Sevişmek bir dakika değil

Sevişmek bir dakika değil

Cinselliği sorun olarak yaşamayan üst kesimdeki gençler, toplumun yüzde 8'ini oluşturuyor.

Doç. Dr. Doğan Şahin, erkeklerin en büyük sorununun erken boşalma ve penisin sertleşememesi olduğunu söylüyor. Çoğu erkek karısının diretmesi üzerine doktora gidiyor. Sertleşme sorunu yaşayan erkekler 'kanser olsam daha iyi, hiç olmazsa onurlu ölürdüm,' diyecek kadar performans takıntılılar.

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) 24 - 26 Mayıs'ta gerçekleştireceği Cinsellik ve Cinsel Tedaviler V. Ulusal Kongresi - Cinselliğin Farklı Yüzleri'nde konuşmacılarından biri olan Doç. Dr. Doğan Şahin, cinsel terapiler konusunda uzman. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin ile en sık rastlanan cinsel sorunlar, kafalardaki cinsel tabular, cinsel tedaviler, uygulanan yanlış yöntemler hakkında konuştuk:

Size en çok hangi sorunlarla başvuruyorlar?

Kadınlarda en sık başvuru nedeni vajinismus. Ama bu toplumda en sık rastlanan sorun vajinismustur anlamına gelmez. Kadınlarda orgazm problemleri daha çok görülen bir sorun. Ama orgazm olamadıkları için o kadar sık başvurmazlar. Çünkü bu cinsel birleşmeye engel değildir. Vajinismus cinsel birleşmeye engel olduğu için başvuru sık olur. Çoğunlukla çocuk sahibi olmak istedikleri için başvururlar. Önemsemiyorlar, cinsel birleşme olmadan sevişiyor ve orgazm oluyorlar. Çoğunlukla mutlu, mesut yaşıyorlar. Vajinismusluların bir bölümü oldukça geç gelir. Şimdi özellikle vajinismus eşlerinin yüzde 90'ı son derece sevecen, anlayışlı, yumuşak erkeklerdir. Saldırgan sert olmayı bırakın çoğu girişken bile değildir. Gereğinden fazla anlayışlıdırlar. Kadın korktukça onlar daha çok korkar.

Peki o hoyrat Türk erkeği nerede?

Bilemiyoruz, nerede yaşarlar? :) Cinsellikle ilgili kalıplar var. Hoyrat Türk erkeği de bu kalıplardan biri. Erkek sert olmalı, kadına yumuşak davranmamalıdır gibi... Vajinismusluların babaları genellikle oldukça sert ve fazla müdahalecidirler, bu kızlar da babalarından fazlasıyla çekmişlerdir, onun için evlenirlerken babalarına benzemeyen erkekleri seçerler.

Kadında genç yaşta orgazm oranı düşük

Orgazm problemi daha çok hangi yaşlarda görülüyor?


Her yaşta olabilir, kadınların yaşı ilerledikçe orgazm olma ihtimalleri de artar. Genç yaşta cinsel birleşme ile orgazm olma oranı çok düşük. Yüzde 50'nin altında. Kadının cinsel yaşamı 20 yaşında başlamışsa üç beş sene sonra daha sık orgazm olur. Tabii kadının yetiştirilmesi, cinselliğe yaklaşımı, utanmalar, sıkılmalar, suç, günah, ceza gibi kavramlar da etkili.

Deneyim?

Bize başvuran hastalarda deneyim son derece sınırlı, cinsel birleşme hemen hemen yok gibi... Daha çok öpüşmeler, birleşme olmaksızın sevişme yaygın.

20 yılda Türkiye'de neler değişti?

Giderek bu konuda daha rahat davranıldığını söyleyebilirim. Eğitimli kesimde bilinçlenmede artış var. Televizyon, basın, geleneksel değerlerin giderek çözülmesi, göç gibi faktörler nedeniyle insanlar bundan 20 yıl öncesine göre cinselliği daha rahat yaşıyorlar, ama yine de tam bir rahatlık yok.

Tamdan neyi kastediyorsunuz?

Herhangi bir suçluluk duygusu hissetmeksizin cinselliği istediği boyutta, istediği kişiyle yaşamak... Bazen iyi eğitimli insanların çok sığ, bazen cahil insanların çok renkli bir cinsel hayata sahip olduklarını görüyoruz... Hastalar üzerinde konuşacak olursak çiftlerin cinsel hayatlarında belirli bir tarz belirleyip onu bellediklerini söyleyebilirim.

Performans anksiyetesi, eğitimli kesimde yüksek

Başvuranların profili?


Başvuranların yüzde 80'i evli. Bekarların çoğu erken boşalma (1. sırada) ya da sertleşme zorluğu yaşıyor. Sertleşme zorluğu organik ya da psikolojik nedene bağlı olabilir. Erken boşalma sorunu yaşayanlar kadınlar tarafından aşağılanabiliyor, küçümsenebiliyorlar. Kadın ve erkekte iletişim problemlerini, aralarındaki öfkeleri, kızgınlıkları, çatışma alanlarını çözmezseniz cinsellikle ilgili sorunları çözemezsiniz. Onun için ilaç tedavilerini fazla önermiyoruz, çünkü sorunları gidermiyor.

Erken boşalmayı bir sorun olarak gördükleri için mi başvuruyorlar?

Erkeklerin önemli bölümü bu sorunu görmezden gelir. Kadın 'bu işten bir şey anlamıyorum, orgazm olamıyorum, bir doktora gitsen,' diye bir iki sene söylendikten sonra gelirler. Boşalırsam boşalıyorum diyorlar genellikle.

Ya sertleşme sorunu varsa?

Bu, çok ağır psikolojik sorunlara yol açıyor. Sertleşme sorunu yaşayan erkek kendini adamdan saymıyor, aşağılık hissediyor. Birçoğu 'kanser olsam daha iyi, hiç olmazsa onurlu ölürdüm,' diyor. Erkeklere en çok zarar veren yine erkekler. Bir erkek miti yaratılıyor, buna inanıyorlar. Ne zaman olursa seks yapar, kim olursa olsun seks yapar. Üç posta yapar, beş posta yapar... Bir aksaklık olunca da bu korkular büyük bir performans anksiyetesine yol açabiliyor. Tüm erken boşalmalarda performans anksiyetesi görülür. İnsanın kendine olan güveni, sevgisi çok önemli. Bir çocuğun ne kadar sevildiği, ne kadar önemsendiği ile ilgili bir şey. Sürekli performansa zorlanan çocuklar ilerde hayatın her alanında performans anskiyetesi yaşarlar. Eğitimli kesimde ise bu daha çok görülür. Türkiye'de erken boşalma beşte bir oranında olarak söyleniyor, ama bence daha fazla. Muhtemelen erkekler kadının zevk alması için çok da kafa yormuyorlar. Cinsel ilişkinin başlangıcında bir şey olacak diye kadın umutlu, ancak bir süre sonra görüyor ki öyle fazla zevk almıyor!

Tüm mesele eğitimde mi?

İnsanın değer yargıları küçük yaşta oluşur. Daha sonra verilen bilgiler entelektüel bilgilerdir. Bırakın eğitimli insanı, birçok doktor hastamız, bir sürü doktor vajinismuslu da var. 'Eğitim şart, şart' deniyor, ama eğitim her şey değil.

Mesele içselleştirmekte

Ama üst kesimdeki gençlerin cinsel ilişkilerini rahat yaşadıklarını görüyoruz. Hiçbir tabu yok hayatlarında!


Çok sevişmek iyi sevişmek anlamına gelmez. Bir grup var ki toplumda oranları giderek artıyor, yüzde 8'lerde. Bunlar çok sık cinsel ilişki kurarlar, dışardan bakıldığında son derece hareketli cinsel yaşamları vardır. Cinsel haz, uyarılma ve orgazm yaşarlar... Ama cinsel hayatları pek iyi değildir. Bu insanların bu kadar çok ilişki kurmadaki arzuları aslında sevgi, şefkat arayışıdır.

Sağlıklı cinsel ilişkinin bir tanımı var mı?

İstek, uyarılma problemi yok, rahat orgazm olabiliyor, dolu dolu yaşayabiliyor, bu konularla ilgili suçluluk duyguları yok demek. Böyle bir kişi cinsel yaşamını tatminkâr ve renkli olarak buluyor.
Yayın tarihi: 10.02.2004
2346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.