Aradığınız Aşk Parmağınızın Ucunda!

Aradığınız Aşk Parmağınızın Ucunda!

İnternetin en büyük oyuncularından biri olan online arkadaşlık siteleri, bazen iki lafın belini kırmak isteyenlerin bazen de yalnız kalplerin arayışlarına çare oldu...

İnternetin her derde deva olduğu günümüzde, internetten tanışanların hatta bunu bir ilişkiye dönüştürmeyi başarabilenlerin sayısı giderek artıyor. Eskiden, yalnız olan kişiye üzülen aile bireyleri ya da arkadaşlar, o kişiyi uygun gördükleri adaylarla tanıştırmaya, hatta kaynaştırmaya çalışırdı. Bugüne baktığımızda o günler çok gerilerde kaldı. Globalleşen dünyanın modern insanı, biraz da hayatın getirdiği yoğunluk ve sosyalleşmeye zaman bulamamanın da etkisiyle sanal dünyada yani internette sosyalleşmeye başladı. Dünyada yaklaşık 50, Türkiye’de ise yaklaşık 25 yıllık bir geçmişi olan internetin bu anlamdaki en büyük oyuncularından biri olan online arkadaşlık siteleri, bazen iki lafın belini kırmak isteyenlerin bazen de yalnız kalplerin arayışlarına çare oldu.

Yeni teknolojilere meraklı ve yeni uygulamaları seven günümüz insanı, 2000’li yılların başından itibaren tüm dünyada popülaritesini arttıran internet platformlarında kimi zaman arkadaşlık kimi zaman da evliliğe kadar uzanan ciddi ilişkilerin peşinde koşuyor. Peki, daha düne kadar kulağımızda çınlayan “Seni bir arkadaşımla tanıştıracağım” cümlesiyle alınan yoğun aksiyonlara ne oldu? Yoksa hayalimizdeki insanı dakikalar içerisinde karşımıza çıkarabilen onlarca internet uygulamaları arasında doğru kişiyi bulmak mümkün mü?

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 3,5 milyon kişinin aşkı internette aradığı sonucuna ulaşılıyor. Her geçen gün yeni bir eklenti ile kullanıcıların beğenisine sunulan online arkadaşlık siteleri ya da uygulamaları, online dünyanın en renkli ve eğlenceli taraflarından bir tanesi. Genellikle kullanıcıların kendilerine ait bir profil sayfası oluşturarak dünya üzerindeki insanlarla iletişime geçtiği platformlar, geçmişten bugüne evrimleşerek bugün kullanıcıya bulunduğu her yerde hizmet verebilecek kadar detaylı bir o kadar kolay bir hale gelmiş durumda. Kendisine sanal dünyadan bir arkadaş edinmek isteyenler, bugün bir uygulama üzerinden iletişime geçmek istediği kişiyi dış görünümünden giyim tarzına, saç ve göz renginden yaşadığı lokasyona kadar filtreleyerek listeleyebiliyor.

Özellikle son birkaç yıldır sayısı giderek artan bu platform ya da uygulamaların ülkemizde son dönemdeki en önemli örneklerinden biri ErkekSepeti.com.tr. Erkek egemen online arkadaşlık platformlarına aykırı bir duruşa sahip olan site, kadını kendi dünyasının merkezi haline getirmesi ve mizahi diliyle dikkat çekiyor. Kadınların en sevdiği aktivitelerden biri olan alışveriş olgusu etrafında tasarlanan site, bu tarz internet sitelerine uzak duran veya çekinen kadınlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

Hayalinizdeki Erkek Dakikalar İçinde Karşınızda

ErkekSepeti.com.tr’nin kadınlar tarafından en beğenilen tarafı; kadın istemediği sürece karşı cinsin hiçbir şekilde aksiyon alamaması. Beğendiği erkekleri sepete atan kadınların keyifle vakit geçirdiği site, ilk defa ilk adımı atmak zorunda olmayan erkekler tarafından da oldukça başarılı bulunuyor. Sosyal ağlardaki kadın - erkek ilişkilerini mizah ile farklı bir biçimde ele alarak ilişkilere yeni bir soluk getiren site, şık bir butik mantığıyla işliyor. Siteye üye olan erkekler ‘ürün’, kadınlar ise ‘müşteri’ olarak adlandırılıyor. Hepimizin bildiği “müşteri velinimetimizdir” sözünün hakkını veren site; “Müşteri velinimetimizdir, yani burada kraliçe” sözüyle kadınların hem gönlünü alıyor hem de eğlenecekleri bir dünyanın kapılarını aralıyor. Sitenin sunduğu hashtag, lokasyon gibi ek hizmetlerle kadınlar iletişime geçmek istedikleri karşı cinsi saç renginden mesleğine, giyim tarzından vücut yapısına, sakallı ya da bıyıklı olmasından eğitim durumuna kadar filtreleyebiliyor.

Sosyal ağlarda partnerini arayanların sayısının giderek arttığı günümüzde, Avrupa’da her 4 kişiden biri bir arkadaşlık sitesine üye. 2014 yılı itibariyle Türkiye’de yaklaşık 17 milyon civarında bekâr insanın bulunduğuna işaret eden araştırmalar bugün online arkadaşlık siteleri üzerinden sosyalleşmenin, ilişki kurmanın hatta evlenmenin mümkün olduğunu bizlere gösteriyor. ABD Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma internet üzerinden tanışan çiftlerin klasik yollarla tanışanlara göre daha mutlu evlilikleri olduğunu ortaya çıkarıyor. Chicago Üniversitesi psikologları tarafından 2005 ve 2012 yılları arasında evlenmiş 20 bin kişi ile mutlulukları konusunda yapılan araştırmalar; katılımcıların yaklaşık üçte birinin eşleriyle internet üzerinden tanıştığını ve bunların da yarısının bu iletişimi sanal flört etme, sohbet siteleri veya sosyal ağlardan gerçekleştirdiğini söylüyor. Hâlâ evli olanların arasında sanal ortamda tanışmış olanların ise daha mutlu olduğu ve sanal ortamda başlayan ilişkilerin boşanmayla sonlanmasının normal tanışmalara oranla yüzde 25 daha az olduğu belirtiliyor.

Dünyayı değiştiren internetin ve giderek yaygınlığı artan online platformların sunduğu avantajlar, hayatımız ile ilgili önemli kararlar alırken de etkisini gösterebiliyor. Bazen anlık eğlenceli vakit geçirmemizi sağlarken bazen de hayalimizdeki insanı dakikalar içerisinde karşımıza çıkararak hayatımızın insanı yapabiliyor.

Yayın tarihi: 20.10.2015
3640
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.