Tehlike çanları sizin için çalıyor

Tehlike çanları sizin için çalıyor

Hayatınızdaki kişi sizi sürekli eleştiriyor ve sizinle ilgili olumsuz yargılara varıyorsa ileride sizi zehirleyebilecek bir ilişkinin tam ortasında bulunuyorsunuz demektir.

Birçok kadın yaşadığı şeylerin farkına varana kadar karşı tarafın egemenliği ve kontrolüyle süren bir ilişki yaşamaya başlamıştır bile.

Kadınların üzerlerinde oluşturulan bu kontrol mekanizmasını bu derece geç farketmelerinin nedeni erkeğin davranışlarındaki gizli işaretleri bulmanın zorluğudur. Kontrolü elinde tutmayı seven kişi kız arkadaşını genelde kendine güveni az olan ve kendisini koruyacak bir partner arayışı içinde olan kadınlar arasından seçer.

Neden kontrol etmek isterler ve bunu nasıl yaparlar?

Partnerini kontrol etmek isteyen kişi güç kazanmak ve sürekli boyun eğmesini sağlayarak o kişiye her istediğini yaptırmak peşindedir. Bu tarz insanlar genelde şöyle taktikler kullanır:

Gözdağı verirler:
Sizden ayrılacağını söyleyerek sizi tehdit ederler.

Suçlarlar: Sizin ona yeteri kadar ilgi göstermediğinizi söyler ve sizi bencil bir insan olmakla suçlarlar.

Küçümserler: Sizi olur olmadık yerde küçük düşürürler ve kendinizi eksik hissetmenize neden olurlar. Bu yolla siz güç kaybederken, onlar daha da güçlenir.

Fiziksel özelliklerini kulanırlar: Kontrolü elinde tutmak isteyen dominant figür her zaman karşı tarafı fiziksel özelliklerini kullanarak baştan çıkarmaya çalışır. Kız arkadaşlarının kendilerine bağlı kalması için ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler.

Kurban rolüne bürünürler:
Herhangi bir olayda asıl kurbanın kendileri olduğunu savunurlar. Hatta örneğin bir tartışma sırasında tüm suçu kadına atarlar.

Tüm bu taktikleri kullanarak partnerlerinin kendilerine olan güvenini sarsarlar. Peki siz bu taktiklerin kendinizdeki yansımasını nasıl görebilirsiniz, burada sorulması gereken asıl soru bu. Gelin hep birlikte sizdeki değişimlere kulak verelim:

Ben kimim?

Artık gerçekten kim olduğunuzu, kişiliğinizi sorgulamaya başladınız. Onun söylediği şeyleri yapan bu korkunç insanın kendiniz olup olmadığını sorguluyor ve kendinizi artık hiç tanımadığınızı farkediyorsunuz.

Kronik korku hali

Sürekli içinizde birşeylerden korkuyor fakat neden korktuğunuzu bilmiyorsunuz. Kendinizi artık tanımadığınızı düşünmekten ve güçsüz olmaktan korkuyorsunuz.

Kurtulma fantazileri

Özgür olmak için ilişkiyi bitirmeyi ya da partnerinizin öldüğünü düşünüyorsunuz. Bu tarz korkutucu düşünceler sizi rahatsız ediyor.

İzole edildiniz

Sizi ve hayatınızı kontrol etmeye çalışan partneriniz sizi çevrenizde size destek olabilecek herkesten ve herşeyden uzaklaştırıyor. Neticede kendinizi ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta buluyorsunuz.

Yalan söylemeye başladınız

Aranızda kötü giden hiçbirşey olmadığına dair insanlara yalan söylemeye başladınız. Panik içinde olmanıza rağmen onu etrafa karşı koruyorsunuz.

Kontrolü elinde tutmak isteyen bir partner sizi onsuz yaşayamayacağınıza ikna eder. Birçok kadın işte bu yüzden hayatını ele geçiren sevgilisinden ayrılamıyor. Kadınlar genelde beraber oldukları bu tarz erkekleri zamanla değiştirebileceklerine inanıyor fakat bu değişim hiçbir zaman gerçekleşmiyor.

Bu tarz bir ilişki kadını gün geçtikçe daha da zehirleyerek kendine olan güveninin kaybolmasına ve duygusal dünyasında yaralar almasına yol açıyor. Bu tarz bir ilişkiden kurtulmak isteyen bir kadın yanında kendini güvende hissettiği insanlardan destek almalı ve kim olduğuna ve hayattan ne istediğine tam manasıyla karar vermelidir. Partneri terkedilmenin verdiği negatif duygularla kadının peşine düşebilir. Böyle bir durumda kadın kendine olan güvenini yitirmemeli ve güvendiği kişilerden yardım istemelidir.

Çeviri: Elif Akbaş
Yayın tarihi: 12.05.2005
1442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.