Belirsizlik sizi kandırmasın

Belirsizlik sizi kandırmasın

İlişkideki gerekirliklerden ziyade; o anda hissedilenler belirler ilişkiyi.

Mesela, ilişkinin başlangıcında erkek, kadına 'Seni seviyorum' dediğinde, neyi sevdiğini tam olarak bilmez aslında, bu söylediği bir cümledir sadece. Kadın, erkeğin bununla neyi söylediğini tam olarak bilmediği zaman, otomatik olarak 'Ben de seni' der. Erkek de aynı şekilde, bir belirsizlikle birlikte, sevilmenin keyfinde olabilir; fakat bu belirsizlik her zaman ilişkiye eşlik eder.

Bunun yanında, eşlerin çatışmalarda anlaşabilmeleri için konuşmaları da şart değildir. Çünkü ilişki hakkında sürekli olarak konuşmak zaman içinde ilişkinin yerini tutar hale gelebilir ve ilişki dokusu, yoğunluğu azalabilir.

Asıl sebep

Kişinin karşısındakince yanlış anlaşılması ya da 'Beni anlamıyor' denilmesi noktasında, sadece o düzlemde bunu anlamaya çalışmak yetersiz kalacaktır. İlişkilerdeki sorunların kökeninde, yaşanan durumların görünmeyen bir arka planı her zaman vardır. O yüzden ilişkilerde bir şeyi anlatmaya çalışmak, bir yerden sonra gereksiz ve boşuna bir çaba da olabilir. Anlatmaya çalışma süreci de başlı başına bir problem özelliğinde olabilir. Sorunun üstesinden gelmek için profesyonel yardım gerekebilir.
Yayın tarihi: 22.10.2004
2824
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.