Aşkta H2O formülü

Aşkta H2O formülü

'Kadın Psikolojisi' adını taşıyan kılavuz kitabında kadın-erkek ilişkisini H2O (su) simgesiyle tanımlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 'Hidrojen ve oksijen, atmosferde ayrı ayrı dolaşıyor, birleşince suyu oluşturuyor. Eğer ilişkinizde sevdiğinizle uyum içindeyseniz siz de H2O formülünü uygulamışsınızdır' diyor.

Kadınlarla iyi iletişim kuramamaktan yakınan erkeklerin sorunlarını araştıran Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, erkeklere 'Kadın Psikolojisi' adını taşıyan bir kılavuz hazırladı.

Kadın erkek ilişkisini H2O (su) simgesiyle tanımlayan Prof. Tarhan, 'Hidrojen ve oksijen, atmosferde ayrı ayrı dolaşıyor, birleşince suyu oluşturuyor. Eğer ilişkinizde sevdiğinizle uyum içindeyseniz ve 'biz' olmanın güzelliğini yaşıyorsanız H2O formülünü uygulamışsınız demektir' diye konuştu.

İşte Prof. Tarhan'ın kadın-erkek ilişkisi üzerine söyledikleri:

Eğer hem özgür olayım, hem mutlu olayım diyorsanız bu formül size uygun değil demektir. Taraflardan biri diğerini aldatıyorsa, güven, saygı ve sevgi sarsılmışsa mutlu olmak mümkün değildir.

Çok zıt kişilikli insanlar, iyi iletişim kurarak birbirini anlıyor. Kişilik yapıları benzeyenler ise kötü iletişim kurdukları için anlaşamıyor.

İnsan 100 kapılı bir saraya benziyor. İyi iletişimin temelinde de, hep kapalı kapıları zorlamak yerine, açık kapıları bulup iletişim kurmak yatıyor.

Aşk bir ateş gibidir, bakılırsa büyüyor. Bakılmazsa sönüp gidiyor. Evlendikten sonra aşk öldü diyenler, aşk ateşini beslemiyorlar.

Erkek ve kadın birbirlerini eleştirmekten ilişkiyi yürütmeye zaman kalmıyor.

Uzlaşmada 'altın orta nokta kuralı' var. Tartışma çıktığında erkek bir adım, kadın bir adım atıyor, orta bir noktada buluşup anlaşmaya çalışıyorlar.

Yayın tarihi: 18.03.2005
1121
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.