Baharda aşk başkadır!

Baharda aşk başkadır!

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde mevsimsel ritmik tekrarlar nedeniyle daha kolay aşık oluyoruz.

Haftalık, aylık, mevsimlik ve yıllık olmak üzere ritmik (periyodisite) tekrarlamalar görülüyor. Uyku, gece gündüz, kadınlarda görülen regl dönemleri de aylık periyodisiteye giriyor. Aşk da bunun gibi mevsimsel ve yıllık ritmik tekrarlamalarla ilgilidir.

Bu nedenle baharda daha kolay aşık olunuyor. Aşkın mevsimsel ritmik tekrarlama ile bağlantısı ile şöyle açıklanıyor:

Göze çarpan güneş ışınları normalde arka kısımda yer alan göz çaprazı denilen bölgeye ulaşır. Sonra da beyne gider. Göz çaprazındaki sinir hücreleri bu ışınların gelişine göre iç saat denilen sistemi oluşturur. Vücudun yapmaya alıştığı şeyleri adeta kayıt altına alan bu sistem belli dönemler geldiğinde vücudu uyarır. İç saat böylece mevsimlere göre vücudu kontrol altına alır. Bahar döneminde fazlaca ortaya çıkan aşk dürtüsü, mevsimsel döngünün üreme işlevi ile ilgilidir.

Bu dönemde yıllık döngü de vücutta bazı değişikliklere yol açıyor. Ritmik tekrarlamaya bağlı olarak salgılanmaya başlayan streoid hormonu vücutta baştan aşağı değişikliklere neden oluyor.

Havaların ısınması ile birlikte kışın üşümemek için harcanan enerjinin tamamı bir şekilde kullanılmaya çalışılıyor. Güneş ışınlarının etkili gelmesiyle vücut bir şekilde tetikleniyor. İnsanlarda ve hayvanlarda üreme isteği artıyor. Bu da aşkı getiriyor ve daha önce aşkı öğrenen kişiler bir arayışa giriyor.

Bu durum bir kişinin önüne gelene aşık olacağı anlamına gelmiyor tabii ki. Genelde bahar mevsimi aşk mevsimi olarak anlatılır, bilinir. Herkes de böyle düşündüğü için bu dönemlerde aşka karşı daha duyarlı olunur.
Yayın tarihi: 26.04.2006
1156
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.