Kısırlık

Kısırlık

Kısırlık tedavisinde çok fazla aşama katedildi. Ama geç kalmamak da önemli. Eğer bir yıldır istediğiniz halde hamile kalamıyorsanız bir doktora görünün.

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite çiftlerin istemesine rağmen çocuk sahibi olamamalarına verilen isimdir.Tıbbi bir problem olan infertelitenin yaklaşık olarak %40'ı kadınlardan, %40'da erkeklerden kaynaklanan sorunlara bağlı. Geri kalan kısım ise her ikisinden de kaynaklanan ya da isimlendirilemeyen nedenlere bağlı olabilir.

Kadınlarda kısırlığın nedenleri
Kadınlarda görülen kısırlığın en büyük nedeni yumurtalıklara ait bozukluklar ve tüplerin tıkalı olması gibi anatomik kaynaklı bozukluklar.Diğer nedenler ise rahim düzensizlikleri ve ya hormonal bozukluklar olabilir.

Ne zaman doktora gidilmeli?
En az bir yıl gebe kalamadıysanız, 30 yaşın üzerinde iseniz, ağrılı regl dönemleri, regl dönemlerinde düzensizlik yaşıyorsanız daha önce düşük yaptıysanız ve eşinizin sperm miktarında bir azalma görüyorsanız derhal bir doktora başvurmalısınız.

Kısırlığın tedavisi ve tedavinin başarı oranı.
Kadınlarda belirlenmiş infertelite tipine bağlı olarak önerilen bir kaç tane tedavi yöntemi var. Hastaların çoğu ilaç (clomiphene citrate, bromocriptine gibi) kullanımı ile başarılı bir şekilde tedavi edilmekte. Ameliyat ise çeşitli nedenlerle üreme organlarında meydana gelen hasarı önlemek amacıyla yapılabilir sadece.

Kısırlık tedavi çeşitlerinden hangisi uygulanırsa uygulansın başarı oranlarından söz ederken şunu belirtmek gerekir: Hiçbir problemi olmayan ve ilişki sırasında korunmayan bir çiftin ortalama gebe kalma şansı, her adet döneminde %25 civarındadır.

Normal doğurganlık oranlarıyla karşılaştırıldığında, etkin tedavilerin her tedavi döneminde %25'in üstünde başarı oranı göstermeleri gerekmekte, bu nedenle de hamilelik başarılana kadar tedavilerin birkaç kez tekrarlanması, olasılığı arttıracaktır.

Unutmayın ki infertelite yetersizlik ya da bir zayıflık değil tedaviside bulunan bir sağlık problemidir ve her sağlık problemi gibi bir duygusal etkilenme mutlaka olacaktır. Her ne kadar kaçınılmaz bir acısı ve stresi varsa da kısırlık, çiftlerden yalnızca birinin değil bir çiftin ortak problemidir. Paylaşmak gerginliğinizi mutlaka azaltacaktır.
Yayın tarihi: 24.04.2002
1314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.