Sevgilim, neredesin?

Sevgilim, neredesin?

Sevgililerinden ayrılan kadınların beynini inceleyen uzmanlara göre aşk acısı başka bir şeye benzemiyor. İşlevi değişen beyinde üzüntü bölümü hareketleniyor, dikkat azalıyor.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların ilişkileri bittikten sonra yaşadıkları duygusal çöküntü, beyin işlevlerinin değişmesine yol açıyor.

Ayrılıkla birlikte büyük üzüntü duyan kadınların beyinlerinin duygu, motivasyon ve dikkat bölümündeki beyin hücrelerinin hareketinin azaldığı gözlendi. Güney Carolina Üniversitesi'nden Ajif Narib, "Biten bir ilişkinin ya da çok sevilen birinin ölümünün ardından depresyona girildiğinde kötü bir ruh haline sahip olunur, motivasyon düşer ve iştah artar. Bunlar sıklıkla rastlanan belirtilerdir. Ama bu çalışmada önemli olan, ayrılıkla birlikte beyin işlevinin diğer büyük kayıpların ardından görülen değişikliklerden çok farklı olması" dedi.

Yaraları taze kadınlarla...

Araştırma, en az altı aylık bir ilişki yaşayan ve ilişkinin ilk 16 haftasında sevgilisiyle ayrılan 18-40 yaşları arasında 11 kadın üzerinde yapıldı. Kadınların hepsinin ayrılıktan sonra yaralarını sarma konusunda problemler yaşadığı belirtildi. Araştırma sırasında, yüksek çözünürlüklü manyetik rezonans görüntüleme tekniği (MRI) kullanılarak eski erkek arkadaşlarını ya da kocalarını düşünen kadınların beyin hücrelerinin hareketleri görüntülendi.

Bu görüntüler daha sonra kadınların herhangi birini düşünürken beyin hareketlerinin nasıl olduğuyla karşılaştırıldı. Buna göre, ayrılıktan sonra acı çeken kadınların beyinlerinde çok ciddi bir hareketlenme oluyor. Beynin üzüntüyle ilgili bölümünde hareketlenme artarken, motivasyon, dikkat ve duyguyla ilgili bölümlerinde ise azalma görülüyor.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Jeffrey Lorberbaum, bu araştırmanın depresyonun nedenleriyle ilgili ipucu vereceğini de belirtti. Kadınların erkeklere göre daha fazla depresyona girdiği biliniyor. Bu nedenle de beynin depresyonla ilgili bölümünün kadınlarda daha aktif olduğu belirtiliyor.
Yayın tarihi: 06.11.2005
1080
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.