Kadınların en büyük kabusu

Kadınların en büyük kabusu

Partnerleriyle birbirlerine dokunuyor, öpüşüyor, sevişiyor, hatta boşalıyorlar. Ancak o an, yani birleşme sırası geldiğinde vajinaları kilitleniyor.

Penisin girişine izin vermiyor. Çeyrek asırdır evli oldukları halde hiç cinsel birleşme yaşamayan çiftler bulunduğunu belirten uzmanlar, vajinismusun tamamlanmamış evliliklere yol açtığını savunuyorlar.

Sorun yaşayan kadınlar evli bakireler, evlilikleri ise kurulamamış bağ şeklinde niteleniyor.

Vajinismus, cinsel terapi merkezlerine başvuranlar arasında en sık rastlanan şikayetlerden biri. Türkiye'de bu konuda yapılan üç ayrı araştırmaya göre, ilgili kliniklere başvuran kadınların yüzde 56-73'ünü vajinusmuslular oluşturuyor.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbulda düzenlenen Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 5. Ulusal Kongresi'nin oturumlarından biri de vajinismus üzerineydi. Toplantıda verilen bilgilere göre, vajinismus Türkiyede henüz evlilikleri sarsıcı boyutta sorunlara neden olmuyor. Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80'i ve onların eşlerinin yüzde 90'ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını belirtiyorlar. Kadınların yüzde 57'si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15'i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28i tepkisiz olarak değerlendiriyor.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların psikolojik portreleri, yoğun kaygı, çocuksu duygusallık, anneye bağımlılık, yetişkinliği ve evliliği kabul etmede güçlük olarak çıkıyor. Hepsi geleneksel ailelerin çocukları. Cinsel tutuculuk, yanlış bilgilenme, kızlık zarına aşırı önem verme ortak özellikleri. İlk ilişkide acı yaşama korkusu, gebe kalma korkusu, cinsel organın yerini bilmeme, vajinanın çok küçük, penisin ise tam tersi çok büyük algılanması... Ailenin cinsellik karşısındaki tutumu, kız çocuklarının ruh haline yönelik 'Bacaklarını kapa, eteğini ört' uyarıları, cinsel mitler, baskıcı, otoriter baba, zayıf, güçsüz ya da baskın anne, pasif, bağımlı aşırı anlayışlı koca da diğer bazı önemli etkenler.

Psikoterapi, vajinanın plastik kanüller veya parmaklarla genişletilmesi, yapay kayganlaştırıcı kullanılması, eşten gelen ruhsal destek, ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılması, gevşeme teknikleri ve vajina girişindeki kasların çalıştırılarak gelişmesini sağlayan kegel egzersizleri ve ilaç tedavisi bu sorunu tedavide kullanılan yöntemler.

Vajinusmusun üç farklı tipi var

Uyuyan güzel: Kocalarıyla kardeş gibi yaşayan, çocuksu kadınlar. Ailelerine bağımlı ve ebedi öğrenci olurlar.

Savaşçı: Seksi karşı cinsler arası mücadele gibi görür. Kadınlığın zayıflık ve pasiflik olarak algılanışı acı verir.

Kraliçe arı: Cinselliği reddeder. Erkeği yalnız soyun devamı için ister. Cinsellik kirli ve aşağılayıcıdır.

Vajinusmus notları

Genel anestezi, alkol kullanımı, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar vajinismusu ortadan kaldırmaz. Aksine bazıları cinsel isteği azaltabilir.

Kızlık zarlarının çok kalın olması vajinusmusa yol açmaz.

Bir partnerle yaşanan sorun başka bir partnerle ortaya çıkmayabilir.

Eğitim, kültür ve sosyal düzeyle ilişkisi yok, üniversite mezunu çiftlerde de görülebilir.

Hemen bütün yaş grubundaki kadınları etkileyebilir.

Vajinismus muayene ve tampon gibi bazı durumlara da müsaade etmez.

Vajinusmuslu kadınlar genellikle ön sevişmeyle orgazm olabilirler.

Vajinismusta yetersiz istek veya ıslaklığın sağlanamaması söz konusu değildir.

Bazen bir koruma davranışı olarak ortaya çıkabilir. Daha önceki deneyimlerinde incitilmiş kadınlarda, cinsel ilişkiden kaçmak amacı ile vajina kaslarının kasılması ortaya çıkabilir.

Vajinusmus nedeni önyargılar

Erkekler potansiyel tehdit kaynağıdır, güvenilmez.

Kadınlar zayıf ve çaresiz, erkekler baskındır.

Erkeklerin gereksinimi, kadınların ise zorunluluğu olan cinsel ilişki kötü ve acı vericidir.

Vücuda giren bir şey zarar verebilir, şiddet içerir.

Korku ve öfke daima bastırılmalı, asla dışa vurulmamalıdır.

İlk birleşme her zaman acı verir.

Yayın tarihi: 16.06.2004
1100
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.