Genler Boşanma Riskini Artırıyor!

Genler Boşanma Riskini Artırıyor!

Amerikalı bilim adamları bir evliliğin başarısında genlerin belirleyici olduğunu açıkladılar. Bilim adamları, genetik faktörlerin diğer faktörlerle birleşerek kişinin elilik kararı almasında etkili olduğunu belirttiler.

New Scientist Dergisi'nde yer alan bir yazıda Boston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer verildi. Araştırma ekibi, aynı yumurta ve ayrı yumurta erkek ikizlerin evlilik ve boşanma oranlarını karşılaştırdı. Bilim adamları, Vietnam Savaşı'na katılmış ikizlerle ilgili bir araştırmanın kayıtlarından yararlandılar.

Araştırmada 8 bin ikizin evlilikleri kontrol edildi: Evliliği deneyip denemedikleri, ilk evliliklerinin sürüp sürmediği ve ilk evliliğin nasıl boşanmayla noktalandığı gibi konularda bilgi toplandı. Sonuçta aynı geni paylaşan ''aynı yumurta'' ikizlerinin boşanma süreçlerinin,
''ayrı yumurta'' ikizlerine kıyasla daha benzer oldukları dikkati çekti.

Bunun üzerine araştırmacılar ''Genler boşanma riskinde ağırlı olarak rol alıyor'' kanısına vardılar. Evlilik, çevre ve genler ilişkisini yorumlayan Dr. Michael Lyons, şunları söyledi:

''Evliliği insanlar yarattı. Toplum açısından ilişkilerin düzenlenmesi gerekliydi ve bu da evliliği getirdi. Evlilikte çevre faktörleri ağır basıyor. Çünkü genelde genç yaşta evlilik yapılıyor ve anne ile babanın evliliklerinin başarısı, gençlerin evlenme kararı almasına örnek teşkil ediyor. Evlendikten sonra başka faktörler işin içine giriyor.

Boşanmada genetik etkiler, uyuşturucu kullanımı, alkol ve depresyon gibi genetik bağlantısı olan faktörlerle birleşiyor. Herhangi bir psikopatolojik sorunla evliliğin devam etmesi çok zor. Patolojik kumarbaz olan ikizlerin boşanma riskinin 2.8 kez daha fazla olduğunu tespit ettik.''
Yayın tarihi: 23.07.2001
1121
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.