Yemek

Vitamin deposu mutfağımız!

Vitamin deposu mutfağımız!

Mutfaklarımızda yemek yaparken kullandığımız sebzeler, et-balık ve süt ürünleri, tahıllar, kurubaklagiller vb. hepsinin sağlığımız açısından çok önemli yararları vardır. Çünkü hepsi birer vitamin deposudur...

Güncellenme tarihi:
Vitamin deposu mutfağımız!

Hangi vitaminlerin nelerde bulunduğunu hatırlayalım...

A vitamini

Vücudun gelişmesi, göz sağlığı, solunum sistemi ve sağlıklı bir cilt için gereklidir. Kandaki beyaz hücre aktivitesini artırır. Fazlası toksiktir. Hemen her besinde olduğundan ek olarak tablet şeklinde almaya gerek yoktur. Karaciğer, yağsız et, süt, tereyağı, yumurta, yeşil yani brokoli ıspanak ve sarı havuç kayısı gibi sebzelerde bulunur.

Beta karoten

Zararlı bileşenlerle savaşır. Toksik değildir. Kanseri önlemede etkilidir. A vitamininden zengin besinler beta karotenden de zengindirler.

Selenyum

Bağışıklık sistemini destekler. Kanserle savaşta etkilidir. Kümes hayvanları, deniz ürünleri, soğan, sarımsak, kırmızı biberde bulunur.

Demir

Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etkilidir. Çeşitli enzimlerin üretimi ve bazı minerallerin emilimi için gereklidir. Bağışıklık sisteminde çok önemli bir yere sahiptir. Karaciğer, böbrek, yürek, sakatatlar, yumurta sarısı, balık, istiridye, fasulye, ıspanak, buğday ve yulaf unu, hurma, ceviz, fındık, kuru kayısı ve pekmezde bulunur.

Çinko

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynayan beyaz kan hücrelerinin üretimine destek olur. Birçok hormon ve enzimin üretiminde rol alır. A vitaminin hücrelere taşınması ve kullanımında etkilidir. Eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca saç dökülmesine ve yaraların geç iyileşmesine sebep olur. Kırmızı et, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, fındık ve bütün hububatlarda bulunur.

Yayın tarihi: 26.12.2009
3809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.