Yemek

Susuzluğunuzu Yenin

Susuzluğunuzu Yenin

Yaz aylarında ısı artışıyla birlikte yemek yeme isteğimiz azalıyor bununla beraber vücudumuzun su ihtiyacında ise artış meydana geliyor. Bu gereksinimimizi ise en sağlıklı şekilde karşılamamız gerekiyor. Uzmanlar, bu aylarda özellikle bol bol su içilmesini önerirken elbette damat tadımıza uygun başka sıvılara da rağbet edebileceğimizi belirtiyorlar.

Vücudumuzun sıvı ihtiyacını su ile karşılayabileceğiniz gibi, soda, meyve suları, kolalı içecekler, kahve ve çayı da tercih edebilirsiniz. Ancak uzmalar hangisinin doğru seçim olduğunu anlatırken hiçbirinin suyun yerini alamayacağını anlatıyorlar.

"Su" baş tacımız
Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık yüzde 65'i sudan oluşuyor ki bu oranın vücutta korunması gerekiyor. Yazın su kaybına bağlı olarak terleme durumu da ortaya çıkıyor. Uzmanlar, özellikle yaz aylarında vücudumuzun sürekli su içeren yiyecek ve içeceklere ihtiyaç duyduğunu belirtiyorlar.

İhtiyacımız olan su miktarını karşılayamazsak vücudumuzda aşırı elektrolik kaybı gerçekleşiyor ki bu da bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Tansiyon düşüklüğü, günlük performansta azalma, bitkinlik ve yorgunluk sözkonusu sorunlar arasında sayılabilir.

Tüm bu sağlık sorunları ile karşılaşmamak için uzmanlar günde en az 2-2.5 litre su tüketilmesi gerektiğini salık veriyorlar. Tabii suyun yanında başka sağlıklı sıvı seçenekleri de mevcut...

Çay ve kahve
Gerçekten su içemeyen ve su ihtiyacını başka kanallardan karşılayanlarımız da mutlaka vardır. Ancak uzmanlar çay, kahve gibi içeceklerin sınırlandırılması gerektiği görüşünde birleşiyorlar.

Soda
Uzmanlara göre yaz aylarında tüketilmesi en uygun içeceklerden birisi soda. Tabii kanserojen aksident madde içermeyen doğal maden sularını öneriyorlar özellikle. Terlemeye karşı birebir çözüm olarak sunulan bu sıvı türünün yanında yine de en az 2 litre su tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yaz aylarında hiper tansiyon hastaları dışındaki herkese soda içilmesi tavsiye ediliyor.

Meyve suları
Gün içinde tükettiğiniz 2 bardak taze meyve suyu, günlük vitamin ve mineral gereksinimizin önemli bir bölümünü karşılayarak enerji ihtiyacınıza olumlu cevap veriyor. Ancak bilhassa şeker hastaları, damar sertliği ve şişmanlık sorunu yaşayanlara günde 1 bardaktan fazla tüketmemeleri öneriliyor.

Kolalı içecekler
Genellikle serinlemek için tercih edilen bu içecek çeşidinin kalori yüklü olması itibariyle light olanlarını tüketmeniz daha yerinde olacaktır.

Hangi içeceği ne kadar tercih etmeli?

Su
Yararları
Serinletiyor, vücudun su ihtiyacını karşılıyor, metabolizmayı canlandırıyor.

Miktar
Günde 2-2.5 lt

Soda
Yararları
Tansiyonu dengeliyor, terleme ile kaybedilen elektrolitleri kazandırıyor.

Miktar
Günde 1 şişe

Taze meyve suyu
Yararları
Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılıyor.

Miktar
Günde 2 bardak

Katkılı meyve suyu
Yararları
Kaybedilmiş sıvı gereksinimini karşılıyor, enerji veriyor.

Miktar
Günde 1 bardak (kutu veya şişe)

Kolalı içecekler
Yararları
(Light olanları tercih edilmeli) Serinletiyor.

Miktar
Günde 2 bardak

Ayran
Yararları
Kalsiyum gereksinimi karşılıyor, bağışıklık sisteminde etkili protein yönünden zengin.

Miktar
Günde 2 bardak (yoğurt olarak da tüketilebilir)
Yayın tarihi: 09.08.2001
1011
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.