Kadında cinsel tiksinti bozukluğu

Kadında cinsel tiksinti bozukluğu

Cinsellikte her zaman için beklenen olumlu olaylar gerçekleşmez. Bir kadın için cinsel isteksizlik olabileceği gibi cinsel tiksinti de sorun yaşatabilir

Güncellenme tarihi:
Kadında cinsel tiksinti bozukluğu

Kadında cinsel tiksinti bozukluğu; sürekli olarak ya da tekrarlanan biçimde cinsellikten olabildiğince kaçma ve bundan tiksinti duyma olarak tanımlanıyor. Bu nedenle kadın ilişkiye girmemek için değişen bahaneler bulur. İlişki ihtimali doğarsa da korku, kaygı ve iğrenme baş gösterecektir.

Cinsel tiksinti kadında; cinsel organ salgılarını ya da cinsel birleşme sırasında yaşadıklarını etkileyebileceği gibi öpme ya da okşama ve dokunma gibi cinselliğin tüm alanlarına da yayılabilir.

Bu sorun, kadının diğer cinsel sorunlarına göre daha az görülse de etkenleri daha derin olabilir. Yani kadın, isteklerinin uymadığı bir partnerle birlikte olmaktan tiksinebileceği gibi kişilik bozukluğu, yaşadığı bir travma, cinsel kimlik ve yönelim sorunları veya cinsel fobiler de bu rahatsızlığın oluşmasının nedenleri arasında gösterilebilir.

Cinsel tiksinti bozukluğu, erkeklerde kadınlara oranla daha seyrektir. Bu da bir kadınla girilen ilişkilerden tiksinilmesi olarak ortaya çıkıyor.

Yayın tarihi: 20.06.2012
5280
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.