Aşk iksirinin içeriği bulundu

Aşk iksirinin içeriği bulundu

Amerikalı antropolog Helen Fisher, insan vücudunun aşk durumunda ürettiği maddeleri tespit etti. Fisher'e göre, ileride bu maddeler laboratuvarda üretilip şişelenecek.

800 öğrenciye beyin taraması yapıldı

Amerikalı antropolog Helen Fisher, New York State Üniversitesi'nde 800 öğrenci üzerinde yaptığı araştırmayı "Neden Aşık Oluruz: Romantik Aşkın Doğası ve Kimyası" adıyla kitaplaştırdı. İleride aşk iksirinin laboratuvarlarda şişelenebileceğini söyleyen Fisher, deneklere âşık oldukları kişilerin resmini gösterip fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) tekniğiyle beyin taraması yaparak deneklerin beyninde resimlere verilen tepkileri ölçtü.

Anti-depresan âşık olmayı zorlaştırıyor

Aşık olduğu kişinin resmini gören deneklerin beyinlerinde özellikle dopamin ve norepinefrin maddelerinin mevcut olduğu bölümlerin harekete geçtiği, serotinin salgısınınsa azaldığı görüldü. Dolayısıyla aşk iksirinin içinde dopamin ve norepinefrin maddeleri ile, serotinin seviyesini düşürücü kimyasalların olması gerektiğini söyleyen Fisher, anti - depresan ilaçların serotinin seviyesini yükselttiğini ve âşık olmayı zorlaştırdığını belirtti.

Yayın tarihi: 17.03.2004
925
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.