Yatak savaşlarına son verin!

Yatak savaşlarına son verin!

Birbirlerini delicesine seven ve aralarında kuvvetli bir bağ bulunan çiftler bile yatakta ciddi mücadeleler verebiliyor. İşte size en bilinen problemler ve çözüm yolları...

Güncellenme tarihi:
Yatak savaşlarına son verin!

Partnerinizle uykuya dalma süreniz farklılık gösteriyor ve uykuyla olan ilişkiniz zıt kutuplarda seyrediyorsa, aynı yatağı paylaşmak hiç de kolay olmayabilir!

Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikologlarından Uzman Psikolog Eda Arduman, ABD'de yapılan bir araştırmanın, çiftlerin yüzde 12'sinin uyku sorunlarından dolayı ayrı yattıklarını gösterdiğini anlatıyor.

İşte çiftlerin gece boyunca karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözümleri...


1) Partneriniz hemen uykuya dalıyor, sizse konuşmak istiyorsunuz:

Eğer uykuya dalmadan önce sevgilinizle konuşma ihtiyacı duyuyorsanız, ilgi eksikliğinden yakınıyor olabilirsiniz. Ondan yatağa her zamankinden 10 dakika daha erken gelmesini rica edebilirsiniz. Yalnız şiddetli tartışmalar yapmak ya da önemli konulara değinmek yerine hafif ve eğlenceli şeylerden bahsetmeye özen gösterin.


2) Sevgilinizin belli bir uyuma rutini var, oysa sizin yok:

Uykuya dalmadan önce belli bir rutine sahip olmak olağandışı değil; öyle ki bazı insanlar bu rutinlerini yerine getirmeden uykuya dalamazlar. Partnerinizin de böyle sıkı bir rutin izlemesi mutlaka tüm gün yaptığı aktivitelerle ilgilidir. Ona kırılmayın ve anlayışlı olmaya gayret edin; sakın içinize kapanmayın. Size sırtını dönüp uyumadığı sürece onu güldürebilir ve tavırlarını sevgi dolu tuhaf alışkanlıklar dizisi olarak görebilirsiniz.


3) Uyandığında huysuz ve soğuk oluyor, oysa siz çok neşeli ve sıcaksınız:

Böyle bir durumda ona kızmak ya da yüklenmek yerine, rahat bırakabilir hatta sakinleşinceye kadar ortalıkta görünmeyebilirsiniz. Pozitif enerjinizi farklı aktivitelerde kullanabilir, sabah sporunun ardından güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bu arada partneriniz eski neşesine kavuşmuş olacaktır. Psk. Eda Arduman, sabah mizacı diye tabir edilen ruh durumunun eskiden yetişme şartları ve alışkanlıklarla ilişkilendirilirken artık kişilere özgü biyoritmlerle açıklandığını vurguluyor: "Beyin tarama teknolojilerinin ilerlemesi sayesinde artık biyoritm çeşitliliklerinde biyolojik kökenlerin rol oynadığına inanıyoruz. Bireylerin kendilerine özgü ritimleri vardır, iki kişi bazen uyumludur, bazen de ritimler kaçınılmaz olarak çatışır ve problemler yaşanmaya basşlar." Arduman, sabahları henüz dünyaya iniş yapamamış bir insanı aşırı bir neşeyle karşılamanın karşınızdaki kişinin sıkıntısını artırabileceğini söylüyor. Bu yüzden yukarıda da önerdiğimiz gibi partneriniz neşesine kavuşana kadar uzakta olmanız iyi bir çözüm olabilir.


KİM NE TARAFTA UYUYOR? NEDEN? >>>

Yayın tarihi: 11.04.2010
3932
YORUMLAR

Bütün problemlerin çıkış noktası bence kadındır.Cinsellik yapma isteği,zamanı ve sıklığı süresinin erkekle kadının arasında fark yok gibidir.Erkek cinsel fonksyonları normal çalışır ama kadının kafa yapısı hayatı cehenneme çevirir.Misal bir kaç ilişkimde kızların bitmek bilmez duygusal bunalımlarından bende bunaltım sevdim ve cinselliği çok arka plana attım.Sonra kızın dengesizce,zamansız ve beni şaşkına ceviren cinsel isteklerine bir türlü anlam veremedim.Neydi ne oldu.O kadar kendini ne gösteren kız...Olurmu yapmam derken biz suçlu olduk.Ya normal bir kızla ilişki yaşamak piyango gibi birşey

Masum Pinokyo 19.04.2010 08:52:34

eşinle aynı anda yatcaksın ki ne yapmak istiyosan yapıcaksın eğereşinden yarım saat sonra yatağa girersen eş zaten mayışmış tam uyuma kıvamına gelmiş yada çoktan uyumus olur sen gider onu kaldırsan tabi sonun yatakta kavga çıkar...:))

nalcaci34 30.08.2009 02:46:49

sana katılıyorum ayten haklısın.ama böyle düşünen kız yada kadın çok az türkiyede

kairi07 21.08.2009 01:05:58

benimkisi erkende yatsa uyuyo geçde yatsa uyuyo ideal erkek:)

ayşe 20.08.2009 16:36:09

ya bayanlar da hep bole kendileri nasıl isterse hayat sadece bir kadından yada eşinden ibaret degil o kişiyi de düşünmeklazım sürekli aynı kadınla aynı yataga yatmak hoş degil bence :)

ahmet yıldız 22.03.2009 05:54:22

BİDE ŞU VAR SEN YAT BEN T.V SEYREDEYİM DENİLMESİ BENİ ÇİLEDEN ÇIKARTIR YANİ O ZAMAN HİÇ ANLAMI KALMIYOKİ SAA 1 LERE 2 LERE KADAR T.V SEYRETMEYE KIZIYORUM ZATEN İNSANI BİRBİRİNE BAĞLAYAN YATAK ONDADA SEN YAT UYU EŞİN KAÇTA GELMİŞ YATMIŞ NE O ÖYLE O ZAMAN NEDEN EVLENİYO İNSANLAR YATAKTAKİ O SICAKLIK İNSANA HER SIKINTISINI UNUTTURMASI LAZIM

AYTEN ÇAKMAK 18.03.2009 11:47:12

ne güzel'de aşk'ları bitmemiş yada evlenmemiş çiftler için idael çözümler.

murat DUMAN 14.03.2009 14:48:21

bence bunları yapan kişi sevmiyor demektir.

adsız 14.03.2009 14:43:08
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.