Uzun ve mutlu evliliğin altın formülü

Uzun ve mutlu evliliğin altın formülü

Her çiftin, en içten dileğidir bir yastıkta yaşlanmak. İşte size uzun ve mutlu bir evlilik yaşayan deneyimli çiftlerden ve ilişki konusunda uzmanlık eğitimi almış kişilerden garantili ve etkin tavsiyeler.

Uzun ve mutlu evliliğin altın formülü
Her şeyin bir yolu yordamı olduğu gibi, mutlu ve uzun bir evliliğin de kuralları var.

Evlilik hayatının iniş ve çıkışlarla dolu olduğu hiç kimse için bir sır değil. Hayatınızı paylaştığınız kişi ile vermiş olduğunuz "Hastalıkta ve sağlıkta, zenginlikte ve fakirlikte birlikteyiz" sözü bir yana, karşınıza çıkacak daha nice farklı kilometre taşları bulunuyor. Tıpkı sahip olduğumuz çocuklar, yaptığımız borçlar, iş hayatındaki yükselmeler, inişler, kayıplar gibi uzun bir liste. Hayat inişli çıkışlı, kimi zaman dalgalı kimi zaman fırtınalı bir deniz.

Peki evlilik gemisi bu uzun yolculukta nasıl ilerleyecek. Daha önemlisi, bir yandan gemiyi rotada tutmaya çalışıp, diğer yandan manzaranın tadını çıkarmayı başarabilecek miyiz?

UZMANLARA MUTLU EVLİLİĞİN SIRRINI SORDUK...

Tavsiyelerimizin her biri, sizi altın evlilik yıl dönümünüzü kutlayacağınız günlere kadar taşıyacak sağlamlıkta.

1) Birbirinizin en yakın arkadaşı olun. Ona karşı dürüst olun. İhtiyacı olduğunda yanında olun. Unutmayın aslında her biriniz, bir diğeri için oradasınız. Hiçbir şey bundan daha değerli olamaz.

2) Asla kin tutmayın. Geceleri yatak odasında birlikte uyuyacağınızı veya evin içinde yine baş başa olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

3) Sizin için önemli olan her konuyu mutlaka konuşun. Onun için önemli olanları dinleyin. Böylece akrabalarla ilgili durumları, maddi sorunları, gelecek planları hakkında düşüncelerinizi ortaya açıkça koymuş olacaksınız. Eşinizi, daha ilk günden ve her yönüyle tanımak, ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkabilecek sorunlarda nasıl davranacağınızı bilmeniz açısından önemlidir.

4) Düzenli olarak ona "Nasılsın? Gerçekten nasıl hissediyorsun?" sorularını sormayı ihmal etmeyin.

5) Gerekli olduğu zaman yaptığınızdan emin olabilmeniz açısından, onun için önem taşıyan detayları mutlaka öğrenin.

6) Bağlılık hissiyle aşk arasında nasıl bir fark olduğunu bilmelisiniz. Aşk nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Bağlılık ise sevdikleriniz için neler yapabileceğinizle ilgilidir.

7) Evliliğinizde bir sorun olduğunda uzmanlara danışma fikri sizi korkutmasın. Evlilik danışmanları eşinizle aranızdaki olası problemlerde iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

8) İkinizi ilgilendiren herhangi bir konuda cümleye "Ben" kelimesi ile başlamanız eşiniz tarafından saldırgan bir tutum gibi algılanabilir.

9) Fikir ayrılıkları rahatsız edici değildir. Hatta eşinizi daha iyi anlamanız için size fırsat yaratır. Onu dikkatli biçimde dinleyin ve tam olarak ne söylemek istiyor bunu anlamaya çalışın.

10) Bir konuyu tartışırken, eşinizin size karşı tavrından rahatsız olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sorun yaratmaktansa konuyu mümkün olduğu kadar kısa kesmeye çalışın. Ona dönüp "Bu konuyu burada kapatalım. Şimdi söyler misin, akşam yemeğinde kırmızı mı yoksa beyaz şarap mı tercih edersin?" tarzı bir cümle yeterince etkileyici olacaktır.

11) Her ikiniz için aynı şeyi ifade eden kelimeler edinin. Dolunay, dondurma, şekerleme, kırmızı vs. gibi. Bu kelimeler sizin için normal anlamlarının dışında ikinci bir anlam taşıyor olmalı. Böylece kimsenin bilmediği, sadece ikinize ait ortak bir diliniz olacak. Bir tartışmada veya konuşma sırasında duygularınızı uzun uzadıya ifade etmek yerine bunlardan birini söylemeniz yeterli olur. Eşiniz o anda rahatsız olduğunuzu kolayca anlayacak, konuşmayı başka bir zamana erteleyecektir.

12) Onunla ilgili güzel şeyler düşündüğünüzde, ona, bunu söyleyin. Hemen söyleyin! Güzel sözler ve iltifatlar, sizin ilişki bankanızdaki en önemli yatırımınızdır.

13) Aşık olmak hayattaki en güzel ödüldür. Bundan daha iyi olansa artık hayatın zorluklarına karşı tek başınıza değil, çift olarak durabilme hissidir. Bu sözü unutmayın ve her ne olursa olsun daima onun yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın.

14) Anlaşmazlıklarınız olabilir. Önemli olan anlaşmazlıkların varlığı değil, onları çözerken ilişkinizi en az yıpratacak yöntemi uygulamanızdır.


>>>>>>

Yayın tarihi: 06.06.2009
22856
YORUMLAR

gerçek sevgiyse bunların hepsi olur emekle. bence her şey emek vermekten geçiyor, nişanlımla birbirimizi kırmaktan ödümüz kopuyo , her konuda dikkatli davranıyoruz karşılıklı olarak bu hassasiyeti ömür boyu korumaktan geçiyor bence evlilik; sabır ve emek...

gulsah_hasan 03.08.2009 23:33:03

En Güzel evlilik Herseyi Paylasmak,hicbirseyi saklamamak,Yalansiz dolansiz olmasi,Tek tarafli sevgi olmuyosa evlilikte olmaz,huzurda olmaz Mutlulukta,Kari koca arasinda ayrimcilik olmamasi gerekir,evdeki sorunlari disariya tasimamak gerekir,evdeki sorun evde kalmasi lazim,biri stresli ise öbürü alttan almasi lazim,birbirlerine destek vermeleri gerekir,herkonuda herseyi iyi konusup anlamak gerekir,Duygusal davranilmamali,isin icine duygu girince isler karisir,kadin eger kendi ailesine nasil davraniyosa esinin ailesine de o sekilde davranmasi lazim bu esini memnun eder.Saygil

Cirkinkral81 27.07.2009 01:46:53

sadece sevgi gerçek sevgi ve karşındakini canın gibi görmek, dürüst olmak ve ayrı fikirlerle aynı yöne bakabilmeyi becerebilmek... yazılanların hepsine katılıyorum.

a.toker 02.06.2009 11:08:13

sadece sevgi gerçek sevgi ve karşındakini canın gibi görmek, dürüst olmak ve ayrı fikirlerle aynı yöne bakabilmeyi becerebilmek... yazılanların hepsine katılıyorum.

a.toker 02.06.2009 11:07:33

kadın olsun çamurdan olsun

yasin 02.06.2009 10:37:26

ben 11 senelik evliyim eşimi çok seviyorum biraz olsun oda beni sevdiğini bana değer verdiğini hissettirse dünyalar benim olur çokmu şey istiyorum ona sırtımı yasladığımda yere düşüyorum sorun bende galiba

lale 30.05.2009 20:02:16

walla saygı sevgi güven varsa esler arasında bu yazılanlarn hepsı olusur amaaaa bıde 3tastan bırı yerınden oynarsa ıste ozaman hangı güzellikleri uygularsan uygula mutluluk olmazzzzzzz

saygı sevgi güven 29.05.2009 23:01:42

bütünlükle katılıyorum 2 senelik evliyim evliliyimde yukarda yazılanların hepsini uyquluyorum ve sonuc ortada.evliliyi iki kişi yürütüyor ve çiftlerin ikiside aynı cabayı göstermelidirler.aile aşk,anlayış,dürüstlük,ve konuşmak la yürütülür.

mucuk82 29.05.2009 11:15:08

baran bey ınanın utandım desem yalan olur,cunku cok az erkeklerın bır evlılıgı ayakta tutmak ıcın ugras vermesı ama tabı ılgılı olanlar da yok dııl ancak yeterlı degıl duyarlılık az..

aysu 29.05.2009 01:31:34

aşkım hayılısı olsun yaz için evlilik için inşallah bu yaz evleniriz

ayten çakmak 28.05.2009 11:42:47
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.