Seks hayatımızı tehdit edenler

Seks hayatımızı tehdit edenler

Sigara, içki, stres ve kötü beslenme... Bunlar yalnızca sağlığı tehdit etmekle kalmıyor, cinsel hayatı da öldürüyor. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat istiyorsanız, önce kötü alışkanlıkları bir kenara bırakmalısınız...

Düzenli olarak doktora gidiyoruz. Bekar olsak da, tekeşli kalmaya çalışıyoruz, partnerimizi iyi tanımak istiyoruz. Fakat bunlar yeterli değil. Sağlıklı bir cinsel hayat için önce kötü alışkanlıklardan kurtulmak gerekiyor.

•Sigara: Sigara zaman zaman erotizm nesnesi olarak kullanılsa da cinsel yaşam açısından hiç de olumlu değildir. Kötü kokusu bir yana, sigara dumanındaki birçok kimyasal madde damarlarda kasılmaya ve kan akımının azalmasına neden olur. Kan akımı bozulan cinsel organlar daha az duyarlı hale gelir. Aynı şekilde sigara içen erkeklerin sperm kalitelerinin bozulduğu ve seks isteklerinin azaldığı araştırmalarla kanıtlanmış.

• Alkol: Alkol normal miktarda alındığında cinsel bakımdan uyarıcı, çok miktarda alındığında ise cinsel isteği azaltıcı rol oynar. Seksten önce bizi gevşettiği, rahatlattığı, cesaret verdiği için içtiğimiz içki, dozunu kaçırdığımız cinsel istekte de düşüşe yol açar. Bedensel tepkileri geriletir, uyku verir.

Shakespeare "Macbeth" isimli oyununda şöyle der: "içki arzuyu kamçılar, fakat beceriyi götürür." Bu durum özellikle erkekler için geçerlidir. Aşın alkol tüketimi, ereksiyon sağlama ve sürdürme yetisini azaltır ve erkeğin boşalmasında bozukluklar görülür. Dolayısıyla içki içerken çok dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak büyük önem taşır.

• Stres: İşte cinsel mutluluğumuzu en fazla etkileyen unsurlardan biri. Üstelik sigara ve alkolden farklı olarak, hiç ummadığımız bir zamanda ve irademiz dışında da onun etkisi altında kalabiliyoruz. Çünkü stres durumunda kandaki DHEA ve testosteron seviyesi düşer, stresli bir günün sonunda cinsel istek azalır. Vücuttaki stres hormonlarının artması, kan damarlarının daralmasına ve kan akımının azalmasına neden olur. Kısacası stres ve gerginlik durumunda cinsel istek ve cinsellikten zevk alma oranı azalır.

• Kötü beslenme: Yatakta daha mutlu olmak için illa ki istiridye yemeniz gerekmiyor. Ama unutmayın ki seks bir yönüyle sportif bir aktivite ve onu yapmak için de enerjiye ihtiyacınız var. Eğer yağlı ve ağır, ama size enerji vermeyen gıdalarla beslenir, kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni kuramazsanız, bedeniniz esnekliğini ve canlılığını kaybeder. Bu da sizi fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da etkiler, çünkü bedeniyle barışık olmayan bir kadın yatakta asla rahat olamaz. Yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oranda vitamin, mineral, yağ, protein ve karbonhidrat almanız ve formunuzu korumanız sadece sağlıklı yaşamanızı sağlamakla kalmayacak, cinsel birlikteliğinizi de otomatik olarak daha güzel ve özgür kılacaktır.

Kaynak: Elele

Yayın tarihi: 05.12.2003
1129
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.