Gelişigüzel Boşanmak Yok!

Gelişigüzel Boşanmak Yok!

Uzmanlar, Yeni Türk Medeni Hukuk Yasasının boşanmaları azaltacağı görüşünü savunuyorlar. Bugüne kadar evli kadınların, yaşı ilerlemiş kocasının bulduğu genç kadınlar yüzünden kapı dışarı bırakıldıkladıklarını belirten uzmanlar, yeni mal rejimiyle artık boşanmanın da bir maliyeti ve faturası olacağını kaydediyorlar..

Yeni yasal mal rejimi olan "Edinilmiş Mallara Katılma" rejiminin, malların aynen paylaşımını öngörmediğini, bu rejimde malların değil, malların değerinin paylaşılacağını kaydeden uzmanlar,

"bir eş evlilik süresince bir daire, bir otomobil, bir yazlık gibi mal edinmiş, bu arada bunları satma ihtiyacına düşmüşse, diğer eşin bu satışa engel olamayacağını" belirterek, "Ancak mal sahibi olan eş gerçekten bunu satma ihtiyacına düşmediği halde, yakın bir tarihte boşanmayı düşündüğü için elden çıkarmışsa, yani eşinden mal kaçırma amacıyla başkasına bağışladığı halde satmış göstermişse, bunun değeri edinilmiş mal sayılacak, yarısı oranında diğer eşe ödeme yükümlülüğü doğacak" açıklamasında bulundular.

Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin ülkede boşanmaları azaltacağı görüşünü de savunan uzmanlar, bugüne kadar Türkiye'de boşanmanın "maliyeti hiç olmayan ya da çok az olan bir hukuksal yol olarak işlediğine" dikkat çekiyorlar.

Ayrıca uzmanlara göre ; Günümüzde yıllarca kocasına hizmet eden, dışarıda çalışıp mallar mülkler edinmesini sağlayan, çocuk doğuran ve onları yetiştiren evli kadın, yaşı ilerlemiş kocasının bulduğu genç kadınlar yüzünden kapı dışarı bırakılabilmekte ve bu haksızlıkları yaratan koca bunun maliyetini ödememektedir. Bu konumdaki kişileri boşanma kararını kolaylıkla vermelerinde ve kolayca boşanabilmelerinde bunun kendilerine bir maliyetinin olmaması etkili olmuştur. Edinilmiş mallara katılma rejimi bundan böyle ülkemizde boşanmanın bir maliyeti ve faturası olduğunu gösterecektir. Zira boşanmaya karar veren eş, evlilik süresince edindiği mallarda boşamak istediği eşin hakkı bulunduğunu, bunu ödemesi gerektiğini düşünecektir.

Bu nedenle bu sistem ülkemizde evliliklerin daha sağlam temelle dayanmasını sağladığı için boşanmaları önleme etkisi yanında, boşanmaların bir fatura ve maliyetinin olacağını düşünenlerin gelişigüzel boşanma kararları vermelerini önlemek suretiyle de büyük bir hizmet görecektir.
Yayın tarihi: 30.04.2002
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.