Sevişin, 10 Yıl Gençleşin

Sevişin, 10 Yıl Gençleşin

Edinburg Kraliyet Hastanesi uzmanlarınca gerçekleştirilen araştırma, haftada üç kez ve aynı kişiyle cinsel ilişki kurulmasının insanların 10 yıl daha genç görünmesini sağladığını ortaya koydu.

Aktif bir seks yaşamı, gençleştiriyor. Haftada üç kez ve aynı kişiyle cinsel ilişkinin kurulmasının insanların 10 yıl daha genç görünmesini sağladığı belirlendi.

Edinburg Kraliyet Hastanesi'nin bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, aktif bir seks yaşamının, spordan sonra bir kişinin fisiksel görüntüsünü belirleyen ikinci başlıca faktör olduğunu ortaya koydu.

Çoğu 45-55 yaş grubu olan 3 bin 500 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarını "Süpergencin Gizleri" isimli kitabında yer veren araştırma ekibinden David Weeks, bir insanın fisiksel görüntüsünü etkileyen diğer faktörler arasında aktif bir sosyal yaşam, kendisinden genç biri ile evlilik ve kadınlar için hormon tedavisini saydı.

Genç görünmek için haftada üç kez aynı kişi ile seks yapılmasının yararını ortaya koyan araştırma, buna karşın üç defadan fazla cinsel ilişkide bulunulmasının ek bir yararı olmadığını da gösterdi.

Evlilik dışı zararlı
Bu arada, evlilik dışı ikişkiler veya farklı kişilerle seks yapılmasının gençleştirmediği gibi, yaşlanma sürecini hızlandırdığı da ortaya çıktı.

David Weeks, bu tür ilişkilerin stress ve endişe yarattığı için insanların erken yaşlanmasına neden olabileceğine işaret etti. İyi bir ilişki olmadan seks yaşamının iyi yürümediğini öne süren Weeks, seksin ancak iki kişinin hem fiziksel, hem de duygusal olarak uyuştuğu, birbirini desteklediği ve saydığı bir ilişkide yararlı olabileceğini savundu.

Tatmin edici bir seks yaşamın sağlık için taşadığı önem, diğer bazı uzmanlarca da doğrulanıyor. New York'taki Cornell Üniversitesi'ne bağlı ruh hastalıkları kliniği profesörlerinden Dr. Barbara Bartlik, seksin evliliği olumlu etkilediğini, evlilikte karşılaşılan sorunların düzenli bir seks yaşamı olduğunda daha kolay çözümlendiğine işaret etti.

Kalifornyalı pisikolog ve seks konuları yazarı Carol Ellison de, cinsel ilişkilerin kilo verilmesini, anksietenin azalmasını sağladığını öne sürdü.

Seksin erkeklerde kemik ve kasları güçlendirdiğini, hem erkek hem de kadınlarda bağışıklık sisteminin güçlendirdiğini de savunan Ellison, sık sık seks yapan kişilerin daha iyi beslenmeye ve daha fazla spor yapmaya eğilimli olduklarını da kaydetti.
Yayın tarihi: 07.09.2001
970
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.