Aşk kural tanımaz!

Aşk kural tanımaz!

Geleneksel aşk öğütlerini bir kenara itip, kuralları sarsmaya ne dersiniz? İşte ilişkinize farklı bir hava getirecek yedi kural...

Bir şeyi hep aynı şekilde yapmanız o şeyi doğru yaptığınız anlamına gelmez. Düşük belli jean pantolonları, çevirmeli modemleri ve sadece "kötü çocuklarla" çıkma kuralınızı bozduğunuzdan beri hayatınızın ne kadar güzelleştiğini hatırlıyor musunuz? İlişki uzmanları, aşağıdaki yedi aşk kuralını unutmanın da aynı derecede sizi özgürleştireceğini söylüyorlar, hatta belki de daha fazlasını elde edeceksiniz.

Eski kural: Kıskanç bir cadı olmayın
"Birçok kadın, eğer kıskanç davranırlarsa nevrotik ve zayıf görüneceklerini düşünüyor" diyor How Not To Be Afraid of Your Own Life (Kendi Yaşamınızdan Korkmamayı Nasıl Öğrenirsiniz?) isimli kitabın yazarı Susan Piver. Örneğin; bir kız, erkek arkadaşıyla flört ederken pek çok kadın kendilerine ne kadar güvenli olduklarını kanıtlamak için dişlerini sıkıp, dışarıya karşı serinkanlı davranmaya çalışabilir.

Yeni kural: Biraz sahiplenici olun
"Umrumda bile değil" türünden davranışlar bazen ters tepebilir çünkü "Sizin tarafınızdan kıskançlıkla karşılaşmaması bir erkeği, ilişkinize yatırım yapmadığınıza inandırabilir" diye uyarıyor The Dangerous Passion (Tehlikeli Tutku) kitabının yazarı David Buss. Tabii ki ne zaman bir kadınla konuşsa "öldüren cazibe" tavrına bürünemezsiniz ama zaman zaman sizi rahatsız eden şeyleri de hafifçe belli edebilirsiniz. Örneğin bir arkadaşınız onunla flört ettiğinde veya sürekli olarak bir türlü güvenmediğiniz iş arkadaşı olan o kadından bahsettiğinde.

Yapmanız gereken, yorumlarınızı tamamen o kadının davranışlarına yöneltmek olmalıdır. Böylece onu kontrol etmeye çalışıyormuşsunuz gibi görünmezsiniz. Örneğin şöyle diyebilirsiniz: "Neredeyse ağzının içine düşecekti" veya "Acaba bu kadar dekolte giyinmesinin özel bir sebebi olabilir mi?" İçinizdeki kıskanç şeytanı açığa çıkarmak, onu kaybetme fikrinin sizi rahatsız ettiğini bilmesini sağlayacak, aynı zamanda da aranızdaki bağı sağlamlaştırma isteğinizi kanıtlayacaktır.

Eski kural: Onu yatakta her zaman pohpohlayın
Seksi bir Cosmo kızı olduğunuz için büyük ihtimalle vaktinizin çoğunu çarşafların arasında erkeğinizin aklını başından alacak yollar bulmakla geçiriyorsunuz ki açıkçası bu iyi bir şey. Asıl tehlike, onu memnun etmeye çok fazla odaklanıp kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeye başladığınızda ortaya çıkıyor. Rock, "Kadınlar bazen ne istediklerini ifade etmekte zorlanıyorlar; özellikle de yatakta" diye anlatıyor ve ekliyor: "Genel olarak bencillikten uzak oldukları için partnerlerine sadece bir şeyler veriyor ve karşılığını almıyorlar."

Yeni kural: Çarşafların arasında bencil olun
Erkekler sizi yatağa götürmekle zaten övündükleri için sizin son derece fedakar ve verici görünen doğanız bile tek başına ona en büyük ödüldür. O yüzden ilişkiden çok zevk almadığınızı hissettiğinde onun cinsel egosunu aşırı derecede zedelemiş olacaksınız.

"Eğer kendiniz tatmin olmazsanız ikiniz de mutlu olamazsınız" diyor Rock. Çözüm basit; utangaç olsanız bile neden hoşlandığınızı açıkça söylemeniz gerekir: Yaptıklarından hoşlandığınızı belli etmek için inlemelerinizi kullanın veya sadece nereye ve nasıl dokunulmasından hoşlandığınızı gösterin.

Eski kural: Diğer erkekler hakkında düşünmek aldatmanın bir başka çeşididir
Her gördükleri kıza en ufak bir suçluluk duymadan iştahla bakan erkeklerin tersine kadınlar, diğer erkeklerle hafifçe flört ettiklerinde veya birini çekici bulduklarında bile bunun üzerinde fazlaca dururlar. "Bazı kadınlar bu şekilde erkek arkadaşlarını aldattıklarından veya bunun ilişkilerinde yanlış bir şeyler olduğunu gösterdiğinden endişelenirler" diyor psikolog Joseph Rock. Böyle düşünmenin sonucu ise kendinizi aslında yaşamasanız bile yasak bir ilişki yaşıyor gibi suçluluk duygusu altında hissetmeniz. Hem de hiçbir şey olmadığı halde.

Yeni kural: Masum bir fantezi aşk yaşamınızı ateşleyebilir
Gizli bir fantezinin size vereceği heyecanlı duygular şu andaki ilişkinize iyi gelebilir. Neden mi? Çünkü eskiden olduğunuz gibi kendinizi seksi, flörtçü, bekar bir kız gibi hissetmeye başlarsınız (erkek arkadaşınızın başta sizi çok beğenmesinin nedenlerindendir) ve o da bu tekrardan uyanan heyecanın meyvelerini toplar.
Diğer insanlara karşı hissedilen cinsel çekim gayet normaldir ve bundan suçluluk duymanız son derece gereksizdir. Joseph Rock bunu şöyle açıklıyor: "Sadece başkasına karşı çekim hissetmeniz; fantezi kuruyor olsanız bile bunu gerçeğe dönüştüreceğiniz anlamına gelmez." Çizgiyi geçmediğiniz ve fantezinizi gerçeğe dönüştürmediğiniz sürece düşüncelerinizi sansürlemeyi bırakıp bu hoş hayallerin keyfini çıkarın.
Yayın tarihi: 16.11.2007
1924
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.