Yemek

Zeytinyağı Mucizeler Yaratıyor

Zeytinyağı Mucizeler Yaratıyor

Yapılan araştırmalar zeytinyağının ne kadar yararlı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. Ama birçoğumuz kulaktan dolma bilgilerle hem zeytinyağı kullanımını kısıtlıyor hem de kendimizi bu yararlı besinden mahrum bırakıyoruz. Peki, hem formumuzun hem sağlığımızın koruyucusu olan bu yağın başka mucizeleri de var mı?

Kalp dostu
Son yıllarda yapılan bütün bilimsel araştırmalar, zeytinyağının kalbimiz için yararlı besinlerin en başında geldiğini ortaya koyuyor.

Zeytinyağının kalp sağlığı üzerindeki en önemli etkisi, kandaki kötü kolestrol oranını düşürmesi. Bilindiği gibi kalbin en büyük düşmanlarında olan kolestrol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor. Zeytinyağının kandaki kolestrol miktarını azaltması, damar tıkanıklığını önleme açısından oldukça önemli. Ancak zeytinyağının kalp ve damar sağlığına olumlu etkisi bu kadarla sınırlı değil. Uzmanlar, tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli bir rol üstlenmesi dolayısıyla tansiyon hastalarına da zeytinyağı tavsiye ediyorlar.

Midesi hassas olanlara
Zeytinyağı, yağların içerisinde en kolay hazmedileni olarak biliniyor. Çünkü diğer yağlardan farklı olarak midede bulunduğu sürede sindirim için gerekli olan mide asitlerini azaltmıyor. Midede kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindiriliyor. Buna ek olarak sindirim için vazgeçilmez olan salgıları da destekliyor. İşte bu nedenlerden ötürü zeytinyağı özellikle hazım güçlüğü çekenlere öneriliyor.

Şeker hastalarına
Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, zeytinyağının, şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Şeker hastalığına bağlı olarak kanda yükselen kolestrolü kontrol altına alan zeytinyağı sindirim sırsında daha fazla oksidan maddenin açığa çıkmasını da büyük ölçüde azaltıyor.

Yaşlanmaya dur deyin
Zeytinyağı başta E vitamini olmak üzere çok syıda oksidan madde içeren bir yağ çeşidi. Bu özelliği sayesinde, hücreleri yenileyerek doku ve organların yaşlanmasını geciktiriyor.
Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir başka sorun da kireçlenme. Bu soruna karşı tedbirin yolu da zeytinyağından geçiyor. Bilindiği gibi aralarında kalsiyumun da bulunduğu bazı minerallerin vücuttaki etkisini artırarak kireçlenmeye karşı önemli bir rol oynuyor.

Güzellik sırrı
Zeytinyağının içinde bulunan E vitamini, cildin doğal yağını koruyor. Kan dolaşımını olumlu yönde etkileyerek metabolizmayı canlandırıyor. Ayrıca içerisinde bulunan antioksidanlar, cildin genç görünmesini sağlıyor.

Saçlarının güzelliğine önem veren kadınlar da zeytinyağından vazgeçmemeli. Çabuk kırılan ve cansız saçları kuvvetlendirmenin bir yolu da zeytinyağı kullanmak. Ayrıca zeytinyağı, saçları beslemenin yanınd parlak görünmesine de yardımcı oluyor.

Çocuklara da gerekli!
* Zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini anne sütüne eş miktarda içeriyor. Söz konusu yağ asitleri, çocukalrın beyin ve göz gelişimi için gerekli.

* Zeytinyağının içindeki bir diğer yararlı madde olan E vitamini ise çocukların beslenmesinde zeytinyağına diğer yağlardan daha çok yer vermek gerekiyor.

Neden zeytinyağı?
100 gr'da
Margarin:
Kalori: 66, Doymamış Y.O : 36, Doymuş Y.O : 30

Zeytinyağı:
Kalori: 44, Doymamış Y.O: 77, Doymuş Y.O: 14

Mısırözü:
Kalori: 44, Doymamış Y.O: 32, Doymuş Y.O: 16

Ayçiçeği:
Kalori: 44, Doymamış Y.O: 21, Doymuş Y.O: 13

Zeytinyağı adresleri:
Zeytinyağının en lezzetlisi ve hakikisi Edremit bölgesinde üretiliyor. Bu bölgenin yağlarına ulaşmak için artık illa ki oralara gitmenize gerek yok. İşte sizin için bulduğumuz iki farklı adres:

Gemili
Erenköy İstasyon Caddesi No:32/2
Erenköy
Tel : (216) 385 45 08

Zeytin & Zeytinyağı
Ömerpaşa Cd. Hamam Sk. No:37
Tel : (0 216) 467 16 86
Yayın tarihi: 23.08.2001
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.