Yemek

Türk suşisi denediniz mi?

Türk suşisi denediniz mi?

“Türk suşisi de olur mu?” demeyin. Damak tadımı değiştirmem diyenler için tanıdık malzemelerle değişik tatları yakalamak mümkün…

Güncellenme tarihi:Servis: 3-8 kişilik


Malzemeler

• Yufka
• 1 kutu ton balığı
• 15 damla soya sosu
• 1 dilim kavun
• 10 damla tatlı biber sosu
• 1 avuç kaju fıstığı
• Bal

Yapılışı

Türk suşisi yapmanın en temel prensibi, çok ama çok taze yufka kullanmaktır. Taze ve iyi açılmış yufka, ancak yufka dükkânlarında bazen de bakkallarda bulunabiliyor, 1-2 gün evvel paketlenmiş yufkaları tercih etmeyin. Yufkayı geniş bir tezgâha açın ve kenarlarını keserek büyük bir kare haline getirin ve kareyi ortasından iki parçaya ayırın. Kestiğiniz parçalara kenarlarından 2 cm.'lik boşluk bırakarak iç malzemeleri eşit dağılacak şekilde yerleştirin. En az 6 tur sıkıca sarın. Kalan yufkayı kesin ve kestikten sonra hafif yağlayarak sarın, böylece kocaman bir sigara gibi olacak. Sonra çok keskin ve tırtıksız bir bıçakla 4-5 cm. kalınlığında bir parça kesin ve bu parçayı model olarak kullanarak diğer parçaları da aynı ölçülerde hazırlayın.

İç malzeme

Ton balığını sarma tütün gibi, 1 cm. çapında yerleştirin. Sonra küçük küçük parçaladığınız fıstıkları boydan boya dizin. Ardından serçe parmağı uzunluğunda ve ince kesilmiş kavunları aynı şekilde yerleştirin. Suşileri düz bir tabağa sıralayın. Servis yapmadan hemen önce, biraz soya ve tatlı biber sosunu suşilerin içine sızacak şekilde ekleyin. İnce dilimlenmiş kavunları da kenarına koyun. Tüm suşi tabaklarına balla şekiller ve süslemeler yapabilirsiniz.


Kadın Kanalları Editörü: Burcunur Yılmaz

Yayın tarihi: 05.03.2012
3609
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.