Aşk, konuşmak ister!

Aşk, konuşmak ister!

Sevgilisiyle konuşmayı bilmeyen, doğru sözcükleri bulamayan, o yüzden de yaşamın en güzel yerinde beklenmedik sıkıntılar yaşayan birçok kadın var. Belki siz de onlardan birisiniz. Peki, erkeğinizle doğru iletişim kurmanın sırrını öğrenmek ister misiniz?

Aslında normalde ağzınızdan bal damlıyor ama söz ilişkiye geldi mi, teklemeye başlıyorsunuz. Nedense bir türlü istediğiniz cümleler dökülmüyor ağzınızdan. Neden? Her şeyi kolayca konuşurken, kendi ilişkinizde bunu bir türlü başaramıyorsunuz? Peşinen söyleyelim, bunlar çok hassas konular ancak ne kadar geciktirirseniz geciktirin sevgilinizle aranızda her şeyin konuşulabileceği bir an mutlaka gelecek. İyisi mi siz bir kadın olarak buna şimdiden hazır olun. Korkmayın, bunu yapmak o kadar da zor değil.

Doğru hedef
İlişkinizin kader anı olarak nitelendirilebilecek konuşmayı yapmadan önce, öncelikle kendinize hedefinizin ne olduğunu söyleyin. Kadınların yaptığı en büyük hata ilişkilerinden beklentilerini açık seçik belirtmemeleridir. Onlar, 'Biz ne olacağız?' sorusunun cevabını sevgililerinden beklerken, kendi kendilerine bile bu konuyu çözümlemiş değiller. Böylece hem sevgililerine haksızlık eder, hem ilişkilerini çıkmaza sokmuş olurlar.

Bir düşünün: İlişkiniz hangi seviyede? Dayanıklı mı? Ne istiyorsunuz? Beraber yaşamak mı, yoksa nişanlanmak mı? Bunları netleştirdikten sonra, kendi hedeflerinizin sevgilinizinkilere uyup uymadığına bakın.

Kariyer sizin için çok önemli olabilir ya da işinizden dolayı seyahat etme engeliniz olmaması gerekebilir. Bu tür sorunlar sizin yerleşik bir hayat kurmanızı engelleyebilir. Gerçekten kadınlar çoğu kez, sevgililerinden kalıcı teklifler almaya o kadar yoğunlaşıyorlar ki, aslında kendilerinin de bekledikleri teklife hazır olmadıklarını göremiyorlar.

Kendinizden eminseniz, artık onu izleyebilirsiniz. Neleri mi izleyeceksiniz: Sizi gelecek planlarına dahil ediyor mu? Ailesiyle tanıştırdı mı? En yakın arkadaşlarını tanıyor musunuz?

Bunları netleştirdikten sonra, ilişki tartışmasını nereden açacağınızı bilmeniz gerekiyor. Tabii beklentilerinizin ilişkinizin bulunduğu noktayla uyumlu olup olmadığına da karar vermelisiniz.

Doğru zamanlama
Unutmayın zaman ve atmosfer de ondan alacağınız cevabı etkileyebilir. James Douglas Barron, "O, Yüzük İstiyor, Ben İse Hiçbir Şeyin Değişmemesini" adlı kitabında şu uyarılarda bulunuyor: "İdeal gibi gelse de, seksten önce veya sonra ilişkinizi tartışmayın. Sevgiliniz rahatlamış gib gözükebilir, ama bu tür zamanlarda aklının başka yerlerde olduğunu bilmelisiniz. Bu tür zamanlarda muhtemelen sizinle aynı fikri paylaşacak, ama bunu sırf konuyu kapatmak için yapacaktır."

Onu yakalamak için en uygun an, rutin işlerle ilgilendiği bir zamandır. Yemekten sonra sofrayı toplarken ya da küvetin suyla dolmasını beklerken, konuyu açabilirsiniz.

Tartışmalardan sonra ikiniz de stresliyseniz, aman konuyu açmayın. Uyum içinde olduğunuz zamanlarda daha rahat olacaksınız. Böyle bir zamanda sizi dinlemeye daha açık olacak, kendini size daha yakın hissedecektir.

Doğru kelimeler
Söze "konuşmamız lazım" diye başlamak, mevzuyu en berbat noktasından tutmaktır. En iyi taktik, isteklerinizi doğru bir şekilde kurulmuş bir cümlenin içine almaktır. Bu formül, onun düşüncelerinize saygı duyduğunuzu gösterip, sırf duymak istediğiniz şeyleri duymak için onu köşeye sıkıştırmadığınızı da ön plana çıkarır.

Erkekler hedefi belli olan konuşmaları severler, içinde "ihtiyacım var" sözcüklerinin olduğu cümleler, ona bağlı ve muhtaç olduğunuzu düşünmesine yol açar.

Önerinizi kabul etmezse, durumu kurtarın ve konuyu değiştirin. Evli ya da beraber yaşayan çiftlerle daha sık görüşerek, bağlanmakla hayatın bitmediğini gösterin.

Doğru anlaşma
İkiniz de ilişkinizi başka boyuta taşımaya kakar verseniz bile, değişiklikleri ışık hızıyla değil, adım adım yapın. Böylece sevgiliniz, sevgiliniz yeni statüsünü hazmetme zamanı bulacak ve doğru karara vardığına emin olacaktır.

Artık tek eşliliğe geçtiyseniz, onu arkadaşlarınızla ve ailenizle tanıştırın. Ancak karar verdiğiniz şey, beraber yaşamaksa ertesi gün size taşınmasını beklemeyin. Bunun yerine birlikte kiralık ev arayın. Böylece, kendisini olayın bir parçası olarak görecektir.
Yayın tarihi: 25.12.2007
1653
dahafazlası
YORUMLAR

Hayal hanımın yazılarına katılıyorum.bir de ben düşüncelerimi hissettiklerimi neden içimden geldiği gibi değilde planlı proğramlı konuşayım ki iş görüşmesi mi yapacağım ki söyleyeceklerimi hissetiklerimi stratejiyle belirleyeyim...böyle bir durum varsa bu nasıl sevgi?unutmayalım aşk ta sevgide hesap kitap olmaz bunlar varsa aşk sevgi olmaz benceee...

Yaren 25.12.2007 22:38:10

Bence erkeklerle konuşmak imkansız gibi birşey siz ne yaparsanız yapın en harika kadın olsanızda onlar için doğru olan tek şey kendi düşünceleri, haklıda olsanız farketmiyor bağırarak emir vererek yani bir şekilde zeytinyağ gibi üste çıkıyorlar. haklıda olsa kadın haksız konumuna gelebiliyor hele kelime oyunlarını iyi bilen bir erkekse sevgiliniz.ama konu seks olunca ve bunu iyi yapıyorsanız ozaman teksiniz bu hayatta.ne olursa olsun seks sırasında yada diğer zamanlarda ciddi konulardan,açıklaması gereken konulardan bahsettiğinizde vay halinize bir anda en sorunlu takıntılı kadın oluveriyorsunuz sevgiliniz için.ben erkeklerin biraz daha kafalarını değiştirip kadınları anlamalarını diliyorum yeni yılda:)...

Hayal 25.12.2007 14:15:22

Ben nedense konuşcak bişi bulamıorumçonun yanında rahat davranamıorum nedenını bı turlu çözemedım.bu yüzden hep kaybediorum.onun yanında dut yemiş bülbüle dönüyorum.umarım değişirim

Emine 30.12.2007 17:24:38

Bu yazılar da neden biz kadınlar konuşmayı bilmiyormuşuz gibi bize yönelik olurlar?karşımızdaki insanlar dünyanın en mükemmel hatipleriymiş gibi,doğru noktayı biz bulmalıyız.peki onlar?açıklama yapılmaz,yaptıkları herşeyi görmezden ve duymazdan gelmemiz gerekir halada bizi düzeltmek için yazı yazarsınız. bence hatalı olanları düzeltmeye yönelik yazı yazmalısınız.

Candy 26.12.2007 14:50:01
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.