Olduğun gibi görün

Olduğun gibi görün

'Birlikte çıktığımız ikinci akşam karşısında oturup iki dev hamburgeri mideye indirdim. Şu an bunu nasıl yaptığıma inanamıyorum' , 'Yürüyüş yapmaya gidiyor olabiliriz ama makyaj yapmazsam yüzümdeki sivilceleri görecek!', 'Tuvalete girdiğimde musluğu açarsam içeride ne yaptığımı asla anlamaz, en iyisi bütün muslukları açayım'. Bu cümleleri bir yerlerden hatırlıyor gibisiniz öyle değil mi?

Eminiz ki siz de yeni bir ilişkiye başlayan birçok kadın gibi önemli bir soruya yanıt arıyorsunuz: 'Her yönüyle mükemmel bir kadın olmadığımı gördükten sonra da beni sevmeye devam edecek mi?'

Yeni bir ilişkiye başladınız ve duygularınız kalbinizden ona doğru hızla akmaya başladığında birdenbire güvensizlikleriniz ortaya çıkıyor ve kendinizi yetersiz gördüğünüz alanları düşünüp sevgilinizle paylaşacağınız güzel anları yaşayamıyorsunuz. Korkmayın, bu hemen hemen tüm kadınların yaşadığı bir kabus.

30 yaşındaki Banu sevgilisinin karşısında rahat yemek yemek için altı ay beklediğini belirterek şunları söylüyor: 'Biriyle çıkmaya başladıktan altı ay sonra onun karşısında rahat yemek yiyebiliyorum. Çok iştahlı bir insanım. Çok yemek yediğimi görürse bunun ona itici gelmesinden korkuyorum'.

34 yaşındaki Nazlı üç aydır birlikte olduğu erkek arkadaşının karşısında ışıklar açıkken soyunmaktan çekindiğini vurgulayarak şunları söylüyor: 'Vücudumu hiç beğenmiyorum. Kalçalarımı gördüğü an Ali'nin beni terkedeceğini düşünüyorum'.

Bu tarz kaygıları hemen hemen hepimiz yaşıyoruz. Fakat erkek arkadaşımızın da kendisiyle ilgili benzer güvensizlikleri olabileceğini de hesaba katıp kendimizi rahatlatma yoluna gitmeliyiz. Amerikalı terapist Suzanne Lopez konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: 'Erkek arkadaşınız horladığının ya da kulağındaki tüylerin uzadığının farkına bile varmaz. Buna bağlı olarak sizin kafanıza taktığınız şeylerin de farkına varmayacaktır. Önemli olan onun gerçekten sizi isteyip istemediğidir. Kilolarınız yüzünden sizi arzulamama gibi bir durumu olamaz'.

Hepimiz insanız

Bu tarz güvensizlikleri nasıl ortadan kaldırabiliriz? 'It Ends With You:Grow Up and Out of Dysfunction' adlı kitabın yazarı Tina Tessina konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: 'İlişkinin bu aşamasında onun hareketlerine ve davranışlarına bakarak onun hakkında ne düşündüğünüzü anlamaya çalışmalısınız. Onun sizin hakkında ne düşündüğüne odaklanırsanız, sadece korkularınızı beslersiniz'.

Neticede insanız ve hepimiz horlayabiliriz ya da hepimizin suratında sivilce çıkabilir. Bu konuya bir de bu açıdan bakmayı denemeliyiz.

Sıradışı özelliklerinizden utanmayın

35 yaşındaki Burcu çok şuh bir gülüş tarzı olduğunu düşünüyor ve gülmemek için elinden geleni yaptığını söylüyor. Burcu sözlerine şöyle devam ediyor: 'Kalabalık içinde güldüğüm zaman kahkaham hemen farkediliyor bende bundan çok utanıyorum. Bu yüzden de sevgilimin yaptığı esprilere de gülmemeye çalışıyordum. Bir gün bana hiç gülmediğimi ve bundan çok rahatsız olduğunu söyledi. O anda kahkaha atmaya başladım ve bana ne kadar seksi bir gülüşüm olduğunu söyledi. Çok şaşırdım çünkü bu halimle beni itici bulabileceğini düşündüğüm için onun yanında kahkaha atmamaya çalışıyordum. Artık kendimi tutmuyorum ve bu durumdan dolayı ikimiz de çok mutluyuz'.

'Beni olduğum gibi kabul et!'

'The Commitment Cure' adlı kitabın yazarı Rhonda Findling konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: 'Terkedilme korkusu yüzünden içimizde bazı güvensizlikler yaşarız. Endişelerimizi ya da korkularımızı yenmeye çalışmak yerine kontrolü ele almak adına kendimizle ilgili bazı saplantılar yaratırız. Çok yemek yemediğinizde ya da onun karşısına pürüssüz bir ciltle çıktığınızda size aşık olacağını düşünebilirsiniz. Fakat gerçek şu ki ne yaparsanız yapın onun düşüncelerini kontrol altına alamazsınız'.
Yayın tarihi: 25.03.2005
1304
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.