Mutlu cinsel yaşamın sırları

Mutlu cinsel yaşamın sırları

Evliliğinizin uzun süreli olmasında cinsel yaşamınızın etkisi çok büyük. Mevcut sorunları birbirleriyle konuşmayan çiftlerin birlikteliği zamanla tehlikeye girebiliyor.

Cinsel sorunlar, evliliklerin ve birliktelik lerin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesini egelleyen en önemli faktörlerden biri. Ne yazık ki hem özel yaşamı, hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen cinsel sorunları yaşayan kişiler, toplumsal tabular nedeniyle doktora başvurmakta zorlanıyor.

Türkiye'de, cinsel sorunlarla ilgili 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; kadınlarda en sık görülen sorun vaginusmus, erkeklerde ise sertleşme problemi. Cinsel sorunu olanların yüzde 75'i evlilerden oluşuyor. Araştırmaya katılanların ortalama evlilik süresi ise yedi yılı buluyor.

Çocuk arzusu

Uzmanlara göre; toplumumuzda aslında kadınlarda cinsel istek azlığı, orgazm güçlükleri ya da cinsel doyumsuzluk gibi yakınmalar vajinismusa oranla daha sık görülüyor. Ancak vajinismusun en sık başvuru nedeni olmasının kaynağında çifti çocuk sahibi olma arzusu yatıyor. Kadınlarda vajina girişindeki kasların psikolojik nedenlerle kasılması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ile karakterize olan vajinismus, evlilik yaşamını iddi biçimde tehdit ediyor ve bu nedenle de doktora başvuruyu çabuklaştırıyor.

Sorunlar kabullenilmiyor

Yapılan araştırmada, cinsel sorun yaşayan kişi ya da çiftlerin bu sorunları uzun zaman kabullenmekte güçlük çektikleri saptandı. Yaşadıkları cinsel işlev bozukluğunu zorlu yaşam koşulları, iş stresi, yetişme koşulları ya da eşlerinin hataları ya da anlayışsızlığı gibi etkenlere bağlamaya çalışan bireyler, ortada bir cinsel sorunun olduğunu kabul etseler bile, bunu eşleri ile konuşmuyorlar.
Yayın tarihi: 15.10.2006
2481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.