40'ından sonra seks daha özgür ve istekli olur!

40'ından sonra seks daha özgür ve istekli olur!

İlerleyen yaşlar, sanılanın aksine her zaman seks hayatını öldürmüyor! Hatta kadın- erkek ilişkilerini güçlendirebiliyor. Bunu gerçekleştirmek ise çiftlere bağlı.

Güncellenme tarihi:
40'ından sonra seks daha özgür ve istekli olur!
Hamile kalma korkusundan kurtulan kadın ve seks isteklerinde azalma olmayan erkek, orta yaşta tecrübesini aşkla birleştirerek çok daha mutlu olabiliyor.
Beyin; cinsel gücümüzden yaşam kalitemize kadar her şeyi etkiliyor. Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, 40 yaşından sonra beyinde başlayan değişimle birlikte hayatın nasıl değiştiğine dair sorularımızı yanıtladı...

* Orta yaşta aşk beyni yorar mı, yoksa ikinci baharı mı yaşatır?

Orta yaş ile beraber, beynin salınımını ve kontrolünü üstlendiği hormonlarda değişim başlar. Bu değişimin etkilenmediği tek madde, aşk hormonu olan feniletilamindir. Bu hormonun etkisi ile karşı cinse karşı oluşan beğenme, birlikte olma, yanından ayrılmama gibi yoğun duygular üst seviyeye çıkar. Orta yaşta insan, gerek beyin kapasitesi, gerekse vücut fonksiyonları olarak üst seviyededir. Duygular daha mantıklı ve kontrollüdür. Gençlik yıllarından farklı olarak beyinden salgılanan hormonların da etkisi ile mantık ve duygu paralel seyreder. Yani aşkın gözü pek kör olmaz. Dolayısıyla bu yaşlarda oluşan beraberlikler uzun solukludur.

* Yani mantık ağır mı basıyor?

Yapılan araştırmalar, orta yaş beraberliklerinde ayrılmanın çok düşük olduğunu gösteriyor. Aşık olunan partnerle ilişkinin devamlılığında, güzelliğin ve yakışıklılığın yanı sıra beyin yapısı, sosyal ve ekonomik etkenler, ruh ve beden uyuşması da önemli rol oynar. Gençlik yıllarında yaşanan tecrübesizlikler ve hayal kırıklıkları pek olmaz, dolayısıyla orta yaş aşkında ikinci bahar yaşanır.

* Orta yaşta beyin seksi nasıl etkiler?

Orta yaşta, sanıldığının aksine seks dürtüsünde ve isteğinde azalma olmaz. Hatta beyinde salgılanan hormonların da etkisiyle artma bile olabilir. Kadında menopozla başlayan kadınlık hormonlarındaki değişim sadece üremeyi durdurur, seksi sona erdirmez. Aksine gebe kalma korkusu olmadığı için daha özgür, daha kaliteli ve istekli seks yaşantısı olur. Erkeklerde görülen erkeklik hormonlarındaki değişim ise az da olsa erkeğin seks performansını etkiler ve boşalma sayısını azaltır. Fakat seksin istek ve kalitesi bozulmaz.

* Orta yaştaki erkek sekse daha mı düşkün olur?

Erkeklerde bazen seks gücü azalıyormuş gibi yanlış algılama olabilir. Bundan dolayı cinselliklerini ispat etmek için daha çok partnerle beraber olma çabasına girerler. Bu, orta yaş bunalımının belirtisidir. Cinsel işlevin başlaması ve kontrolünün merkezi beyindir. Orta yaşta beynin etkisiyle oluşan hormonsal değişimler, gerek sosyal gerekse cinsel açıdan kazanılmış tecrübeler, aşkla birleşirse gençlere göre çok daha iyi bir seks hayatı olur.
Yayın tarihi: 18.09.2009
5356
YORUMLAR

:) şuanki türkiye koşullarında 25-26 bile diyebiliriz kardeşim.çünkü türkiye öyle bi hal aldıki yani insan dert düşünmekten onu dusuncek halı kalmıyo.ve irde şu varki kadın şiddeti kadın dayaği yiyo yiyo sonra ne seksiiiiiii gülerim anca. :)

cancan1210 27.09.2009 00:17:23

Aman ne 40 yaş sonrası ya, hayatta yok öle bişi! İstekli olsan nolur olmasan nolur. Hem sürse sürse ancak 10-15 dak. sürer. Bence bu başlık 30 yaş dan itibaren için geçerli.

Ayşegül 21.09.2009 23:14:31
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.