9 Mart Güneş Tutulmasının Etkileri

9 Mart Güneş Tutulmasının Etkileri

9 Mart’ta Balık burcunda tam Güneş Tutulması meydana gelecek. Peki bu tutulma burçları nasıl etkileyecek? Uzman Astrolog Niobe Aslı Temel açıklıyor!

01.03.2016 9:52

9 MART GÜNEŞ TUTULMASI NELERE DİKKAT ÇEKİYOR!

Tutulmalar meydana geldikleri tarihten 1,5 ay önce etkili bir biçimde kendilerini hissettirmeye başlarlar ve devamındaki 1,5 ay boyunca da bu etkiler devam eder. Dolayısıyla tutulmanın genel etkisi 6 ay kadar sürer. (Yazdıklarımı değerlendirirken bu süreyi dikkate almanızda fayda var). Bu dönem ani değişimlerin olduğu, tempolu ve yoğun bir süreci kapsar. Kendimizi daha iyi tanımamıza ve sorgulamamıza olanak sağlar. Yaşantımıza yenilikler getirir ya da neleri değiştirmemiz gerektiği konusunda bize yol gösterir. Bu Güneş tutulmasının Jüpiter ve Satürn’le yaptığı olumsuz görünüm, önemli gelişmelerin yanı sıra üst düzey ya da otorite pozisyonundaki kişilerle ilgili konuları da gündeme getirir. İstifalar, rahatsızlıklar, gerginlikler, anlaşmazlıklar, imaj kaybı gibi durumlara sebep olabilir. Emeğin ya da çalışmaların karşılığı gibi başlıklar da sorgulanabilir.

ESKİ YARALAR GÜNDEME GELEBİLİR

Balık burcundaki tutulma; toplumsal değerler ya da manevi duyguların ön plana çıkacağı anlamına geliyor. Bu durum hizmet ya da sağlık sektöründe çalışanları daha yakından ilgilendiriyor. Toplumun tüm kesimini içine alacak ve ilgilendirecek konular gündeme gelebilir.9 Mart(+/- 1,5 aylık) süreçte, geçmiş yaralar, ruhen bizi etkisi altına alan acıları daha derinlemesine hissedebiliriz. Geçmişin izleri bugünlerimize yansıyabilir. Tutulmanın Balık'ta seyretmesi, vicdanen yaralayıcı olayları, gelgitleri ve karmaşık ruh yapısını temsil edebilir. Tutulma aynı zamanda bir Yeni Ay olduğu için, tümden olumsuz bir dönemi işaret etmiyor aslında. Aksine iyileşme ve yenilenme sürecini de kapsıyor. Yeni yöntemlerle yaralarımızın ya da acılarımızın üstesinden gelebiliriz. Örneğin; hastalıkların tedavisinde sosyal medyayı, interneti kullanarak daha etkili ve kesin çözümler bulabiliriz.

Bu zamanlarda hislerimize ve iç sesimize güvenebiliriz. Başka insanların duygu ve düşüncelerine karşı hassas olmamız sebebiyle, hızlı karar vermemeliyiz. Tabii bu arada, ağzımızdan çıkan her kelimeyi de doğru seçmeliyiz. Yeterince düşünülmeden sarf edilen her cümle bizi yanlışa sürükleyebilir. Acele etmeyelim, sakin olalım…

ÖLÇÜLÜ OLMA ZAMANI

9 Mart’ta meydana gelecek tutulmanın sonucu olarak, hesapta olmayan gelişmeler, anlık kararlar, aşırı tepkiler ya da davranışlar söz konusu olabilir. Öte yandan bunun devamı olarak; duygularda belirsizlikler, karmaşık ruh halleri, dalgınlıklar hatta aldatılma riski bile baş gösterebilir. İnsani değerler ya da kişisel idealler konusunda dahi aşırılık sorun yaratabilir. Aşırı özgüven ve belli durumları görmezden gelme bizi yanlış davranmaya itebilir. Çift yönlü mdeğişken burçlar etkisinde yaşanan bu tutulma hangi yöne gideceğimiz konusunda bizi kararsız bırakabilir.

Tutulma Balık burcunda, Jüpiter ve Satürn’le olumsuz etkileşimde:

Din ve inançlarla ilintili konuların yanı sıra, toplumun her kesimini vicdanen ilgilendiren olaylar, yardım kuruluşları, olağan dışı toplumsal gündemler de önemli başlıklar arasında olabilir. Öte yandan bu tutulma, kimyasallar (kimyasal silahlar dâhil), deniz ve okyanuslar ya da sahildeki yerleşim yerlerini de özellikle etkisi altına alabilir. Yardıma muhtaç, güçsüz, yoksul bırakılmış, hor görülmüş ya da suçlu tayin edilmiş masum insanlara da sahip çıkılması anlamına geliyor. Hizmet ya da sağlık sektörünü doğrudan ilgilendirdiği gibi, toprakla bağlantılı konuları ve karmaşaları, hatta spritüel veya mistik konularla ilgilenen insanların iyi niyetlerini suistimal eden dolandırıcıları da ön plana çıkartıyor. Dini kötü emellerine alet eden kişiler ya da sözde din adamları da bu dönem karşımıza çıkabilir.

Tutulma ülkemizin merkezinde konumlandığı için; ülkenin yönetimini ve yöneticilerini ya da stratejik konumunu ilgilendiren gelişmeler yaşanabilir. Sınırlar, güvenlik, komşu ülkelerle diplomatik ilişkiler, yasalar gibi ülke gündeminin en önemli başlıkları ön plana çıkıyor.

Öte yandan gençleri ilgilendiren konular, eğitimle ilgili başlıklar da bu tutulmanın etkileri arasında görülebilir. Yoğun emekler, özveri dozunun ayarlanamamasından kaynaklı sorunlar, dikkatsizlik, kafa karışıklıkları ya da yanılgılara bağlı yanlış adımlar, seyahatler ve ulaşım gibi konularda ters giden durumlar da olabilir. Manevi yönden kendimizi sorgulayabiliriz. Uzaklardaki sevdiklerimizin durumu hakkında endişe duyabiliriz.

Yardımlaşma ya da yardım kuruluşlarıyla birlikte kolektif bir çalışma yapmak bize iyi gelebilir. Diğer insanlara destek olmak ve onlar için bir şeyler yapmak ruhen bizi iyileştirebilir.

Yanıltıcı etkilere karşı dikkatli olmamızda yarar var. Çatışmak, kavga etmek ya da savaşmak için var olmadığımızı bilmeliyiz. Uzlaşmacı, yapıcı ve bütünleştirici olmak en önemli kazançtır. Bariyerler ya da zorluklar olsa da ideallerimizden vazgeçmememiz gerekiyor. Değerlerimizi korumalı ve yeteneklerimizle gücümüzü yararlı işler için kullanmalıyız. Bu tutulmanın bizi aşağı çekmesine ya da etkisi altına almasına izin vermemeliyiz. Neyse, zaten uzunca bir süredir asıl endişelenmediğimiz zaman endişe yaşadığımız için, yazımın sizi endişelendirdiğini sanmam Niobe’ce:)

1997 senesinde de, bilenler hatırlar; Balık burcunun yakınderecelerinde bir tutulma yaşamıştık.

O günlerde hayatınızın hangi alanlarında ne tür şeyler yaşadığınızı hatırlayabilirseniz, bu yıl da benzer konularla ilgili gelişmeler yaşanabileceğini düşünebilirsiniz.

Tutulmalar en çok kimleri etkiliyor?

65 ve 67 Doğumlular başta olmak üzere, Mart ve Eylül doğumlu Balık ve Başak burçlarını, Haziran ve Aralık doğumlu İkizler ve Yay burçlarını daha fazla ilgilendiriyor.

Diğer burçlar ise, hayatlarının farklı alanlarında tutulmanın yenileyen ve değiştiren etkilerini zaman zaman hissedecekler.

Tutulmalar değişim ve dönüşüm demektir. Her yıl en az iki kere Güneş tutulması yaşıyoruz. Dolayısıyla, endişeli olmak yerine aksine hazırlıklı ve bilinçli olmamız için kaleme aldım bu tutulmayı. Tutulma sizi ve burcunuzu nasıl etkileyecek konusunu ise, haftaya bıraktım.

Önümüzdeki hafta görüşmek dileğiyle, sağlık ve sevgi ile kalın…
Niobe Aslı Temel

 

130191