Gay olunur mu, gay doğulur mu?

Gay olunur mu, gay doğulur mu?

Erkeklerin soyu mu tükeniyor? Eşcinsellik doğuştan mı yoksa yetiştirilmeyle mi alakalı? Yakınları olan kişiler nasıl davranmalı? Geçici bir durum olabilir mi? Düzelir mi?.. Tüm bu sorulara ışık tutuyoruz...

Güncellenme tarihi:
EŞCİNSELLİĞİN NEDENLERİ

Eşcinselliğin çoğunlukla zor ve acı dolu bir sürecin sonunda oluşan bir durum olduğunu ifade eden Dr. Cem Keçe; şöyle diyor:

"Eşcinselliğin nedenlerini anlamamız çok önemlidir. Çünkü önemli olan yaygınlaşmasının önlenmesidir."

Eşcinselliğin nedenleri şunlardır: Rol modellerin yanlış alınması, hormonsal bozukluklar, çocukluk döneminde şiddete maruz kalmak, tacize ve tecavüze uğramak, çocuklukta karşı cinsle ilgili yaşanmış kötü bir deneyim, ciddi aile sorunları, aşırı otoriter bir babanın varlığı, baba veya figürlerinin çocuğun hayatında olmaması, aşırı duygusal veya içine kapalı bir yapıya sahip olunması, erken boşalma, iktidarsızlık, vajinismus veya disparoni gibi cinsel işlev bozuklukları nedeniyle yaşanan başarısız ve aşırı sorunlu cinsel deneyimler, genetik yatkınlık, yanlış yetiştirilme yani erkek çocukların kız gibi, kız çocuklarında erkek gibi yetiştirilmesi, ebeveynler başta olmak üzere yakın çevrede eşcinsel eğilimleri olan kişi veya kişilerin modellenmesi ve örnek alınması, kızların daha yumuşak tavırları olan erkekleri, erkeklerin ise daha erkeksi tavırları olan kızları aralarına alma eğilimleri, yazılı ve görsel medyanın eşcinselliği özendirici yayınları, vb.

Eşcinsellik ailenin baskısına bir tepki sonucu da meydana gelebilir.

Yaptığımız çalışmalarda ve literatür bilgilerinde, sağlıklı ve mutlu bir aile ortamında yetişmiş ve herhangi bir travmaya maruz kalmamış ama eşcinsel bir yaşantı süren bir kişiye hiç rastlamadım. Çünkü eğer bir kişide eşcinsel bir yönelim varsa; mutlaka sağlıksız bir aile yapısı, sorunlu bir çocukluk ve cinsel travma mutlaka vardır.

ERGENLİK EVRESİNDE AŞILMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİR SORUN!

Ergenler arasında eşcinsel olabilirim korkusunun bilinenden çok daha yaygın bir korku olduğunu ifade eden Cinsel Terapist Psk. Gülüm Bacanak; şöyle konuştu:

Aileler özellikle çocukların 0–6 yaş ve ergenlik döneminde kendi cinsiyet rollerine uygun olmayan normal dışı davranışlarını fark ettiklerinde vakit kaybetmeden bir cinsel terapiste başvurmalıdırlar. Çünkü cinsel kimlik, ergenlik döneminin başlangıcında şiddetlenen biseksüel eğilimlerin etkisindedir.

Biseksüalite ve biseksüaliteyle ilgili sorunların üzerinde durmamak, cinsel kimliğin anlaşılmasını güçleştirir, tedavide cinsel terapistin bir çıkmaz sokaktan başka bir çıkmaz sokağa girmesine, gereksiz yanılsamalara neden olabilir.

Ergenler arasında "eşcinsel olabilirim korkusu" bilinenden çok daha yaygın bir korkudur.

Ergenlik döneminde etkinleşen biseksüel eğilimler bu kaygı ve korkuların önemli nedenlerindendir. Ergenlik döneminin başlarında görülebilen, genç kızların ve delikanlıların kendi cinsleriyle kurdukları yakın ilişkiler, genellikle ciddi birer sorun değildir. Çünkü bu ilişkiler heteroseksüel sevgiye bir geçiş devresidir.Bu ilişkilere "geçici eşcinsellik" de denilebilir. Fakat bu, gerçek eşcinsellikten farklıdır.

Geçici eşcinsellik; erkeklerden çok kadınlarda görülür, oysaki gerçek eşcinsellik daha çok erkeklere özgü bir durumdur. Kinsey, eşcinselliğin erkeklerde, kadınlara oranla 3 kat daha fazla görüldüğünü söylemektedir.


EŞCİNSELLİK GEÇİCİ OLABİLİR Mİ? >>>>>
BİR EŞCİNSELE NASIL DAVRANMALI? >>>>>TARTIŞIN: Gay olunur mu, gay doğulur mu?
Yayın tarihi: 30.08.2009
90873
YORUMLAR

ben travestıyle ilişkiye girmek iştiyorum beni arayın 0543 478 78 85

murat taş 15.06.2011 17:46:58

ben tıravestiyle ileşkiye girmek istiyorum varsa tıravesti gay arasın 05369172542

gökhan ........... 22.02.2011 06:22:52

sacmalik bence böyle seyler sapiklik oluyor artik c.allah adem babayla havva anamizi neden yaratdi madem gayler yada lezler olacakti neden ademler yada sadece havvalar yaratmadi bu sadece insanlarin cinsel sapikliklari allah bizi korusun isde dünyanin artik neden insanlari kaldiramadigi belli oluyor!!! allah dogru yoldan ayirmasin coluk cocugumuzu!!!

serpil 31.10.2009 01:57:04

ya ALLAH aşkına biraz mantıklı olun be. Ben erkek olarak çok üzülüyorum bu duruma.Yok doğuştan gelirmiş yok bilmem ne haa çift cinsiyet hastalığı var hangisi ağır basıyosa değiştirilebilir buna kabul ama sizin bu gaylik olayınız Yüce Kitab KURAN-I KERİM'de açıklanmıştır ve bu tarz münasebetlerden kavimlerin nasıl yok olduğu belirtilmiştir.Sizleri eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın ama ricam bunu din ile sakın bağdaştırmayın ALLAH'a şükür ben böyleyim felan demeyin ve ister kabul edin ister etmeyin bu dünya sınav yeri ve sonuçları

mustafa 26.09.2009 03:54:33

Bence eşcinsel olunmaz doğulur. İyikide eşcinsel olmuşum. Hayatımda yaşayamadığım ilkleri hep onunla yaşadım. Bana hayatın bir daha ne kadar güzel olduğunu hatırlattı. Allah'ıma şükür ediyorum... Beni onunla tanıştırdığı için...

Mavibear34 14.09.2009 12:39:47

bence gay doğulmaz , sonradan olunur tabi kii, ama insanın hisleriyle alakalı bir durum, ne denir, allah acil şifalar versinn, alah beterinden saklasın..

anemonsevgi 09.09.2009 21:09:23

gayy doğulmaz tabiki ama genetik hormanlar bozulduysa olabilir bilmiyorum acab adoğuştan olanı varmı onuda bilmiyorum eğer varsa hher ikisd eolablir yani

benben442 06.09.2009 22:59:48

herkes bu konuda cok biliyor!ozellikle straight insanlar! dogulmaz sonradan olunur,cocuklarimiz etkileniyor,hastalik v daha bir suru mantiksiz yaklasim.bizlerin onunde de bi suru straight insan ornekleri vardi en basta annemiz babamiz; etrafta dolasan asklarini, hislerini kolaylikla paylasan insanlar. madem ki gay lik ozenerek sonradan olunan biseyse, neden bu kolay yol dururken bizler zor olani secelim ki? asklarimizi,hislerimizi neden saklamaya ozenelim? aklimizdan zorumuz mu var. guzel bir belgesel onereyim. harvey milk. hatta filme bile alindi.homofobiklere yardimci olmasi dilegiyle....

overseas 06.09.2009 06:18:36

gay olduğum için kendimi diğer insanlara ispatlama çabam hiç olmadı.kendim için okuyorum,okudukça kültürüm artıyor,yine okul ve kültüre dayalı çok iyi bi işim var,güzelde kazanıyorum,geleceğimi garanti altına alıyorum,o yüzden heryerde neşeliyim,çevremde bundan pozitif elektirik alıyor.benim ve ailemin sağlığıda çok şükür yerinde.keşke heterolarda bunu yapabilse,sonrada kendilerini kabul ettirmek için böyle yapıyorlar diyip boş boş konuşmasa...

engin ışıklıoğlu 06.09.2009 02:33:25

4-)eğer ergenlik döneminde olan bişey olsaydı ben aileme açıldığımda 16 yaşımdaydım ve gittiğimiz DEVLET HASTANESİndeki bütün pskolog+psikyatrlar aynı kanıdaydı bunun ilacı+ tedavi yok nasıl mutluysan öyle yaşa dediler. 5-)bazı heteroseksüeller bunu kadınlık veya erkeklik olarak görüyorlar ama heteroseksüel ve homoseksüel erkek kavramını bilmeden konuşuyolar bunları öğrenipte kamuoyuna bilgi aktarırsanız sevinirim.bende erkekğim maç da seyrederim holiganlığımıda yaparım sahada holiganlığımı da yaparım. artk bilgilenin biraz... deniz.

korhansea 06.09.2009 00:40:32
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.