Tartışmanın alemi yok!

Tartışmanın alemi yok!

Uzmanlara göre çiftlerin birbirlerine bağlayan en önemli nedenlerden biri de yapılan kavgalar. Evet, yanlış duymadınız her ne kadar tartışmadan sonra ağlasanız, bağırsanız, çağırsanız da kavganın işinize yaradığınızı da unutmamalısınız.

Tabii tartışmak bazen yararlı oluyor olmasına da bunun dozunu da iyi ayarlamak gerekiyor. Her dakika tartışan eden hatta kaba şiddete dönüşen kavgalar bu söylediklerimizi doğrulayacak nitelikte değil. Fakat ufak tartışmalar, özellikle de sonunda barışmayla bitiyorsa ilişkiyi güçlendiriyor.

Eğer kavga ederken de mutluluğu yakalamak istiyorsanız şu tavsiyelerimize kulak verin:

Her zaman doğru olmak zorunda mısınız?

Kavga ediyoruz çünkü doğru olduğumuzu düşünüyoruz ve karşımızdakinin de bunu bilmesini istiyoruz. Fakat şunu da unutuyoruz önemli olan doğru olduğumuzu göstermek mi yoksa mutlu olmak mı? Bunu düşünmeli ve aslında doğru olanın mutluluk olduğunu kabul etmeliyiz.

Bir konu hakkında tartışın

Eğer gittiğiniz yemekte çok içtiğine sinirlendiğiniz için kavga ediyorsanız bu konu hakkında konuşmaya devam edin. Fakat kesinlikle ve kesinlikle geçen haftalarda, aylarda ya da yıllarda yaptığı diğer hataları da işin içine katmaya başlamayın. Böylece karşınızdakinin kafasını da karıştırmayacak ve belki de bir sonuca varacaksınız. Geçmiş konuları geçmişte bırakmanız gerektiğini unutmayın.

Kendinizi onun yerine koyun

Eşiniz ya da sevgilinizle tartışırken sadece kendi bakış açınızla olaylara bakmamalısınız. Onu da dinlemeli ve daha sonra kendi hissettiklerinizi söylemelisiniz.

Yumuşamaktan korkmayın

Çoğu kadın kavga esnasında espri ile ortamı yumuşatmaya çalışan erkeklerden nefret eder. Fakat uzmanlara göre bu o kadar da kötü bir durum değil. Çünkü böyle bir ortamda her iki tarafta sakinleşir ve tartışmaya bir süreliğine de olsa mola vermiş olursunuz. Daha iyi düşünmeye de fırsatınız olur.

Küçük şeyleri büyütmeyin

Özellikle uzun ilişkilerde yaşanan sorunlardan biri de küçük olaylardan büyük kavgaların çıkmasıdır. Bu bir alışkanlık haline gelmiş olabilir. Bu nedenle "diş macunu ya da klozet kapağı" gibi konuları tartışma sebebi yapmadan önce durup düşünün. Kendinizi bu tür ufak tefek sorunlarla üzmeye değer mi?

Doğru zaman ve doğru yer

Eğer o gün işyerinde sıkıntılı bir gün geçirdiyseniz ya da başınıza sizi üzen bir olay geldiyse mümkün olduğunca eşinizden ya da sevgilinizden uzak durmaya çalışın. Sorunları tartışmayı başka bir güne bırakın.

Hazırlayan: Nilgün Yıldız
Yayın tarihi: 05.01.2005
1021
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.