Beden dilinizle 'sen' değil 'ben' mesajı verin!

Beden dilinizle 'sen' değil 'ben' mesajı verin!

Beden dilinde 'ben' mesajı, sizin duygu ve düşüncelerinizi partnerinize daha kolay hissettirmenizi sağlarken,aynı zamanda onun sevmediğiniz davranışlarını değiştirmek için de zemin hazırlayacaktır

Güncellenme tarihi:
Beden dilinizle 'sen' değil, 'ben' mesajı verin!

Karşınızdaki insanın yaptığı bir davranışa tepki verirken, önceliğiniz kendinizi ifade etmek ve rahatsızlığınızı dile getirmekse; karşı tarafı suçlayan 'sen' dili yerine, hissettiklerinizin en doğal ifadesi olan 'ben' dilini tercih etmeniz çok daha faydalı olacaktır. Başkalarıyla ilgili değerlendirmeleriniz yerine kendi fikirlerinizi sunmanız; ilişkilerinizde hoşunuza gitmeyen özelliklerini öğrenen partnerinize sorumluluk yükleyecektir ve bu sayede sizi rahatsız eden özelliklerini değiştirmeye çalışacaktır.

'Sen' mesajı genelde olumsuzluklar ve kızgınlıklar için kullanılan ve iletişimi kısıtlayan bir dildir. Kızgınlık hissettiğiniz anlarda bu hissiyatınızı 'ben' diliyle karşı tarafa geçirmeniz, onun öfkeyle yaklaşımını, savunmaya geçmesini ya da konuşmaktan kaçmasını engelleyecektir.

Örneğin; sevgiliniz sürekli sözünüzü kesiyorsa, ona çok kaba olduğunu belirtmek yerine, konuşmaya başlayıp sonunu getiremediğinizde kendinizi iyi hissetmediğinizi söyleyin. Böylece sizin duygularınıza saygı duymayı öğrenecektir.

Yayın tarihi: 22.06.2012
1640
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.