Aşkta suçlu bilinçaltı

Aşkta suçlu bilinçaltı

Kitabında 'Herkes hak ettiği kişiye âşık olur' diyen Alman psikoloğa göre 'Aşkta yanlış kişi diye bir şey yok. Âşık olduğumuz kişileri kader belirlemez, bilinçaltımız belirler...'

Kaynak: Radikal

Sürekli 'yanlış kişilere' âşık olup hayal kırıklığı yaşayanları kader değil bilinçaltı yönlendiriyor. Alman psikolog Herman Meyer'e göre, aslında yanlış kişi diye bir şey yok, sorun, kişinin korkuları ile beğenmediği partnerinde kendi karanlık tarafını görmesi.
Herkesin çevresinde aşkta bir türlü aradığını bulamayan kişiler var. Kiminin âşık olduğu hep evli çıkar, bir diğerinin romantik beyaz atlı prensleri ise çapkın ve zorba. 'Herkes hak ettiği kişiye âşık olur' diye Türkçeleştirilebilecek 'Jeder bekommt den Partner, den er verdient' kitabının yazarı psikolog Herman Meyer'in bu konuda çarpıcı bir teorisi var: "Yanlış kişi diye bir şey yok. Âşık olduğumuz kişileri kader belirlemez, belirli kurallar ve bilinçaltı o kişiye âşık olmamızı sağlar."

"Kişi karşısındakinin evli olduğuna dair bütün sinyalleri görmezlikten gelir" diyen Meyer'e göre, genelde evli kişilere âşık olanlar, aslında ilişkiye girmek istemiyor, bağlanmaktan korkuyor, bir ilişkinin getireceği sorumluluklardan kaçıyor. Sıkça görülen başka bir durum ise kişilerin kendilerine uymayanlara ilgi duymaları. Hareketli kadın, sakin adama, titiz adam dağınık kadına âşık oluyor.

Meyer bunu, "Kişiler eğitim ve sosyal düzey olarak kendilerine yakın, ancak karakter olarak kendisinin zıttı olan kişileri partner olarak
seçiyorlar; kendilerinde bastırdıkları tarafları gördükleri kişilere ilgi duyuyorlar. Zıt kutuplar birbirini çekiyor, ancak çok az ilişkide kişiler birbirini dengeleyebiliyor. Cicim ayları geçtiğinde partnerde eskiden bizi çeken özellikler birdenbire sinir bozucu olarak algılanmaya başlıyor" diye yorumluyor.
Alman uzmana bakılırsa en sağlam temelli birliktelikler, birbirlerine benzeyen karakterlerin oluşturdukları.
Yayın tarihi: 04.06.2004
3134
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.