Cinsel ilişki yaşı 19'a düştü!

Cinsel ilişki yaşı 19'a düştü!

CETAD'ın yaptığı araştırmaya göre; Türkiye'de cinsellik yaşı kadınlarda 19.5, erkeklerde ise 19'a düştü. İşte sonuçlar.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Karabey, dünyada cinsel ilişki yaşının düştüğünü, evlenme yaşının ise arttığını belirterek, "Bunun sonucunda erken ve korunmasız cinsel ilişki oranı artıyor" dedi.

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD), AB tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenen "Yaşam Boyu Cinsel Sağlık... Sizin de Hakkınız" projesi kapsamında hazırladığı "Gençlik ve Cinsellik" konulu sekizinci ve son dosyasını basına açıkladı.

Swissotel'de düzenlenen toplantıda araştırma sonuçları hakkında bilgi veren İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Karabey, ergenlik döneminin hızlı bedensel, cinsel ve psikolojik değişimlere yol açtığından insan hayatı için kritik bir dönem olduğunu, bu süreçte gençlerin erişkinlerin büyük desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Karabey, ergenlik dönemine hazırlıksız yakalanan gençlerin "adet kanaması" ve "gece boşalmaları" gibi bedensel değişikliklerle karşılaştıklarında korkuya kapıldıklarını dile getirerek, gençlerin bu konuda önceden bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gençlerin, Türkiye nüfusunun yüzde 26'sını oluşturduğuna dikkat çeken Karabey, CETAD'ın araştırma sonuçlarına göre, sosyal yapıya göre farklılık göstermekle birlikte ilk cinsel ilişki yaşının kadınlarda 19.5, erkeklerde ise 19 olduğunu söyledi.

Karabey, Türkiye'deki kadınlarda erken yaşta evliliklerde ise azalma gözlemlendiğini kaydederek, "Dünyada cinsel ilişki yaşı düşüyor.

Evlenme yaşı ise yükseliyor. Bunun sonucunda erken ve korunmasız cinsel ilişki oranı artıyor" diye konuştu.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında da bilgi veren Karabey, Türkiye'deki gençlerde cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında bilgi ve hizmet açığı olduğunu belirterek, "Türkiye'de gençlerin dörtte üçü cinsel bilgiden yoksun" dedi.

Bekaret

Karabey, Türkiye'de ergenlik dönemindeki gençlerin en önemli bilgi kaynaklarını ise arkadaş ve çevre olarak açıkladı.

Bekaret konusunun Türk toplumu için çok önemli olduğunu ifade eden Karabey, araştırmaya göre "bekareti kadının namusunun simgesi" olarak görenlerin oranının yüzde 63, "kadının bekaretinin sadece evlilikle bozulması" gerektiğine inananların oranının ise yüzde 65 olduğunu bildirdi.

Karabey, bu oranın yaş ilerledikçe ve eğitim düzeyi düştükçe arttığını kaydetti.
Yayın tarihi: 17.05.2007
2671
dahafazlası
YORUMLAR

Alem bozulmuş. Namus nedir kimse bilmiyor.

Bay 05.02.2008 05:56:08
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.