Yemek

Yeni Trend: Şarap Evleri

Yeni Trend: Şarap Evleri

Son yıllarda şaraba karşı artan ilgi, İstanbul'da birçok şarap evinin açılmasına neden oldu. Buralarda çoğu zaman şaraptan başka içki bulunmuyor; yerli ve yabancı sayısız çeşit satılıyor. Müşterilere şarap konusunda önerilerde bulunuluyor. Yemekler, hatta dekorasyon da özel olarak hazırlanıyor.

Babıali Wine Bar
Turistlerin tercihi
Merit Antique Oteli'nin içinde yer alan şarap barı her gün 17.00-01.00 saatleri arasında açık. Yemek yok, aperatif var. Turistler tarafından tercih ediliyor.
Tel:(212)513 93 00

Andon
150 çeşit
Andon'un ikinci katındaki şarap barında 150'den fazla yerli ve yabancı şarap çeşidi bulunuyor. Yabancı şaraplar, Fransa, Kaliforniya, İtalya, Avusturya, Arjantin, Şili ve İspanya'dan geliyor. Ekonomik ve zengin olmak üzere iki çeşit mönü var. Fiyatları 15 ve 18 milyon lira. Fiyatlara sınırsız şarap ve bazı mezeler dahil. Pazar hariç her gün 18.00-02.00 saatleri arasında açık olan Andon'a hafta sonları ve hafta içi grup halinde rezervasyon yaptırarak gittiğinizde canlı latin ve tango müziği ile eğlenceli saatler geçiriyorsunuz. Ayrıca ödemelerinizde kredi kartını da kullanabilirsiniz.
Adres: Sıraselviler cad. No:89 Beyoğlu
Tel:(212)251 02 22

Şarabi
Şarap ve bira
Hergün 11.00-02.00 saatleri arasında açık. Yüzün üzerinde şarap var. Yabancı şaraplardan İtalyan ve Fransız şarapları en çok tercih edilenler. Diğerleri ise, Şarabi Sofra Şarabı ve Passage. Şaraplar doğrudan üretici firmalardan alınıyor. Şarap haricinde içki olarak sadece bira bulunuyor. Özel yemekleri, Şarabi salata, şarap ve mantar soslu Şarabi Steak, Mengen sucuğu ve peyniri, levrek ve somon. Yemek fiyatları 3 milyon 750 bin ile 8 milyon 750 bin arasında değişiyor. Şarap fiyatları 4.5 ile 40 milyon arasında. Dört gün canlı müzik var.
Adres: İstiklal caddesi No:174 Beyoğlu
Tel:(212)244 46 09

Vareli Şaraphanesi
Korsan kostümlü garsonlar
Rumca fıçı anlamına gelen, Vareli gerçek bir şaraphane yaratmak için dekorasyonuna çok önem vermiş. Yer taşlarını Şarköy Mürefte'nin deniz kenarından, fıçıları Bozcaada'dan, gaz lambalarını Keşan'dan, tuğlalar yıkılmış Rum evlerinden getirilmiş. Garsonlara özel olarak korsan kostümü hazırlanmış. Menü olarak sadece şarapla yenilen yemekler hazırlanmış. Türk, Hollanda, Fransız ve İtalyan peynirlerinden oluşan 12 çeşit peynir bulunuyor. Müşteriler peynir tabağını gram olarak istediği peyniri seçerek kendi oluşturuyor. İçki olarak sadece şarap ve fıçıda brendi var. Şaraplar İtalyan, Şili, Fransız, Avustralya, California ve yerli olmak üzere 90 çeşit. Gençlerin en çok tercih ettiği, iki şarap Ebru ve Vareli şarapları. Şarapların, hangi üzümden, kaç derecede, hangi ülkede ve hangi tarihte üretildiği mönüde her şarabın altında yazıyor. Şaraplar ilk elden alınıyor.. Pazar hariç her gün buzuki, gitar ve solistten oluşan canlı müzik var. Canlı müzik olmadığı günlerde İspanyol, Rum müzikleri ve çalıyor. Vareli loca loca ayrıldığı için isteyenler müziğin sesini azaltabiliyorlar ya da tamamen kapatabiliyorlar. Ayrıca çiftler için Aşıklar Locası bile var!. Vareli de kredi kartı geçiyor, kapıda özel güvenlik var. Yemek fiyatları 5 milyon 500 bin ile 11 milyon arasında. Şarapların şişe fiyatları 6 ile 50 milyon arasında değişiyor.
Adres: Asmalı Mescit Mah. Oteller Sok. No: 7/9 Tepebaşı
Tel:(212)292 55 16

Circus Restaurant Bar
Mutfağı kadar, şarap menüsü ve bar menüsüyle de dikkat çeken Circus Restaurant Bar'da Kaliteli Türk şaraplarının yanı sıra değişik bölgelerden örneklerin bulunduğu Fransız, İtalyan, Kaliforniya ve Şili şarapları menüyü oluşturuyor. Avustralyalı şarap uzmanı Angus James Pryde Sutherland, şarap seçiminde misafirlerimize yardımcı olmakla birlikte, değişik tadlarda hazırladığı martini kokteyllerle büyük beğeni topluyor.

Barın dekorasyonun da ahşap ve metal ağırlıklı olarak kullanılmış. Servislerde kullanılan şarap kadehleri, martini kadehleri ve ahşap tepsiler İngiltere'den gelmiştir.

Toplam kapasitesi 80-90 kişi olan Circus da Cuma ve Cumartesi günleri Dj eşliğinde Brezilya modellerinin elektronik müzik ile ortaya çıkan değişik müzik tarzı, ilerleyen saatlerde ise House müziğinin Latin ve Jazz esintileriyle konukların hoşça vakit geçirmeleri sağlanıyor.

Hafta için hergün öğlen servisi 12:00 – 15:00 arası, akşam ise 19:00 – 23:30 saatleri arasındadır. Diners Card hariç tüm kredi kartları geçerlidir. Aynı zamanda restaurant bir Advantage Card üye kuruluşudur. Fiyatlar semtin geneline uygun. Ortalama ödeyeceğiniz hesap 40-45.000.000 TL. (bir ana yemek, bir tatlı, bir fincan kahve ve bir kadeh şarap). Kadeh şarap fiyatı 6.500.000-7.000.000 TL arasındadır.
Adres: Abdi İpekçi Caddesi Arzu Apt. No. 5/3 Tel: (212) 219 96 75
Yayın tarihi: 02.06.2001
1937
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.