Korkma hiç acımayacak!

Korkma hiç acımayacak!

Uzmanlara göre, eşinin ölümü veya ayrılma sonucu dul kalan erkeklerin bir kısmında "Evlilik fobisi" gelişebiliyor. Uzmanlar, toplumda eşi ölen birçok erkeğin kısa bir süre sonra tekrar evlenmeyi düşündüğünü ancak bir bölümünün çeşitli korkularla bunu başaramadığını bildiriyor.

Eşinden ayrılan erkek ve kadınların birçoğunda da ikinci bir evlilik için ciddi korkular geliştiğine dikkat çeken uzmanlar, evlilik yaşamında geleneksel rollerden dolayı kadınların ağır sorumluluklar altında olduğunu anımsatarak, "Erkek her şey ayaklarına geldiği için çok rahattır; fakat eşi ölünce veya eşinden ayrılınca zorlanmaya başlar. İkinci bir evlilikte bu frekansı tutturup tutturamayacağı kaygısıyla baş başa kalır" açıklamasında bulundular. Özellikle kötü evlilik yaşamış erkeklerin ekrar aynı sorunları yaşamaktan korktuklarını da dile getiren uzmanlar, dul erkeklere, "Yeniden evlenmek mi? Tövbe!" dedirten korkularının şu şekilde olduğunu belirtiyorlar;

* Her kavgadan sonra eşlerin evi terk edip baba evlerine gitmelerinden,

* Surat asıp, günlerce konuşmamalarından,

* Varsa çocuklar, onlarla birlikte davranıp kendisini dışlamasından,

* Cinsel yaşam söz konusu olduğunda, `başım ağrıyor, hastayım' bahanelerinden,

* Söyledikleri doğru da olsa eşinin her şeye muhalefet etmesinden,

* Yeni evleneceği kadının serveti için kendisiyle evlilik yapmasından,

* Kavgalarını eş dost akraba herkese anlatmasından,

* Aldığı hiçbir şeyin beğenilmemesinden,

* Başarılarının küçümsenmesinden,

Erkeklerde ruhsal sorunlar daha fazla

Uzmanlar, dünya genelinde yapılan bütün çalışmalarda, dul erkeklerin ruhsal sorunlarının ve intihar olaylarının daha fazla çıktığını belirtiyorlar. Bu nedenle uzmanlar dul erkeklere, evlenmeyeceklerse de geniş sosyo-kültürel ortamlarda bulunmaları, sanat ve kültürle içiçe olmaları, kadınlardan uzaklaşmamalarını önerisinde bulunuyorlar.
Yayın tarihi: 07.03.2005
1131
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.