balık burcu profillerine rastlayabilirsiniz. Neptün ve Jüpiter gezegenlerinin yöneticiliklerine sahip oldukları için üzülerek ya da sevinerek her iki şekilde de söyleyebilirim ki dünyasal ihtirasları hiç yoktur. Rütbe, mevki gibi dertleri pek yoktur diyelim. Hatta azıcık daha abartalım zenginlik onlar için çok cazip bir kavram değildir. Rahat ve iyi bir ortam için zengin olmak gerektiği fikrine de geç yaşlarda ulaşırlar. Evlilik ya da miras yoluyla olmadığı sürece öyle pek yığınla paraları olur diyemeyebiliriz kendileri için. Aslında paraya çok karşıda değillerdir. İşinize yaramayan eski paralarınız varsa, sevinçle kabul ederler. Ne var ki paranın geçici niteliğini çoğumuzdan iyi bilirler ve eğer manevi olandan daha çok maddesel şeylere tutkunuz var ise bu hayatta dersinizi muhakkak bir gün bir balık burcundan alabilirsiniz.

Balığın felsefesi içinde “Milyoner olmak istemem ama milyoner gibi yaşamak isterim” sözü tam onlar içindir. Neptünlü dostlarımızın kalbi para hırsı ve bazı değersizliklere tamah eden insanlara dayanamaz. Geçmişleri ile ilgili sezgileriyle edindikleri bir eminlikleri ve bugüne karşı bir hoşgörüleri vardır. Balık burçları akıntıya karşı mücadele etmekten hoşlanmazlar. Yaşam planlarında akıntı yönünde hareket etmek onların doğaları gereği daha uygun gibi gelir. Akıntıya kapılıp o nereye giderse gitmek onlara huzur ve mutluluğu verir. Bu burçta olanların en büyük tuzağı kolay yolu seçmektir. Kolay yol onları baştan çıkaran, aynı zamanda tehlikeli oltayı gizleyen göz alıcı bir tuzaktır. Tehlikesi ise boşa harcanan zamandır.

Neptünlülerin davranışlarındaki çekicilik ve onun huzur veren duruşu sizi yaşamda başka bir özgürlük içine alabilir. En önemli özellikleri ise hakaretlere, karşılıklı yakınmalara ve başka insanların öfke yaratan huzursuzluklarına aldırmamalarıdır. O hassas ve alıngan olan duygulu insanlar sizi zihninizden silmişlerse öyle güzel aldırmazlar ki size, hayatınızda hiç öyle bir “ka”le alınmama daha göremezsiniz.
Bir balık dostunuzun karşısına geçin ve dünyanın sonunun birazdan geleceğini söyleyin size esneyerek ve büyüleyici bir tebessümle bakarak hiçbir heyecan göstermeden hayırlısı diyebilir. Tabi böyle anlatıyoruz ama öyle çokta yumuşak huylu değillerdir. Öfkelendiğinde tüm zekâsını ve kırıcılığını ortaya koyar. Bunu bir kere yapar ve asla o kişinin bir daha suratına dönüp bakmaz. Tabi Balıklarımız öfkelendiğinde kuyruklarını şiddetle sağa sola çarparak, içlerinde kopan öfke selini yüzlerine püskürtürler. Bir balığı öfkelendirmek, berrak ayna gibi bir göle çakıl taşı atmaya benzer. Dalgacıklar yaratırsınız ama suyun yüzü kısa sürede gene sakinleşecektir.

Balıklar hayata iyi tarafından bakmak için doğmuştur. İnsanlığın acımasızlığını ve çirkin tarafını herkesten gayet iyi bilirler, bununla birlikte herkesin güzel bütün davranışlarına sevimli olduğu kendi dünyasında yaşamayı tercih ederler. Gerçekler görmeye katlanamayacağı kadar kötüleşince hemen kendi hayallerine sığınırlar. Bu durumun en kötü noktasına geldiklerinde en iyi yetenekleri olan balık sıçrayışlarını yaparak başka sulara uzaklaşırlar. Sadece şartları son dakikaya kadar iyi değerlendirir ve sabırla beklerler.
Balık burcunun sembolü olan aksi yöne yüzen iki balığın resmi ise aslında her şeyi özetlemektedir. Bu aslında çift arzularla bölündüğünü gösteren bir işarettir. Âmâ bu bir ikizler burcu gibi çift arzu değildir. Bu hep karıştırılır. Ters yönelen iki balık işareti, Ya yukarı doğru yüzme ya da denizin en dibine doğru yüzmeyi gösterir. Balıklar dünyevi mal ve mülke önem vermeden, şu ya da bu şekilde insanlığa hizmet etmek için yaratıldığını öğrenmek zorundadır. 

Astrolojide Koç burcu nasıl doğumu temsil ediyorsa, Balık burçları da sonsuzluğu temsil eder. Balık on ikinci son burçtur. Yani daha önceki tüm burçların bir karışımıdır. Bununla başa çıkmak pek kolay değildir. Balığın arada sırada pat diye ortaya çıkıveren o şaşırtıcı organize yeteneği, dikkatini ayrıntılar üzerinde toplama yeteneği başak burcundan aldığı dersleridir. Yargıları terazi burcundaki kadar adil ve tarafsızdır. Yengecin sevme ve sevilme hevesi onda da vardır. Bazen bir yay burcu kadar açık sözlü ve cömertliği ile doludur. Aslan kadar sahiplenicidir. Oğlak burcu kadar görevine sadıktır. Bir kova burcu kadar her şeyi didik didik araştırabilir. Merkür’ün keskin zekası ve Venüs’ün yumuşak zarafeti onların fıtratlarına işlemiştir. Şimdi diyeceksiniz ki biz balıklar bu kadar hepsinden bir özellik almışız hiç mi eşimizin benzerimizin olmadığı bir huyumuz yok. Elbet ki var. İçlerinde asla kimsenin bilmediği garip bir ilahi güçle kendini aşarak dünü, bugünü ve yarını bir arada görebilme yeteneği vardır. Ve bu hiçbir diğer burçta yoktur. Yani dememiz o ki iyi ki varsınız. Dünümüz, bugünümüz ve yarınlarımız sizden sorulur.

İyi ki doğdunuz.

25011